Fico by chcel Danka na poste šéfa parlamentu. Hlas to odmieta, odkazuje na koaličnú zmluvu

V relácii RTVS Sobotné dialógy premiér Robert Fico (Smer) vyhlásil, že pre Slovensko by bolo najlepšie, ak by sa predsedom Národnej rady stal šéf SNS Andrej Danko. Spolu s prezidentom Petrom Pellegrinim a premiérom by takáto "trojička" podľa slov Fica poukazovala na stabilitu vládnej koalície aj Slovenska. Strana Hlas uviedla, že nezdieľa názor Fica na obsadenie funkcie predsedu parlamentu

13.04.2024 12:42 , aktualizované: 13:28
fico, danko, pellegrini Foto: , ,
Spoločné vyhlásenie lídra SNS Andreja Danka, šéfa Smeru Roberta Fica a predsedu Hlasu Petra Pellegriniho.
debata (157)

Fico v relácii ďalej uviedol, že rešpektuje, že post šéfa parlamentu patrí podľa platnej koaličnej zmluvy Hlasu. Téme nového predsedu NR SR sa koalícia podľa jeho slov bude venovať až o niekoľko týždňov až mesiacov.

Danko: Verím, že SNS bude prínosom v parlamente
Video

„Absolútne najlepším riešením pre Slovensko by bolo, keby vo vládnej koalícii vznikla dohoda, aby bol prezidentom už zvolený Peter Pellegrini, predsedom vlády by bol Robert Fico a predsedom parlamentu by bol Andrej Danko. Toto by bolo pre vládnu koalíciu to najlepšie, to by boli tie tri Svätoplukove prúty, ktoré by potom fungovali,“ vyhlásil premiér.

Ukázala by sa podľa neho mimoriadna stabilita koalície. Takáto „trojička“ by podľa neho pomohla garantovať aj stabilitu Slovenska a „veľmi dynamické“ plnenie programového vyhlásenia vlády.

Fico to označil za svoj politický názor. Zotrvanie podpredsedu NR SR Petra Žigu na poste vedenia parlamentu považujú v koalícii za dočasné riešenie. Na koaličnej rade sa dohodli na postupe na najbližšej schôdzi NR SR, kde bude veľa dôležitých zákonov. Preto sa majú postu šéfa NR SR venovať až neskôr.

Peter Pellegrini Čítajte viac Žezlo prevezme dočasne Žiga. Pellegrini mal čas, ale ústava nie. Funkcia šéfa NR SR aj mandát poslanca mu zanikli

„Potrebujeme teraz schváliť dôležité zákony, potrebujeme sa pripraviť na júnové voľby a potom sa môžeme o tejto téme baviť. Musí vzniknúť dohoda vládnej koalície,“ povedal s tým, že bez dohody vládnej koalície by „trojička“ bola iba sen.

Premiér si myslí, že rozhodujúcim momentom pre víťazstvo Pellegriniho v prezidentských voľbách bolo stretnutie koaličných lídrov, ktorí ho vo voľbe podporili. Víťazstvu Pellegriniho podľa Fica výrazne pomohla vládna koalícia.

Peter Pellegrini pre Pravdu: Budem sa snažiť do paláca pozývať aj nepriateľov a obrusovať hrany
Video

Hlas nezdieľa názor Fica

Strana Hlas nezdieľa názor Fica na obsadenie funkcie predsedu Národnej rady. Hlas pripomína, že koalícia sa riadi platnou koaličnou zmluvou, ktorá vychádza z pomerov po parlamentných voľbách. Po prezidentských voľbách sa podľa Hlasu tieto pomery nezmenili.

„Vládna koalícia sa riadi platnou koaličnou zmluvou, ktorá stanovuje rozdelenie zodpovednosti vládnych strán vrátane pozície premiéra,“ uviedlo tlačové oddelenie Hlasu.

Zmluva podľa strany vychádza z pomerov v Národnej rade po parlamentných voľbách a tieto pomery sa po prezidentských voľbách nijakým spôsobom nezmenili. Hlas zdôraznil, že voľba prezidenta nebola súčasťou koaličnej zmluvy.

Danko ešte v pondelok hovoril o tom, že SNS je pripravená rokovať o podmienkach fungovania koalície do budúcna, pretože sa po prezidentských voľbách zásadne mení politická mapa.

157 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Andrej Danko #predseda parlamentu