„Vláda postupuje podľa manuálu, podľa ktorého postupujú všetci autokrati na celom svete – krok po kroku si uzurpovať moc nad inštitúciami, ktoré majú byť nezávislé, prípadne verejnoprávne. Ten manuál je jasný – podriadiť si bezpečnostné zložky, oslabiť nezávislosť súdnictva a samozrejme získať pod kontrolu médiá,“ povedal dnes na tlačovej besede líder PS Michal Šimečka.
Keďže bezpečnostné zložky vrátane polície a špeciálnej prokuratúry si už vláda podriadila, teraz Robert Fico (Smer) podľa Šimečku útočí na nezávislú súdnu moc a na verejnoprávnu televíziu. „Cieľ je jediný – vytvoriť štátnu televíziu, ktorá bude poplatná vláde a bude jej hlásnou trúbou, nebude už verejnoprávna ani nezávislá. My im RTVS nedáme tak ľahko,“ tvrdí Šimečka.
Čítajte viac RTVS reaguje: Zmena bude stáť niekoľko miliónov eur. Je účelová a prinesie destabilizáciuPoslankyňa Zora Jaurová povedala, že upravená verzia zákona je rovnakou hrozbou, ako pôvodná verzia. Podľa nej neexistuje absolútne žiadny legitímny dôvod na to, aby vláda rušila existujúcu inštitúciu a zakladala novú, všetky zmeny sa dali urobiť novelou zákona o RTVS. „Riaditeľa redukujú na vykonávača príkazov rady, ktorá bude obsadená politicky – vládou a koaličnou väčšinou v parlamente. A funkciu cenzorského orgánu preberie etická komisia,“ hovorí Jaurová. Premiér Fico ani ministerka kultúry Marina Šimkovičová (nom. SNS) sa podľa jej slov netaja tým, že cieľom je odvolať súčasný manažment a vymenovať si vlastných ľudí, čo poukazuje na absolútnu účelovosť tohto zákona. „Hoci hovoria o boji s dezinformáciami, dodávajú im novú definíciu – dezinformácie sú tie informácie, ktoré sú proti nám. RTVS musíme pred ľuďmi, ktorí si z nej chcú spraviť svoju slúžku, dôsledne brániť,“ uzavrela Jaurová.
Čítajte viac Vláda schválila zákon o Slovenskej televízii a rozhlase. Mení sa názov aj spôsob kreovania orgánovSaS: Vláda urobí z RTVS dezinformačné médium, ktoré bude šíriť propagandu
Vláda ruší Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS), z inštitúcie ide urobiť dezinformačné médium, ktoré bude šíriť provládnu a časom možno proruskú propagandu. Vyhlásil to predseda SaS a poslanec Národnej rady (NR) SR Branislav Gröhling v reakcii na schválenie návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). SaS nevylúčila, že sa pre návrh zákona obráti aj na Ústavný súd (ÚS) SR.
„Niektoré kontroverzné časti boli z návrhu vyhodené, Programovú radu nahradili Etickou komisiou, čo je akoby vystrihnuté z totalitného režimu. Tento zákon tak patrí do obdobia tvrdej totality, nie do demokratického štátu,“ uviedol Gröhling. Pripomenul aj výhrady viacerých inštitúcií či verejnosti voči predošlým snahám o zmenu zákona. Napriek úpravám podľa neho návrh naďalej naráža na predpisy Európskej únie a na Pakt o slobode médií.
Čítajte viac Vláda schválila 10-krát viac reklamy v RTVS. Markíza a JOJ sa búria, upozorňujú na koniec rovnováhy na trhuRené Parák z SaS doplnil, že aj po zmenách a odstránení programovej rady z návrhu naďalej nevidí dôvod na zmenu zákona. „Vidíme okopírovaný starý zákon, kde sa takmer nič nemení na postavení verejnoprávneho média, nič sa nemení na jeho poslaní, povinnostiach. Dala by sa urobiť jednoduchá novelizácia aktuálneho zákona a všetky zmeny, ktoré sú navrhované v tomto paškvile na zákon by sa dali presadiť,“ poznamenal.
Čítajte viac Prvá vzbura zamestnancov RTVS: Hrozí štrajk? Chceme slobodnú verejnoprávnu inštitúciuOdmieta argumenty vlády, že ide RTVS odpolitizovať. Práve tento návrh podľa neho zavádza politizáciu. Poukázal na to, že členov rady telerozhlasu by mali voliť práve koaličné strany. „Jednofarebná rada následne zvolí generálneho riaditeľa. Dokonca vypadol aj demokratický princíp postupného obmieňania rady,“ dodal.
Otvorené podľa neho ostávajú aj otázky finančného zabezpečenia telerozhlasu. „Bezdôvodné odvolanie riaditeľa síce vypadlo, no nahradila ho možnosť dvakrát neschváliť strategickú koncepciu riaditeľa, čím sa ho jednoducho zbavia,“ dodal. Skonštatoval tiež, že upustenie od pôvodne plánovanej Programovej rady a zriadenie Etickej komisie sa zdá byť neškodné. Obáva sa však prípadných pozmeňujúcich návrhov.
RTVS: Manažment telerozhlasu vníma krok vlády ako snahu ovládnuť inštitúciu
Schválenie zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) znamená účelovú zmenu, ktorá nemá opodstatnenie a je v rozpore s legislatívnymi štandardmi. Myslí si to vedenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) na čele s generálnym riaditeľom Ľubošom Machajom. Za postupom vlády vidí snahu ovládnuť verejnoprávnu inštitúciu.
Odkaz zamestnancov RTVS
„V prípade, že vzniká potreba zo strany vlády zlepšiť situáciu v RTVS a meniť procesy a nastavenia, nie je potrebné prijímať nový zákon, ale novelizovať už existujúci zákon o RTVS,“ doplnili vo vyhlásení. Kroky, ku ktorým pristúpila vláda, podľa súčasného vedenia RTVS prinesú otrasy a destabilizáciu všetkých systémov a zložiek, ktoré tvoria verejnoprávne médium, vrátane negatívneho finančného dosahu.