Poslanci ukončili debatu o zmenách v FPU, hlasovať budú v stredu

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok ukončili diskusiu o novele zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Zmeny majú podľa predkladateľa, šéfa kultúrneho výboru Romana Michelka (SNS), pomôcť kultúre. Namieta to opozícia, na zmeny nie sú podľa nej dostatočné dôvody. O legislatíve majú zákonodarci hlasovať v stredu (24. 4.).

23.04.2024 17:31
debata (1)
Hrdá a slušná, nie transsexuálna, hovorí o slovenskej kultúre Fico
Video

Opoziční poslanci skritizovali okrem iného návrh na zmenu rozhodovacej právomoci v FPU. Poslankyňa Zora Jaurová (PS) si nemyslí, že je správne, aby rozhodovanie o udelení dotácií fondu prešlo z odborných hodnotiacich komisií na rozšírenú radu fondu, v ktorej budú mať prevahu nominanti rezortu kultúry.

Roman Michelko Čítajte viac Fondu na podporu umenia hrozí kolaps: Kvôli plánovaným zmenám hrozí odchodom polovica odborníkov Roman Michelko Čítajte viac Roman Michelko kritizoval v parlamente knihu, ktorú vydalo jeho vlastné vydavateľstvo

Michelko kritiku odmietol. Tvrdí, že v rozšírenej rade fondu, na ktorú by mohlo prejsť rozhodovanie o udelení dotácií, budú odborníci. Po zmenách v rozhodovacej právomoci sa budú podľa neho podporovať kvalitné projekty, ktoré dosiaľ neboli.

Iris Kopcsayova portret Čítajte viac Politici a umenie

So zmenami v rozhodovaní o dotáciách fondu nesúhlasí ani Rada na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry (MK) SR. Poradný orgán ministerky kultúry považuje návrh za krok späť. „K spôsobu prideľovania dotácií z verejných zdrojov na kultúrne účely, ktorý sa už pred rokmi ukázal ako netransparentný z procesného i finančného hľadiska,“ uviedli v tlačovom vyhlásení.

RTVS, rozhlas Čítajte viac Šimkovičová zverejnila zákon o Slovenskej televízii a rozhlase, názov mení na STVR. RTVS porušuje ľudské práva, tvrdí Fico

Zároveň žiadajú, aby návrhom systémových zmien predchádzala odborná diskusia. „Sme totiž svedkami toho, ako sa neuváženými pozmeňovacími návrhmi hazarduje s riadnym fungovaním fondu a jeho každodennou prevádzkou,“ dodala predsedníčka rady Viera Féglová.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Ministerstvo kultúry #Martina Šimkovičová #Fond na podporu umenia #Roman Michelko #FPU