Meteorológovia varujú pred snehom a mrazmi, môžu poškodiť úrodu

Na celom území Slovenska sa počas noci a v piatok (19. 4.) ráno môže vyskytnúť prízemný mráz. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

18.04.2024 16:08
debata (1)
Pozor na mrazy, prídu aj do nížin
Video

Výstraha predbežne platí od štvrtka 23.00 h do piatka 6.00 h. Prízemný mráz predstavuje podľa slov meteorológov ohrozenie pre vegetáciu nižšieho vzrastu.

počasie, ochladenie, dážď Čítajte viac Zima sa vracia v plnej sile. Dážď, vietor a dokonca i sneh. Extrémne ochladenie potrápi aj Slovensko. Kde čakať snehové vločky?

Na Slovensku bude premenlivá, na východe spočiatku miestami až veľká oblačnosť. Ojedinele, na severe miestami, dážď alebo prehánky. Od približne 1 100 metrov nad morom, zrána aj nižšie, sneženie.

Najvyššia denná teplota bude 10 až 15, na Orave, Liptove, pod Tatrami a na Horehroní okolo 8 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo –1 stupňa Celzia.

Fúkať bude prevažne severný vietor rýchlosťou 3 až 9 m/s (10 až 30 km/h), na juhovýchode ojedinele okolo 11 m/s (40 km/h), kde v nárazoch môže dosahovať rýchlosť okolo 16 m/s (60 km/h). V Banskobystrickom kraji sa očakáva len slabý vietor.

Spadnúť môže do 4 mm zrážok, od približne 1 300 metrov nad morom do 4 cm snehu.

V Bratislave husto prší, doprava kolabuje
Video
Takto to vyzeralo v Bratislave v utorok 16. apríla.

Výstrahu pred očakávaným snežením a nízkymi teplotami vydali vo štvrtok aj českí meteorológovia. Pod nulu by mali klesnúť v noci na piatok takmer na celom území. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tiež upozornil, že mrazy môžu poškodiť tohtoročnú úrodu na ovocných stromoch či zeleninu, preto ich odporučil chrániť.

„Na naše územie prúdi studený vzduch od severu, v ktorom budú najnižšie teploty v noci na piatok 19. 4. klesať na +2 až –2 stupne Celzia, vo východnej polovici územia až k –4 stupňom. Na väčšine územia sa očakáva mráz, ktorý môže poškodiť vegetáciu, najmä ovocné stromy alebo zeleninu,“ varoval ČHMÚ. Ďalšie mrazivé noci očakáva v nedeľu aj v pondelok.

V studenom vzduchu bude v piatok a v sobotu postupovať cez Nemecko a Poľsko tlaková níž, ktorá do Česka prinesie sneženie, a to najmä na horách. Podľa meteorológov môže napadnúť 15 až 40 centimetrov snehu. Snežiť by malo začať v piatok ráno, pričom najhrubšia pokrývka sa očakáva na juhozápadných náveterných svahoch Šumavy a hôr na severe územia. „Počas sobotného dopoludnia prejde sneženie do snehových prehánok, ktoré budú v horských oblastiach intenzívnejšie, napadne ďalších desať až 20 centimetrov, najviac na severnom návetrí pohraničných hôr,“ spresnili meteorológovia. V sobotu večer by malo sneženie slabnúť.

Najmä pre očakávané nízke teploty odporúča ČHMÚ pestovateľom, aby chránili rastliny. „Zeleninu a nízke rastliny je možné zakryť svetlou netkanou textíliou, ktorá môže byť ponechaná aj viac dní až do skončenia ranných mrazov,“ radia meteorológovia. V prípade stromov odporúča buď ochranné prípravky proti premrznutiu alebo klasické metódy ako postrek porastov drobnými kvapkami vody pri záporných teplotách či teplo zo spaľovania rastlinného odpadu v bezprostrednej blízkosti stromov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #SHMÚ #prízemný mráz