PS vyzýva na zatvorenie reedukačného centra v Bystričanoch. Dochádzalo tam údajne k sexuálnemu násiliu

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas) a vládu, aby zatvorili reedukačné centrum v Bystričanoch. Predstavitelia PS realizovali vlastný prieskum zariadenia, v ktorom podľa ich slov dochádza k porušovaniu pravidiel. Zistenia hnutiu potvrdili bývalí zamestnanci aj niekdajší chovanec.

23.04.2024 13:36 , aktualizované: 14:15
debata

Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Tina Gažovičová (PS) absolvovala v uplynulých šiestich týždňoch stretnutia v súvislosti s reedukačnými centrami. „Vzdelávanie detí v centre bolo len pro forma. Informácie o sexuálnom násilí medzi chovancami v zariadení ignorovali a nezabezpečili ochranu zneužívanému chlapcovi. A v centre dlhodobo nepôsobil žiadny psychológ ani zdravotnícky pracovník, vieme dokonca o prípade, keď lieky deťom podávala skladníčka. Dávkovanie svojvoľne menila, čo malo negatívny vplyv na správanie detí,“ uviedla na tlačovej konferencii Gažovičová s tým, že zariadenie stojí štát viac ako 600 000 eur ročne a neplní si svoj účel.

„Izolácia“ v RC Zlaté Moravce Čítajte viac Toaletný papier na prídel, sexuálne násilie či WC bez dverí. Deti majú v polepšovniach horšie podmienky ako vo väznici

PS zároveň informovalo o svojich návrhoch opatrení, ktoré by mali prispieť k systémovej zmene reedukačných centier. Zlepšiť podľa hnutia treba úvodnú diagnostiku, ako aj metodickú podporu odborníkov. „S ohľadom na zistenia navrhujeme povinnú supervíziu pre zamestnancov a posilnenie kontrol v centrách. Je najvyšší čas zaviesť nulovú toleranciu k násiliu a k nedodržiavaniu zákona,“ dodala Gažovičová.

Podpredsedníčka Výboru NR SR pre sociálne veci Simona Petrík (PS) pripomenula, že minister práce Erik Tomáš (Hlas) prisľúbil navýšenie počtu kurátorov o 64 tak, aby na každého kurátora prislúchal dohľad nad 55 deťmi. „Vízia sa však nepretavila do reality, do projektu sa zatiaľ zapojila len asi polovica úradov práce,“ uviedla s tým, že problém si vyžaduje oveľa viac, ako len navýšenie počtu kurátorov.

Reedukačné centrum Bystričany
Reedukačné centrum Bačkov
+11Reedukačné centrum Čerenčany

Rezort práce pre TASR uviedol, že do projektu sa zatiaľ zapojilo 28 úradov práce. „Projekt sa realizuje od januára tohto roka do decembra 2026. V marci 2024, teda po troch mesiacoch od spustenia projektu, pracovalo na vytvorených pracovných pozíciách 317 zamestnancov, čo predstavuje 84,3 percenta z celkového počtu obsadzovaných pracovných pozícií v rámci národného projektu. Už v začiatkoch je zrejmé, že projekt bude efektívny a zníži náročnosť práce, a tak zlepší pracovné podmienky pre výkon sociálnych kurátorov,“ uviedli z tlačového oddelenia ministerstva pre TASR.

Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci zároveň priblížil, že po zverejnení správy generálneho prokurátora Maroša Žilinku mu v januári prisľúbil vtedajší predseda parlamentu Peter Pellegrini, že sa parlament bude v čo najrýchlejšom termíne zaoberať touto témou. Žilinka vtedy žiadal o vystúpenie v parlamente, čo sa doteraz neudialo. Dubéci to považuje za vizitku vládnej koalície, ktorá neplní sľuby.

Drucker v marci informoval, že ministerstvo školstva realizovalo opatrenia vo všetkých 13 reedukačných centrách. Avizoval, že do 30. apríla by mohli predložiť podrobné kroky, ako chcú vyriešiť všetky problémy v reedukačných centrách.

žilinka, reedukačné centrum trstín Čítajte viac Žilinka neohlásene navštívil reedukačné centrum, hovorí o katastrofálnych podmienkach
debata chyba
Viac na túto tému: #reedukačné centrum #Progresívne Slovensko #PS