Rezort diplomacie neodporúča cestovať do Venezuely. Slováci majú zvážiť cestu aj dvoch ďalších štátov Južnej Ameriky

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí vzhľadom na bezpečnostnú situáciu odporúča občanom SR zvážiť nevyhnutnosť cestovať do niektorých krajín Južnej Ameriky.

18.04.2024 13:49
Venezuela Foto: ,
Žena drží v rukách štátnu vlajku Venezuely
debata (8)

Ide o Kolumbiu a Ekvádor. V prípade Venezuely odporúča do krajiny necestovať. Rezort o tom informoval na svojom webe.

„Ministerstvo upozorňuje slovenských občanov na dlhodobo pretrvávajúcu a neustále sa zhoršujúcu situáciu vo Venezuele súvisiacu s dlhodobou politickou a ekonomickou krízou, rizikom demonštrácií a nepokojov v hlavnom meste Caracas a v ďalších mestách po celej krajine a vážnymi problémami v doprave, zásobovaní a v službách,“ priblížilo ministerstvo.

Venezuela / Guyana / Esequibo / Čítajte viac Venezuela si schválila vznik nového štátu na území patriacemu Guyane. Región Esequibo je bohatý na ropu a drahé kovy

Upozorňuje aj na dlhodobo pretrvávajúcu zlú bezpečnostnú situáciu v Kolumbii a Ekvádore. „Vláda Ekvádoru vedie boj so skupinami organizovaného zločinu, ktoré vyhlásili štátu vojnu. Ide o početné, dobre organizované a dobre vyzbrojené kriminálne skupiny, ktoré sa venujú obchodu s drogami,“ ozrejmilo ministerstvo s tým, že v krajine sú časté vraždy politikov, vyšetrovateľov, teroristické útoky, ale aj únosy s cieľom vydierania výkupného.

Čaputová: Slovensko je v informačnej búrke a zahraničná politika je v jej epicentre (Archívne video)
Video

Varuje tiež, že na celom území Kolumbie pôsobia ilegálne ozbrojené skupiny a zločinecké organizácie zapojené do obchodu s drogami a nelegálnej ťažby nerastov. „Tieto skupiny operujú aj prostredníctvom únosov a vydierania. Častými obeťami bývajú aj turisti,“ upozornil rezort diplomacie.

Vysoká miera pouličnej kriminality je podľa neho najmä vo väčších mestách, ako sú Bogota, Medellín, Cali, Buenaventura, Cartagena, Barranquilla, Santa Marta.

Rezort podotkol, že Kolumbia je jednou z krajín, kde je najvyššia miera zvyčajne nelegálnej držby zbraní na svete u obyvateľstva. „Gerilové ozbrojené skupiny podnikajú na celom území Kolumbie teroristické útoky, ktoré nie sú namierené proti turistom, ale zvyčajne sa uskutočňujú v centrách miest a oblastiach so zvýšenou koncentráciou osôb. Z uvedeného dôvodu sú aj turisti častými obeťami teroristických útokov,“ ozrejmil.

Najrizikovejšími a zároveň najnebezpečnejšími oblasťami Kolumbie sú podľa rezortu pohraničné oblasti s Venezuelou a odľahlé oblasti departmentov Bolívar, Guaviare, Meta a Caquetá. „Do uvedených oblastí je vhodné cestovať len s certifikovaným sprievodcom a len do turistických destinácií,“ dodalo MZVEZ.

Ministerstvo pripomína, že SR nemá ani v jednej z krajín zastupiteľský úrad. V prípade núdze môžu občania SR kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Brazílii na pohotovostnom čísle +55 61 99848 1249 alebo MZVEZ na čísle +421 2 5978 5978.

Hizballáh, Sayyed Hassan Nasrallah, Blízky východ Čítajte viac Nechoďte na Blízky východ, varujú západné štáty svojich občanov. Situácia je výbušná
8 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo zahraničných vecí #Južná Amerika #bezpečnostná situácia