„Grófka“ Rošková k agrokauze: Uviesť PPA do omylu som nemala v úmysle. Prokurátor pre ňu žiada väzenie

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Milan Cisarik ukončil dokazovanie v kauze obžalovanej Ľubice Roškovej. Prípad súvisí s poberaním agrodotácií. Obžalovaná vo svojej výpovedi v piatok predpoludním uviedla, že trvá na oslobodení spod obžaloby. Exposlankyňa, známa aj pod prezývkou „Grófka“, je v súvislosti s neoprávneným poberaním agrodotácií stíhaná pre zločin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečin subvenčného podvodu. Podľa obžaloby spoločnosť, ktorej bola obžalovaná konateľkou, prijala v rokoch 2016 a 2017 dotácie z Pôdohospodárskej platobnej agentúry na poľnohospodárke pozemky na východnom Slovensku, ktoré nemala k dispozícii, nemali vytýčené hranice alebo na také, ktoré neobhospodarovala. Tým spôsobila škodu viac ako 150-tisíc eur.

12.04.2024 10:27 , aktualizované: 16:51
ľubica rošková Foto: ,
Obvinená bývalá poslankyňa Smeru Ľubica Rošková počas hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 26. mája 2023.
debata (15)
Začal sa proces s „grófkou“ Zemplína Roškovou
Video

Prokurátor Ladislav Masár vo svojej záverečnej reči uviedol, že vykonaným dokazovaním bolo preukázané, že obžalovaná sa dopustila žalovaných skutkov. Na pozemkoch, na ktoré boli čerpané agrodotácie, sa totiž podľa neho na základe výsledkov kontrol zjavne nehospodárilo. „Dotácie na predmetné plochy boli čerpané neoprávnene,“ vyhlásil Masár. V tejto súvislosti pre Roškovú navrhol nepodmienečný trest v dolnej hranici trestnej sadzby, ktorý by si mala odsedieť v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Tiež by podľa neho mala nahradiť spôsobenú škodu poškodenému, teda Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

Obžalovaná na prvom pojednávaní koncom mája 2023 vyhlásila, že vo veci sa cíti byť nevinná. Obhajca Ľubice Roškovej Ondrej Urban pred súdom povedal, že skutky uvedené v obžalobe Rošková nespáchala alebo nie sú trestnými činmi. Prvú žiadosť na dotáciu v roku 2016 podľa neho podával ešte bývalý konateľ spoločnosti Agro Porúbka. Žiadosť o rok neskôr zase podľa neho Rošková podala v súlade s doterajšou praxou. Pokiaľ ide o pozemky, ktoré sa nevyužívali na deklarovaný účel, podľa advokáta išlo len o zlomok a bol to omyl. „Zvyšné časti boli riadne poľnohospodárske pozemky,“ skonštatoval v máji minulého roku Urban. Doplnil, že v minulosti vykonané kontroly neodhalili v tejto súvislosti žiadne nezrovnalosti. „Všetky platby, ktoré boli poskytnuté, použila ná zákonný účel,“ vyhlásil advokát.

Po prednesení záverečných rečí samosudca odročil hlavné pojednávanie na 16. apríla o 13.00 h. Vyhlásený by mal byť rozsudok.

Ešte pred začiatkom výsluchu obhajca obžalovanej Ondrej Urban informoval súd o tom, že sa Rošková vzdala funkcie konateľky spoločnosti Agro Porúbka, ktorá je v súčasnosti v konkurze.

Samosudca Milan Cisarik rozhodol o vylúčení obžalovanej právnickej osoby na samostatné konanie. Podľa Urbana dochádza týmto rozhodnutím k porušeniu práv jeho klientky. „Klientka chce klásť otázky Agro Porúbke,“ povedal.

Obžalovaná v rámci výsluchu uviedla, že sa na jeseň 2016 stala konateľkou firmy, ktorú neskôr premenovala na Agro Porúbka. Priblížila, že bývalý majiteľ firmy jej dodal podklady súvisiace s agrodotáciami, ktorým dôverovala. „Nevidela som dôvod na to, aby som mu neverila,“ podotkla. Deklarovala, že všetky viazané finančné prostriedky z rokov 2016 a 2017 použila výlučne na poľnohospodársku činnosť.

Prokurátor: Nič nové

Poukázala na to, že po prvý raz podala žiadosť o dotácie až za rok 2017. Podľa vlastných slov len preklopila žiadosti z minulých rokov. „Vychádzala som z prezumpcie správnosti,“ podotkla s tým, že Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) v predošlých žiadostiach nepoukázala na žiadne nespôsobilé plochy. „Nikdy som nemala žiadny úmysel, ani nepriamy, uviesť PPA do omylu,“ dodala. Trvá na tom, aby ju súd oslobodil spod obžaloby.

ľubica rošková Čítajte viac Pokračuje proces so smeráckou "grófkou" Roškovou v kauze agrodotácií. Vypovedal jej manžel

„Z môjho pohľadu výpoveď do dôkaznej situácie nepriniesla nič nové,“ povedal médiám prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR Ladislav Masár.

Podaná obžaloba sa týka podozrení z pokračovacieho zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a subvenčného podvodu. Firma exposlankyne parlamentu za Smer Ľubice R. mala podľa obžaloby neoprávnene poberať agrodotácie. Ide o žiadosti z roku 2016 a 2017. Prípad sa vyšetroval od roku 2018.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Ľubica Rošková