Taraba sa stretol so Zelenským, českého prezidenta Pavla pozval na návštevu

Minister životného prostredia Tomáš Taraba sa stretol v hlavnom meste Litvy s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenskyjm. „Slovensko má záujem na mieri a prosperite Ukrajiny,“ napísal na sociálnej sieti minister Taraba.

12.04.2024 09:47 , aktualizované: 09:54
taraba zelenskyj pavel Foto: ,
Vpredu zľava Tomáš Taraba, Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel.
debata (20)
Taraba v Ide o pravdu: Medveď má právo na život, ale nech sa nám nepotuluje po obciach. Chceme zaručiť ľuďom bezpečie
Video

Slovenský minister sa stretol vo Vilniuse aj s českým prezidentom Petrom Pavlom. „Českého prezidenta Pavla som pozval, aby sa, už keď sme na Slovensku po voľbách, prijala politická realita a politika viac umelo nerozdeľovala dva bratské národy,“ podotkol Taraba. Česi a Slováci sú podľa neho pred svetom príkladom spolupráce, ktorá sa rozdelením štátu neoslabila, ale práve naopak, posilnila. „Tento príklad potrebuje rozhádaný svet nachádzajúci sa v konfliktoch ako soľ,“ konštatoval Taraba.

Minister je presvedčený, že Slovensko robí suverénnu zahraničnú politiku. „Sme dosť zrelí, aby sme vedeli tlmočiť naše názory komukoľvek a vieme sa stretnúť a rokovať s kýmkoľvek. Pred voľbami korčokovci vytvárali hystériu ako stretnutie Juraja Blanára s ruským ministrom zahraničných vecí Lavrovom vyradilo Slovensko neviem odkiaľ. Dokonca česká vláda zrušila vzájomné rokovanie, aby pomohla Korčokovi vo voľbách a použila neprijateľné označenie, že vraj sme bezpečnostná hrozba pre Európu,“ uzavrel Taraba.

Na rokovaní so Zelenským odsúdil ruskú agresiu aj maďarský prezident

Maďarsko odsudzuje ruskú agresiu a bude naďalej robiť všetko pre podporu utečencov z Ukrajiny a bude jej poskytovať humanitárnu pomoc. Povedal to maďarský prezident Tamás Sulyok vo štvrtok na schôdzke s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v rámci summitu Trojmoria v Litve. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Vojnu treba podľa maďarskej hlavy štátu zastaviť, preto má Maďarsko stále záujem na čo najskoršom prímerí a nastolení trvalo udržateľného a spravodlivého mieru, pričom najdôležitejším cieľom je zaručiť bezpečnosť európskeho kontinentu.

Sulyok upozornil svojho ukrajinského partnera na to, že je dôležité čo najskôr obnoviť a garantovať práva maďarskej menšiny žijúcej v Zakarpatskej oblasti.

Na stretnutí obaja prezidenti vyjadrili odhodlanie pokračovať v dialógu a konštruktívnych rokovaniach, píše sa vo vyhlásení kancelárie maďarského prezidenta.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Petr Pavel #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj #Tomáš Taraba