Energetika, aj obnova po konci vojny. Fico a Šmyhal sa stretli v Michalovciach. Kyjev a Košice spojí železnica

Plyn potečie, postaví sa železničná trať Kyjev - Košice, komerčné dodávky zbraní pokračujú, ukrajinské obilie sa na Slovensku predávať nebude a po vojne pomôžeme odmínovať Ukrajinu. Premiér Robert Fico po rokovaní s ukrajinskou vládou vedenou premiérom Denysom Šmyhalom odsúdil ruskú agresiu na Ukrajine, prisľúbil napadnutým susedom pomoc a verí, že sa im podarí integrácia do Európskej únie. “Každá vojna sa raz skončí a veríme, že to bude rýchlo,” uviedol po rokovaní slovenskej a ukrajinskej vlády v Michalovciach premiér.

11.04.2024 09:00 , aktualizované: 15:15
debata (446)
Spoločné vyhlásenie Fica a Šmyhala po rokovaní vlád
Video

“Vykopli sme loptu poriadne vysoko, niekto povie, že sú to len malé veci, ale sú to obrovské kroky dopredu,” pochválil sa Fico. Prioritou podľa premiéra je koniec vojny a nastolenie mieru, no zároveň si uvedomuje, že Slovensko je na takúto úlohu primalá krajina. Verí, že júnový samit vo Švajčiarsku rozbehne rozhovory o konci zabíjania. Rusko, ako agresor, zatiaľ pozvanie do Švajčiarska odmieta.

Príchod ukrajinského predsedu vlády Denysa Šmyhala do Michaloviec
Video

V Michalovciach rokovala vo štvrtok slovenská a ukrajinská vláda. Výsledkom stretnutia sú energetické memorandá, zabezpečenie civilnej a humanitárnej pomoci či zlepšenie dopravy medzi susediacimi štátmi. Atmosféra po rokovaní bola priateľská, stretnutie premiérov sprevádzali úsmevy, dotyky a objatia.

“Treba dať nabok strach, predsudky, dať dohromady ľudí, odstrániť byrokratické prekážky a zistíte, že sa dajú prijímať zložité rozhodnutia,” ozrejmil Fico. Je presvedčený, že „byrokratické prekážky a úradnícke výmysly“ brzdia ochranu ukrajinskej suverenity a celistvosti. V otázkach vojenskej pomoci je postoj vlády nemenný. Komerčná vojenská spolupráca bude pokračovať a Slovensko chce pomôcť pri odmínovaní Ukrajiny.

Robert Fico a Denys Šmyhal.
Robert Fico a Denys Šmyhal.
+8Robert Fico a Denys Šmyhal.

“Použitie ruskej vojenskej sily bolo hrubým porušením medzinárodného práva,” vyhlásil Fico s tým, že na tomto nič meniť nechce a dodal, že Ukrajina potrebuje pomoc a solidaritu. Premiér dodal že Slovensko želá Ukrajine skoré členstvo v Európskej únii. Podľa premiéra je to záruka perspektívy a rozvoja.

Ukrajinský predseda vlády Denys Šmyhal poďakoval za konštruktívne rokovania. Ešte v januári nazval svoj vzťah s Ficom ako politiku nového pragmatizmu. Kým na januárovom stretnutí s Ficom v Užhorode neprišli s jasnými kontúrami medzinárodnej spolupráce, vo štvrtok v Michalovciach identifikovali päť oblastí, na ktoré sa budú vlády sústreďovať.

Najdôležitejšou oblasťou je podľa Šmyhala energetika. “V noci Rusi opäť zaútočili na civilnú energetickú infraštruktúru a všetky naše tri tepelné elektrárne boli zničené,” priblížil zlo, ktoré Rusko pácha.

“Pracujeme ďalej pre spravodlivý mier v Európe,” vyhlásil na záver Šmyhal. Tlačové vyhlásenie bolo bez otázok.

Rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády

Rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády v Michalovciach.

Fotogaléria
Rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády v...
Rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády v...
+8Rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády v...

Premiéri sa dohodli na železničnom prepojení Kyjeva a Košíc, na spolupráci v oblasti energetiky – konkrétne na zlepšení prepojenia elektrických sietí, aby sme mohli Ukrajine lepšie dodávať elektrinu. So Šmyhalom sa dohodli na modernizácii cestného hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom aj na identifikácii ďalších cezhraničných projektov.

Slovensko podľa Fica bude garantovať koridory na vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov, no na Slovensku sa predávať nebudú. Premiér podľa svojich slov ponúkol Ukrajine pomoc v oblasti odmínovania vrátane výcviku ľudí.

Na prvý pohľad sa zdalo, že slovenský premiér, ktorý je známy svojimi kontroverznými názormi na vojnu na Ukrajine, zmenil pri ukrajinskej návšteve svoje vystupovanie.

Podľa politológa Radoslava Štefančíka je dobré, že Fico “nepoužíva rovnakú rétoriku aj k partnerom z iných vlád alebo Bruselu a je taký len smerom k svojim voličom”. “Fico ukázal, že je priateľom Ukrajiny a ukrajinského ľudu a to treba oceniť. Pozitívne hodnotím, že Fico dnes vystupoval ako štátnik a treba len dúfať, že to myslel aj úprimne,” podotkol Štefančík.

Dodal, že Fico je pragmatik a Ukrajina bude po vojne potrebovať pomoc s obnovením krajiny a to je príležitosť pre slovenské firmy. “Ak by Fico pokračoval v hrubej komunikácii, Slovensku by si z koláča po vojne neostalo nič. Takže okrem pekných reči treba v jeho rétorike vidieť aj poriadny kus pragmatizmu,” uzavrel politológ.

Politológ Juraj Marušiak zo Slovenskej akadémie vied podotkol, že Tie Ficove gestá sú naozaj ťažko uveriteľné vzhľadom na to, ako vystupoval on sám, či predstavitelia strany Smer a celkovo ľudia z jeho bezprostredného okolia prakticky celý čas od začiatku vojny.

„Na druhej strane, na podstate Ficových vyjadrení sa nič zásadného nemení – naďalej odmieta účasť Slovenska na poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine, vrátane českej iniciatívy na dodávky munície. Na druhej strane, ani v minulosti nespochybňoval potrebu poskytovania humanitárnej pomoci. Aj pri prvých stretnutiach s Šmyhalom hovoril o potrebe realizácie spoločných infraštruktúrnych projektov,“ spresnil.

Marušiak však upozornil, že sa zmenil najmä spôsob, akým o Ukrajine a tamojšej vojne rozpráva. „Myslím, že svoju rolu zohráva viacero faktorov. Jedným z nich je negatívna reakcia partnerov z EU, ale aj partnerov z V4, osobitne z Česka, ale aj z Poľska. Táto rétorika je azda viac adresovaná partnerom v zahraničí než domácim voličom,“ ozrejmil. Druhým faktorom je podľa neho fakt, že slovenskí podnikatelia majú záujem participovať na povojnovej obnove Ukrajiny, ktorá sa bude realizovať najmä z prostriedkov Európskej únie. „To, že účasť na obnove Ukrajiny zostáva naďalej jednou z priorít v rámci plánu obnovy, ešte po parlamentných potvrdil aj podpredseda vlády Peter Kmec spoločne s premiérom. Ficove aktivity teda treba vnímať ako pragmaticky motivované,“ dodal Marušiak.

Susedom treba pomáhať

Príchody, spoločná fotografia, začiatok rokovaní a rozchod na osobitné stretnutia. O deviatej ráno sa v Michalovciach začalo rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády. Premiér Robert Fico sa na úvod pred kamerami objal s ukrajinským predsedom vlády Denysom Šmyhalom a predniesli pár slov. Následne sa presunuli na rokovanie za zatvorenými dverami, do priestorov Mestského úradu na Námestí osloboditeľov.

Vo štvrtok ráno sa na Mestskom úrade v perle Zemplína začalo rokovanie susedských vlád. Hoci sa postoj Slovenska voči Ukrajine v otázke dodávok zbraní po parlamentných voľbách zmenil, vláda zdôrazňuje, že to nemení nič na fakte, že susedom treba pomáhať.

Na susedovi nám záleží, odkazuje Ficova vláda Ukrajine
Video

Po tom, ako sa premiér Robert Fico v januári stretol v Užhorode s ukrajinským predsedom vlády Denysom Šmyhalom, pozval svojho zahraničného kolegu na Slovensko. Slovo dalo slovo a vo štvrtok sa vlády stretli.

Ukrajinský premiér Šmyhal na úvod priblížil, ako ruské rakety poškodzujú ich energetickú infraštruktúru s vierou, že Ukrajina jedného dňa vstúpi do európskeho spoločenstva. „Na európskom kontinente musí zavládnuť trvalý mier,“ povedal. Slovenský premiér sa situáciu snaží podľa jeho slov uľahčiť. Ukrajinským kolegom prisľúbil, že ak bude treba dnes niečo schváliť, popoludní zasadne vláda, ktorá je podľa Fica uznášaniaschopná, a teda môže prijať rozhodnutia, ktoré by sa týkali spoločnej agendy.

Fico v príhovore pripomenul, že situácia, ktorej Ukrajina v súčasnosti čelí, je bezprecedentná, no priznal, že na oboch stranách môžu existovať rozdielne názory. Napriek tomu si podľa premiéra Slovensko dobre uvedomuje význam a dôležitosť pomoci susednej krajine.

„Verím, že po stretnutí si poviete, že stálo za to merať dlhú cestu z Kyjeva, že ste prišli na územia krajiny, kde majú suverénni politici vlastné názory, no zároveň majú srdce, rozumejú vašej situácii a chcú byť nápomocní, ako je to len možné,“ prihovoril sa Fico k ukrajinskej delegácii.

Slovenskú vládu následne vyzval, aby v bilaterálnych rozhovoroch so svojimi rezortnými ukrajinskými kolegami nehľadeli na možné administratívne prekážky, ale nechali sa viesť prioritným záujmom realizovať spoločné projekty, prospešné pre obyvateľov oboch krajín.

A kto pomôže nám, pýtajú sa Michalovce

Aká bola atmosféra pred stretnutím? Mestský úrad v Michalovciach je obohnaný zátarasami, desiatkami policajtov v uniformách či príslušníkov tajných služieb. V oknách sedia ostreľovači, nad hlavami lieta vrtuľník ministerstva vnútra a policajné drony monitorujú situáciu. Bežný život v perle Zemplína však pokračuje ďalej. Okoloidúci sa pri zátarasách pristavia, no sú len zvedaví, čo sa deje. Od vlády a od dnešných rokovaní nečakajú nič.

“Každá vojna sa raz skončí a treba im pomôcť odmínovať a vybudovať, aby menej trpeli,” priznal Peter. Spolu s kamarátom Zdenom sa opierali o zátarasy. “Keby vládol rozum a nie chamtivosť, situácia je už dávno vyriešená,” zhodnotil situáciu Zdeno.

Mladých zasadnutie vlády príliš nezaujíma. Hovoria, že im to je jedno a nerozumejú, čo môžu od medzinárodných rokovaní čakať. Nízky záujem majú aj dôchodcovia, ktorí však odkazujú, že mladých by to malo zaujímať viac.

“Pre nás to čo môže znamenať, my z toho nemáme nič. Chceme len vidieť Fica naživo,” zhodnotil Emil. Pripomenul, že večer hrajú Michalovce s Nitrou hokejovú ligu. Aktuálne sa hrá play off a viac ich zaujímalo, či sa vládni predstavitelia zastavia na derby.

Fico je známy tým, že hlása mierové riešenie Putinovej vojny. Michalovčania sú však skeptickí v tom, či sa mu na rokovaní podarí sa priblížiť k mieru. “To by musela do toho zasiahnuť Amerika a svetové mocnosti a nie my. My sme dedina,” okomentovali mierové snahy Slovenska Jaroslav s Emilom. Obaja sú dôchodcovia a doobeda len tak sedeli na Námestí osloboditeľov.

“Keby vláda pomáhala naším ľuďom," pohoršila sa Ľuba, vojny zo strany Ruska sa neobáva a nerozumie takýmto symbolom.

“My Slováci im budeme pomáhať a my dôchodcovia sa pôjdeme pásť alebo čo? Sami nemáme a ešte im dávame, ja s tým nesúhlasím, aby to takto bolo,” podotkla Iveta. Dodala, že netuší, či sa vláde podarí vyrokovať niečo, čo by pomohlo Slovensku.

Ukrajina SR Fico Šmyhaľ stretnutie Čítajte viac Fico: Stabilita a európska perspektíva Ukrajiny je aj v slovenskom záujme. Vstup do NATO by bol rizikom

Prípravné práce

Parkovisko, z ktorého ešte včera vietor zdvíhal prach, ráno polievala cisterna, zástupy ľudí v oranžových vestách zametali ulice a nad hlavami lietal vrtuľník. Krátko po pol deviatej ráno sa v Michalovciach stretli slovenská a ukrajinská vláda. Pred Mestským úradom sa zišli desiatky protestujúcich s ukrajinskými vlajkami. Pri príchode ministrov sa ozýval krik a piskot, ministri im s úsmevom kývali. Na rokovanie sa dostavil aj námestník Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar.

Fico o príprave stretnutia s ukrajinskou vládou
Video

Na programe dňa boli rokovania o projektoch cezhraničnej spolupráce, dopravných prepojeniach a o spolupráci v oblasti energetiky. Ministri sa mali zaoberať aj obranným priemyslom, spoluprácou pri odmínovaní ukrajinských území či logistickou podporou. Jednou z hlavných tém stretnutia bude aj obnova Ukrajiny.

Slovenský premiér skonštatoval, že v porovnaní s tým, čo musia riešiť na Ukrajine, zvádzame na Slovensku smiešne žabomyšie vojny. „Možno si naši ľudia, hoci bývame veľmi blízko, ani neuvedomujú rozsah a rozmer tragédie, ktorej čelíte. A to hovorím úplne jasne napriek tomu, že na niektoré otázky máme rozdielne názory,” vyhlásil Fico.

„Veľmi si vážim, milý Denys, že na našom rokovaní v blízkosti Užhorodu sme sa počúvali s veľkým rešpektom a porozumením, pretože každá krajina má svoje záujmy. No určite nad týmito záujmami je mier a solidarita a to by mali byť aj dva styčné momenty, ktorým sa dnes budeme venovať,” dodal.

Fico: Myslíte si, že v Kyjeve je vojna? Je tam normálny život
Video
Archívne video.

Stretnutie sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach vyčlenilo podľa MV SR dostatočný počet policajtov, ktorí budú dohliadať na pokojný a nerušený priebeh a ochranu verejného poriadku počas celej doby spoločného stretnutia predstaviteľov oboch zúčastnených vlád.

© Autorské práva vyhradené

446 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #vojna na Ukrajine