GP podľa Haščákovho advokáta potvrdila, že špeciálna prokuratúra sa nezmohla na férové preskúmanie obvinenia pre Gorilu

Rozhodnutie Generálnej prokuratúry v kauze Gorila podľa obhajoby Jaroslava Haščáka potvrdilo, že v súčasnosti už zaniknutý Úrad špeciálnej prokuratúry sa za 1,5 roka nezmohol na férové preskúmanie sťažnosti voči obvineniu finančníka a takýto postup je protiprávny. Obvinenie považuje za nezákonné.

18.04.2024 13:23
Jaroslav Haščák Foto:
Jaroslav Haščák
debata (3)

„Je hrubým zneužitím verejnej funkcie, ak v takejto kauze klient čelí obvineniu nielen neodôvodnene, ale jeho sťažnosťou voči obvineniu sa zodpovedné orgány dlhodobo odmietajú zaoberať a hľadajú si preto najnemožnejšie výhovorky,“ povedal advokát Martin Škubla.

Avizoval, že takúto „šikanu“ bude klient riešiť v civilnej aj trestnej rovine. Dúfa, že čakanie na skutočné a nielen formálne prejednanie sťažnosti voči obvineniam v kauze Gorila sa nestane „čakaním na Godota“.

NAKA zasahovala v Pente, zadržala Haščáka (Archívne video)
Video

„Úrad špeciálnej prokuratúry doslova zneužil okrajovú formálnu námietku týkajúcu sa súbehu funkcie policajta a poslanca, aby sa vyhol nutnosti v tejto ‚profilovej kauze‘ Lipšicovej prokuratúry zrušiť obvinenie pre úplnú absenciu dôkazov a pre ďalšie nezákonnosti,“ uviedol Škubla s tým, že obvinenie nie je podložené dôkazmi. Tvrdí, že o dôkaznej situácii vedelo aj bývalé vedenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Ako skonštatoval, kauza Gorila sa po roku a pol vracia do stavu z konca roku 2022, keď už neplatí nové obvinenie vznesené prokurátorom z marca 2024, ale obnovuje sa pôvodné obvinenie z novembra 2022. Poukázal pritom na to, že za 17 mesiacov sa dokazovanie neposunulo ani o centimeter a nebol napríklad vypočutý ani jeden svedok.

Prvý námestník generálneho prokurátora zrušil februárové uznesenia o zastavení trestného stíhania, aj marcové uznesenie o novom obvinení v kauze Gorila. Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry má opätovne rozhodnúť o sťažnostiach proti pôvodnému obvineniu v kauze Gorila z roku 2022. Vyšetro­vateľka špecializovaného tímu Gorila vtedy obvinila finančníka Jaroslava Haščáka a ďalších štyroch.

Za spravodlivosť a zákon Lex Haščák Čítajte viac Prokurátor má rozhodnúť o sťažnostiach proti pôvodnému obvineniu v kauze Gorila
3 debata chyba
Viac na túto tému: #kauza Gorila #Jaroslav Haščák #Úrad špeciálnej prokuratúry