Výbor pre kultúru odobril návrh na zmenu rozhodovacej právomoci vo Fonde na podporu umenia

Finálne rozhodovanie o udelení dotácií Fondu na podporu umenia (FPU) má prejsť z odborných hodnotiacich komisií na rozšírenú radu fondu, v ktorej budú mať prevahu nominanti Ministerstva kultúry (MK) SR. Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá na utorkovom rokovaní odobril pozmeňovací návrh, s ktorým prišiel predseda výboru Roman Michelko (SNS).

16.04.2024 17:58
Roman Michelko Foto: ,
Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS) odpovedá na otázky novinárov počas otvorenia kreatívneho centra RTVS -Arténa v Mlynskej doline v Bratislave 12. marca 2024.
debata (5)

Odborné hodnotiace komisie v jednotlivých oblastiach podpornej činnosti FPU budú mať status poradného orgánu, na ktorého stanovisko rada prihliada, no nie je pre ňu záväzné. Súčasne sa zvyšuje počet členov rady z deviatich na 13, pričom sa toto číslo dosiahne navýšením počtu členov rady, ktorých nominuje bez návrhu rezort kultúry.

„Predpokladám, že 92 – 93 percent odporúčaní komisií ostane bez zásahov,“ upozornil Michelko. Ozrejmil, že rada zložená z nespochybni­teľných autorít má mať právomoc odvolacieho orgánu, ktorý dokáže zvrátiť „do očí bijúce“ absurdity. K takým podľa Michelka v minulosti dochádzalo. „V rozprave v parlamente budem ilustrovať príklady takýchto rozhodnutí,“ vyhlásil. Argumentuje tiež názorom značnej časti kultúrnej obce nespokojnej s doterajším fungovaním FPU.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Čítajte viac Šimkovičovej sa nepáči šafárenie s umeleckými fondmi. Štát má kontrolovať, aké projekty podporí

Voči návrhu sa už minulý týždeň ohradili zástupcovia opozície, v zmenách vidia de facto zrušenie verejnoprávneho charakteru podporného fondu a zrušenie princípov nezávislého rozhodovania o dotáciách. „Tieto návrhy nás vracajú do čias mečiarizmu,“ uviedla na utorkovom rokovaní členka výboru Dana Kleinert (PS).

Člen výboru Dušan Jarjabek (Smer) zdôraznil, že zmeny majú ambíciu zlepšiť fungovanie FPU s ohľadom „na mieru nepokojnosti s jeho fungovaním“.

Roman Michelko: Aktuálny systém nepodporuje „časť kvalitných umelcov (archívne video)
Video

Podpredsedníčka výboru Zora Jaurová (PS) opakovane kritizovala prebiehajúci legislatívny proces, poukázala na limitované možnosti pripomienkovania. Rovnako i to, že k návrhu, ktorý je už v druhom čítaní, prichádza ďalšia úprava zásadne meniaca podmienky a pomery v rade fondu. „Považujem to za ohýbanie legislatívneho procesu,“ zdôraznila.

Člen výboru Roman Malatinec (Hlas) uviedol, že zmeny chápe ako snahu zaviesť jasne stanovený systém a možnosť odvolacieho inštitútu, ktorý prispeje k transparentnému rozhodovaniu o verejných prostriedkoch. Je za nájdenie konsenzu výboru. „Viem si v tejto súvislosti predstaviť napríklad rozšírenie rady aj o zástupcov samosprávnych združení, ako SK8 či ZMOS,“ uviedol.

Výbor napokon Michelkov návrh rátajúci aj s navýšením rozpočtu FPU o 200 000 eur väčšinou hlasov odporučil na schválenie v pléne.

Martiny Šimkovičová Čítajte viac Umelecké fondy poslali tvrdý odkaz Šimkovičovej: Nie sme monopolom kultúry, neúspešní nech sa uchádzajú znova

FPU v reakcii na odsúhlasený návrh upozornil, že neprimerane koncentruje rozhodovacie právomoci do rúk jedného z troch orgánov fondu – rady. Dodáva, že súčasný proces posudzovania žiadostí odbornými komisiami prebieha podľa jasne stanovených a verejne dostupných kritérií a zabezpečuje v systéme transparentnosť. Poukazuje tiež na to, že rozšírením rady o nominantov rezortu kultúry sa posilní politický a, naopak, zníži verejnoprávny charakter FPU.

„Navrhovaný proces zároveň neprimerane oddiali poskytovanie finančných prostriedkov, keďže rada bude musieť prehodnotiť približne 5 000 žiadostí ročne, na čo nebude mať dostatočnú technickú ani časovú kapacitu,“ upozornila hovorkyňa FPU Eva Turanská. V mene fondu poukazuje tiež na navrhovanú novú kompetenciu rady, ktorá jej dáva možnosť menovať a rušiť odborné komisie. „Nie je však uvedené, za akých pravidiel a v akých prípadoch bude disponovať takouto kompetenciou. Takáto zmena by do systému vniesla nestabilitu,“ skonštatovala Turanská.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Ministerstvo kultúry #výbor pre kultúru a médiá #Fond na podporu umenia #Roman Michelko