Gröhling: Slováci zbierkou na muníciu ukázali, že vláda ich nereprezentuje, Macko poslal odkaz Blanárovi. Pozor na podvodnú stránku

Zbierka Munícia pre Ukrajinu pondelkové ráno prekonala hranicu troch miliónov eur. Slováci tým jasne ukázali, že Ficova vláda ich nereprezentuje. Povedal to na tlačovej besede predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling. Podľa neho obyvatelia Slovenska vedia, že je správne pomáhať slabším a postaviť sa na odpor agresorovi. Pomáhajú tým nielen našim susedom, ale aj nám samotným.

22.04.2024 15:00
debata (404)
Fiala: Nájdeme spôsob, ako využiť slovenské peniaze na muníciu pre Ukrajinu
Video
Viaceré mimovládne organizácie na Slovensku spustili zbierku na nákup munície pre Ukrajinu. Je to reakcia na českú iniciatívu, na základe ktorej chce Praha dodať Kyjevu 800-tisíc delostreleckých granátov. Čo na to hovorí český premiér Petr Fiala? / Zdroj: EÚ

„Ak sa Ukrajina neubráni, tak Slovensko naozaj môže mať na hraniciach agresora, ktorý môže zaútočiť potom aj na nás. Vláda tento fakt stále ohýba a stáva sa hlásnou trúbou prokremeľskej propagandy,“ povedal Gröhling.

Ficova vláda sa podľa neho dostala k moci práve zneužívaním témy vojny na Ukrajine a aj v nedávnych prezidentských voľbách strašila vojnou. „Pán Fico, vy nemáte nárok hovoriť v mene všetkých Slovákov, ale ani v mene tých, ktorí vás volili, pretože ste ich oklamali, že nebudete posielať zbrane na Ukrajinu a potom ste to schválili a posielate ich iným spôsobom,“ adresoval Gröhling premiérovi s tým, že Ficova vláda dnes vyváža zbrane na Ukrajinu cez súkromné firmy.

Ukrajinskí vojaci ďakujú Slovákom za zbierku na muníciu Čítajte aj Za päť dní 2,5 milióna eur. Zbierka na muníciu raketovo rastie. Ďakujeme, bratia Slováci, odkazujú ukrajinskí vojaci z frontu

Generál Pavel Macko, ktorý je predsedom mimoparlamentnej strany ODS, poukázal na to, že v posledných týždňoch bolo na bojisku jasne vidieť dôsledky zaostávajúcej pomoci Ukrajine. Ukrajinci nemajú dosť rakiet a Rusi ešte zintenzívnili bombardovanie nechránených miest a energetickej infraštruktúry. „Takže sa nepotvrdilo to, čo tu tvrdí vládna koalícia, že prestaňme dodávať zbrane a bude mier. Stal sa presný opak – Rusko vystupňovalo agresiu,“ povedal Macko. Dodal, že ho šokovala reakcia ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer-SD), ktorý ostro kritizoval schválenú pomoc pre Ukrajinu. „Chcem pripomenúť pánovi podpredsedovi aj jeho podporovateľom, že Sovietsky zväz sa po pár mesiacoch vojny bránil tesne pred bránami Moskvy a bez zahraničnej pomoci by padol. Napriek tomu vtedy neutrálne Spojené štáty pomáhali Sovietskemu zväzu aj ostatným krajinám,“ uviedol Macko.

Za svetlo na konci tunela označil to, že premiér Robert Fico (Smer-SD) nakoniec podpísal s Ukrajinou zmluvu, uznal platnosť ukrajinských hraníc a tiež právo na integráciu Ukrajiny do Európskej únie. „Rovnako aj Robert Kaliňák uznal, že obranná zmluva o spolupráci s USA je dobrá a Spojené štáty sú férové. Rovnako ako pán Blanár pochválil, že to, že sme v NATO, bolo to najlepšie rozhodnutie,“ poukázal Macko.

general vo vysluzbe Pavel Macko Čítajte aj Generál Macko: Slovensko nikto nežiada, aby vstúpilo do vojny na Ukrajine

Pozor na podvodnú stránku

Úspech slovenskej zbierky, na ktorej sú už viac ako 3 milióny eur, na muníciu pre Ukrajinu, zneužili podvodníci. Vytvorili vizuálne podobnú webovú stránku a v názve zmenili iba jedno písmeno.

„Upozorňujeme, že stránka municiEpreukra­jinu je pokus o podvod a dištancujeme sa od nej. Zneužili náš vizuál, logo aj texty. Táto podvodná stránka nemá s nami nič spoločne. Názov stránky je takmer identický originálu, rozdiel je iba v 1 písmene,“ píše iniciatíva Mier Ukrajine.

Ako ďalej uviedli organizátori zbierky, podávajú trestné oznámenie na políciu a obracajú sa na expertov, aby pomohli zistiť pozadie podvodného webu.

404 debata chyba
Viac na túto tému: #Branislav Gröhling #strana SaS #munícia pre Ukrajinu