Je ohrozených 6 miliárd eur z plánu obnovy? PS: List z Bruselu potvrdzuje najhoršie obavy. Zbytočná politizácia, reaguje Kmec

Vláda zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry ohrozuje takmer štyri miliardy eur z európskych peňazí, o ktoré teraz môže Slovensko prísť. Upozorňuje na to podpredseda parlamentu a predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka, podľa ktorého najnovší list Európskej komisie potvrdzuje najhoršie obavy.

12.04.2024 11:47 , aktualizované: 14:46
debata (45)
Europoslankyňa: Za Ficom nepricválame s kavalériou, ale Slovensko môže prísť o eurofondy
Video

„Upozorňujeme vládu už mesiace, prosíme, kričíme, navrhujeme. Partia okolo Roberta Fica je však hluchá a svojím konaním ohrozuje investície po celom Slovensku – nemocnice v Martine a Banskej Bystrici, obnovu rodinných domov, výstavbu a opravu železničných tratí a nespočetne ďalších projektov,” varuje Šimečka. Podľa neho Ficova vláda hádže všetky tieto investície von oknom len pre pomstu a zabezpečenie beztrestnosti pre vlastných ľudí. Líder progresívcov si tiež myslí, že namiesto vládnutia sa vládna garnitúra na čele s Robertom Ficom zaoberá akurát tak natáčaním videí na sociálne siete.

Podľa Remišovej je z listu zrejmé, že komisia má veľmi podrobný prehľad o tom, čo sa na Slovensku deje. „Európska komisia v skratke pochybuje o tom, či Slovensko dokáže účinne skontrolovať, či sa európske peniaze nerozkrádajú,“ vyhlásila bývalá vicepremiérka. Upozornila na otázky EK týkajúce sa zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a ďalších zmien v trestnej politike. Na schôdzi parlamentu chce navrhnúť uznesenie, ktorým Národná rada SR požiada vicepremiéra pre plán obnovy Petra Kmeca a ministra investícií Richarda Rašiho (obaja Hlas-SD) o správu o krokoch na ochranu európskych peňazí, poskytnutie plného znenia odpovedí komisii a predstavenie konkrétnych krokov k náprave.

Poslankyňa SaS Mária Kolíková upozornila, že medializovaný list od Európskej komisii nie je jediný. Ohrozené sú podľa nej nielen financie z plánu obnovy, ale aj eurofondov celkovo. Myslí si, že zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa dalo aj tak, aby neboli ohrozené eurofondy. Nie je podľa nej možné zrušiť ÚŠP a nijako neriešiť, čo bude so všetkými prípadmi, osobitne tými, ktoré sa týkajú finančných záujmov Európskej únie.

Mimoparlamentná strana Demokrati doručila premiérovi list, ktorým ho žiada, aby jasne, komplexne a okamžite informoval verejnosť, aké kroky ide podniknúť, aby Slovensku neboli zastavené eurofondy a financie z plánu obnovy. Ako vysvetlila hovorkyňa Demokratov Martina Kakaščíková, strana tak opakovane reaguje na informácie z Európskej komisie, ktorá chce stopnúť financie pre nebezpečné konanie vlády SR, najmä v súvislosti so zmenami v trestnom kódexe.

Kmec: Zbytočná politizácia

Vicepremiér pre eurofondy a plán obnovy Peter Kmec (Hlas) slová opozície odmieta. „To, že nám hrozí zastavenie 6,4 miliardy (eur), to je nonsens,“ zhodnotil na piatkovej tlačovej konferencii. Hovorí o zbytočnej politizácii a kampani pred eurovoľbami. Odpoveď na list Európskej komisie avizuje na budúci týždeň.

„Je to zbytočná politizácia toho, čo sa deje okolo plánu obnovy. V každom segmente, komponente prebiehajú veľmi intenzívne rokovania s Európskou komisiou na pracovnej úrovni. Snažíme sa odpolitizovať túto debatu. Nám by malo ísť spoločne o tých 6,4 miliardy,“ vyhlásil Kmec. Upozornil, že predmetom konzultácií sú často veci, ktoré zdedila súčasná vláda po svojich predchodcoch.

Ódor: Fico hádže vinu na iných

Premiér Fico musí prevziať zodpovednosť, hovorí jeho predchodca a líder kandidátky PS do eurovolieb Ľudovít Ódor. „Veľmi si želám, aby Robert Fico prestal míňať toľko energie na hľadanie vinníkov za vlastné zlyhania – hoci treba uznať, že má na to mimoriadny talent. Najprv boli na vine vraj všemocní europoslanci za PS, potom to mala byť pomsta Európskej komisie za výsledok prezidentských volieb, a čoskoro si isto spomenie ešte aj na Ivetu Radičovú a druhú Dzurindovu vládu,” povedal Ódor. Podľa neho je zvláštne, že Fico je štvornásobný premiér, no za všetko sú zodpovední ostatní.

SR Bratislava NRSR Parlament 72. schôdza BAX Čítajte viac Opoziční poslanci žiadajú, aby Filip Kuffa vysvetlil svoj let vrtuľníkom ponad Malú Fatru. Let bol podľa nich nelegálny

Podľa dlhoročnej diplomatky a poradkyne premiérov pre európsku politiku Ľubice Karvašovej musí Ficova vláda okamžite začať konať a intenzívne lobovať, aby nám nepozastavili eurofondy. „Potrebujeme mať tím odborníkov, ktorý intenzívne rokuje s Komisiou v Bruseli a Robert Fico by mal za nimi vycestovať, nie točiť videá. Dohody sa totiž uzatvárajú za rokovacím stolom po ťažkom hľadaní kompromisov,” podčiarkla Karvašová. Zároveň dodala, že takzvaná „suverénna zahraničná politika“ spočívajúca v silných rečiach je v skutočnosti irelevantná a vláda ňou pre ľudí na Slovensku nič nedosiahne. Expertka na európsku politiku Lucia Yar upozornila, že Európska komisia vidí najväčší problém v zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry a zastavením peňazí z Plánu obnovy a odolnosti chce chrániť finančné záujmy Európskej únie. „Preto má Ficova vláda problém pred eurokomisiou obhájiť zrušenie špeciálnej prokuratúry. To isté platí pre stiahnutie špeciálne vyškolených prokurátorov z viacerých živých prípadov,” vysvetlila Yar.

Fico o rozhodnutí ústavného súdu, víta Lipšicov koniec
Video

Samotné zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry nie je podľa Kmeca problém. Tvrdí, že sa riešia detaily, napríklad ako sa prerozdeľujú spisy. Je presvedčený, že v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti a generálnou prokuratúrou sa 15 položených otvorených otázok podarí vyriešiť.

K štvrtej žiadosti o platbu z plánu obnovy vysvetlil, že hodnotenie je pozastavené vzhľadom na potrebu dotiahnuť legislatívne kroky v súvislosti s prijímaním zákona o 13. dôchodkoch. Legislatíva sa má prijať na nadchádzajúcej schôdzi parlamentu. „Len čo bude zákon prijatý s doplnením udržateľnosti dôchodkového systému, komisia opätovne spustí hodnotenie,“ uviedol. „Všetky ostatné otvorené otázky súvisiace so štvrtou žiadosťou o platbu sú splnené,“ deklaroval.

Európska komisia žiada od slovenskej vlády vysvetlenie, kde skončili prokurátori po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry a aká je záruka, že budú môcť pokračovať v riešení existujúcich prípadov až do právoplatného skončenia súdneho konania. Európska komisia zaslala 28. marca list vicepremiérovi zodpovednému za Plán obnovy Petrovi Kmecovi (Hlas-SD), v ktorom formulovala 15 okruhov podrobných otázok k téme zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a ďalšieho osudu špeciálnych prokurátorov. Komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy a odolnosti SR. Komisia žiada napríklad odpoveď na otázku, na ktoré oddelenia boli presunutí špeciálni prokurátori z rozpusteného Úradu špeciálnej prokuratúry. Pýta sa, „prečo prokurátori z Úradu špeciálnej prokuratúry neboli presunutí na oddelenia, ktoré sa zaoberajú trestnými činmi v oblasti ochrany finančných záujmov a závažnými trestnými činmi vo všeobecnosti“. Brusel tiež žiada odpoveď na otázku, aká je záruka, že prokurátori z Úradu špeciálnej prokuratúry budú pokračovať v riešení svojich existujúcich prípadov až do skončenia súdneho konania. „Ak nie, prečo si špeciálni prokurátori nemôžu ponechať aj prípady, ktoré boli od 19. marca 2024 v prípravnom konaní?“ chce vedieť komisia.

45 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #Smer #plán obnovy