Oprava Spišského hradu sa tak skoro nezačne. Šimkovičová nariadila zopakovať súťaž

Slovenské národné múzeum (SNM) musí zopakovať verejné obstarávanie na rekonštrukciu Spišského hradu.

19.04.2024 10:30
Spišský hrad Foto:
Spišský hrad
debata (5)

S úspešným uchádzačom minuloročnej súťaže nemohlo uzatvoriť zmluvu z dôvodu, že neposkytol v zákonnej lehote riadnu súčinnosť a požadované dokumenty potrebné k uzatvoreniu kontraktu. Informovalo o tom Ministerstvo kultúry.

Rezort zároveň odporučil SNM, aby nepodpísalo zmluvu s uchádzačom, ktorý skončil druhý v poradí a verejnú súťaž zopakovalo.

Spišský hrad v objatí stavebných žeriavov
Video

„Napriek tomu, že to celý proces rekonštrukcie predĺži, v zmysle transparentnosti sme nemali inú možnosť, ako odporučiť vedeniu múzea proces zopakovať. Pre urýchlenie celého procesu sme sa rozhodli, že súťaž bude vyhlásená iba na čiastočnú rekonštrukciu, ktorá bude financovaná z rozpočtu múzea, teda rezortu kultúry,“ vysvetlil generálny tajomník služobného úradu MK SR Lukáš Machala.

Zároveň doplnil, že ďalšia časť by mala byť financovaná zo zdrojov Európskej únie, konkrétne Programu Slovensko po tom, ako rezort investícií vyhlási výzvu na tento účel.

Spišský hrad, Spišské Podhradie Čítajte viac Vďaka zápisu do zoznamu UNESCO sa Spišské Podhradie podstatne zmenilo

SNM realizovalo verejnú súťaž na zhotoviteľa rekonštrukcie vlani, hľadalo ním náhradu za pôvodného zhotoviteľa, ktorý začal s obnovou v roku 2021, no vzhľadom na neplnenie si záväzkov voči zadávateľovi zákazky i subdodávateľom bolo SNM nútené vypovedať s ním zmluvu. V minuloročnej súťaži zvíťazila spoločnosť En Libre, ktorá ponúkla najlepšiu cenovú ponuku.

Úplná rekonštrukcia Spišského hradu, národnej kultúrnej pamiatky zapísanej v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je náročná tak z hľadiska rozlohy hradu, ako aj financií potrebných na jeho obnovu. Slovenské národné múzeum ju preto rozdelilo do 5 etáp a bude trvať ešte niekoľko rokov.

Budmerický kaštieľ Čítajte viac Chce ministerka Šimkovičová kúpiť kaštieľ v Budmericiach? Rezort kultúry to popiera
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Ministerstvo kultúry #Slovenské národné múzeum #Spišský hrad