Plaváková: Situácia okolo postu predsedu parlamentu je zvláštna. Drucker o zmenách vo vláde nevie

Poslankyňa parlamentu a podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko (PS) Lucia Plaváková označila súčasnú situáciu okolo postu predsedu Národnej rady za zvláštnu. Uviedla to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 v súvislosti s tým, že po zvolení Petra Pellgriniho (Hlas) na post prezidenta sa uprázdnila stolička predsedu parlamentu.

21.04.2024 13:39 , aktualizované: 15:27
Lucia Plavaková Foto: ,
Lucia Plaváková
debata (25)

Poukázala, že od prezidentských volieb už uplynul určitý čas, no stále nie je jednoznačne známa konkrétna nominácia na túto pozíciu. Dodala, že najprv sa hovorilo o týždňoch, teraz zaznievajú hlasy o tom, že by to mohlo byť až po júnových voľbách do Európskeho parlamentu. Pripustila, že je možné, že by ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas) progresívci nepodporili, poukázala pritom na to, že PS v minulosti podporilo Pellegriniho na tento post. ale „z toho, akým spôsobom riadil parlament, boli mimoriadne sklamaní". Je toho názoru, že koalícia sa nevie dohodnúť na tom, kto bude novým šéfom parlamentu. „Má to aj reálne dopady na chod parlamentu,“ zdôraznila. „Ja sa naozaj pýtam, ako sa dá takýmto spôsobom vládnuť,“ dodala poslankyňa.

SR MH ceny energie 2024 BAX Čítajte viac Chceme prežiť odchod Pellegriniho, uviedol Šutaj Eštok a Dankovi pripomenul rozdelenie pozícií. Saková zostane ministerkou

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas) poprel, že by malo dôjsť k nejakým zmenám na ministerských postoch, o ktorých sa v poslednom čase špekulovalo v médiách. Rovnako pri obsadzovaní postu predsedu parlamentu zdôraznil rozdelenie postov na základe Koaličnej zmluvy. Strana Hlas si chce tento post ponechať, hoci oň prejavuje záujem predseda koaličnej SNS Andrej Danko. Premiér Robert Fico sa zas pred časom vyjaril, že by chcel Danka na čele parlamentu.

Fico deň po prezidentských voľbách: Vykostiť KDH nebude veľmi náročná úloha
Video

Plaváková sa viackrát spýtala Druckera, ako môže byť súčasťou tejto vlády. Poukazovala pritom na rôzne medializované a kritizované kroky členov vlády – ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ministra životného prostredia Tomáša Tarabu či štátneho tajomníka envirorezortu Filipa Kuffu (všetci nominanti SNS). Obrátila sa na Druckera s tým, že sa voči ich krokom či vyjadreniam nikdy nevymedzil.

Filip Kuffa Čítajte viac Kuffa na výbore vysvetľoval prelet vrtuľníkom ponad chránené územia, prirovnal to k taxíku

Drucker obhajoval príplatky pre pedagógov

Drucker v relácii tiež obhajoval regionálne príplatky pre pedagógov, ku ktorým bolo podľa neho potrebné pristúpiť, zdôraznil, že sa mu ich podarilo presadiť v rozpočte na tento rok. Dodal, že išlo o akútnu tému a poznamenal, že v tej chvíli nebolo možné riešiť financovanie zamestnancov v školstve, ktorí nie sú platení zo štátneho rozpočtu, ale prostredníctvom originálnych kompetencií. Narážal na to, že príspevky nedostanú učitelia materských škôl či školskí psychológovia. Dodal, že od 1. januára 2025 by malo dôjsť k zmene a napríklad i škôlky by mali byť financované z rozpočtu, a teda by sa na ne mali vzťahovať príplatky. Zdôraznil, že o tom ešte bude debata. Plaváková poukazovala na to, či naozaj príplatky splnia svoj účel. Rovnako sa spytovala či 30 eur (najnižšia suma príplatku v hrubom – pozn. SITA) môže niekoho motivovať k tomu, aby sa presunul za prácou do regiónu, kde je nedostatok zamestnancov v školstve.

Tomáš Drucker Čítajte viac Učitelia si prilepšia, dostanú regionálne príplatky, rezort prerozdelí 60 miliónov eur

MŠVVaM SR zavedie regionálne príspevky pre pedagogických a odborných zamestnancov. Cieľom je riešiť problém s výrazným nedostatkom pedagógov v regiónoch. Na tento účel prerozdelí v tomto roku 60 miliónov eur. Cieľom príspevku je prilákať a udržať viac kvalifikovaných pedagógov v oblastiach, kde je najväčší nedostatok učiteľov. „Príspevok zatiaľ pokrýva rok 2024, pracujeme však na dlhodobom riešení. Budeme intenzívne rokovať s ministerstvom financií o možnostiach kontinuálneho financovania tejto iniciatívy v nasledujúcich rokoch,“ upozornil pri jeho predstavovaní Drucker. Ministerstvo už pri predstavení opatrenia avizovalo, že uvažuje aj o zahrnutí materských škôl do systému financovania.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Tomáš Drucker #Lucia Plaváková