Prezidentka Čaputová si v Starej Ľubovni uctila obete nešťastia z Podhradia

Prezidentka Zuzana Čaputová počas návštevy v Starej Ľubovni vyjadrila aj úctu a smútok nad stratou troch mladých životov pri tragédii v Spišskom Podhradí z úvodu apríla. Urobila tak pri miestnom gréckokatolíckom chráme položením kytice a zapálením sviečky spolu s primátorom mesta Ľubošom Tomkom, ktorého dcéra bola medzi obeťami nehody. Následne sa stretla so všetkými troma rodinami dievčat.

24.04.2024 18:47
zuzana čaputová, spišské podhradie, tragédia,... Foto:
Prezidentka si položením kytice a zapálením sviečky s primátorom mesta Ľubošom Tomkom pred kostolom uctila pamiatku obetí tragédie, ku ktorej došlo začiatkom apríla v Spišskom Podhradí. Stretla sa i s rodinami troch zosnulých dievčat.
debata (4)

„Vyhasli životy troch mladých nevinných dievčat a to je vždy veľmi ťažká a smutná správa,“ povedala prezidentka pre médiá krátko pred stretnutím s rodičmi dievčat. „Zostáva iba dúfať, že viera v Boha, ktorá bola taká silná, a ktorá ich sprevádzala do poslednej minúty ich životov, bude teraz ich príbuzným nápomocná spracovať ten najhlbší žiaľ, aký si človek vie asi v živote predstaviť,“ poznamenala.

Posledná rozlúčka s dievčatami, ktoré zahynuli pod kolesami autobusu
Video

Primátor mesta uviedol, že pre rodiny ide o mimoriadne zložitú situáciu, pričom sa poďakoval za podporu všetkých, ktorú si vážia. „Bolesť je obrovská, ale tak, ako bolo povedané aj na liturgii, ak je tá bolesť zdieľaná, nesie sa trošičku ľahšie. Aj preto nám účasť pani prezidentky pomôže, dodá silu,“ povedal. Dodal, že prezidentka mu osobne volala dva dni po tragédii. „Poprosil som ju, aby prišla, a aby sa stretla s rodinami,“ dodal. Hoci ide o náročné obdobie pre všetky tri rodiny, podľa jeho slov spolu navzájom komunikujú. „Zdá sa, že z troch rodín sa stala jedna veľká,“ skonštatoval.

Pri nehode autobusu v Spišskom Podhradí vyhasli životy troch mladých dievčat
Video

Tri mladé dievčatá z Gymnázia sv. Mikuláša v Starej Ľubovni prišli o život v sobotu 6. apríla pri Spišskej Kapitule, kam sa vybrali na stretnutie mladých so spišským biskupom. Boli súčasťou skupinky, ktorú zrazil po vystúpení autobus, ktorý sa nečakane pohol. Okrem nich si tragédia vyžiadala siedmich zranených. Príčiny a okolnosti tragédie polícia naďalej vyšetruje. V prípade začala trestné stíhanie.

nehoda, autobus, záchranári, sanitka, hasiči Čítajte viac Tragédia v Spišskom Podhradí: Autobus zrazil desať mladých veriacich, tri dievčatá neprežili

Prezidentka odovzdala plavárni v Starej Ľubovni Prezidentskú zelenú pečať

Prezidentskú zelenú pečať odovzdala prezidentka Mestskej plavárni v Starej Ľubovni. „Je to miesto, ktoré je nielen architektonicky krásne a funkčné, ale aj veľmi múdrym spôsobom zrekonštruované alebo obnovené, pretože okrem iného využíva vo veľkej miere aj obnoviteľné zdroje energie. A aj z tohto dôvodu som sa rozhodla udeliť tejto budove Prezidentskú zelenú pečať,“ povedala prezidentka. Toto ocenenie udelila druhýkrát. Vlani ho získala Stredná priemyselná škola stavebná Emila Belluša v Trenčíne.

V rámci návštevy Starej Ľubovne prezidentka zavítala i do Zariadenia sociálnych služieb Domu svätej Anny, ktoré poskytuje rôzne služby deťom i dospelým.

Čaputová v Zborove

Do obce Zborov v okrese Bardejov sa prezidentka vrátila po piatich rokoch. „Obec Zborov ukazuje celému Slovensku, akým spôsobom sa viaceré problémy dajú riešiť. Ako sa dá úspešne pomôcť a dobre manažovať problém generačnej chudoby a vylúčených skupín,“ povedala Čaputová.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová úraduje od... Foto: TASR, Maroš Černý
SR prezidentka Čaputová Zborov Návšteva POX Prezidentka SR Zuzana Čaputová úraduje od utorka 23. apríla do piatka 26. apríla 2024 z Košíc. Počas úradovania z východného Slovenska prezidentka okrem Košíc navštívila aj Starú Ľubovňu a obec Zborov. Na snímke prezidentka Čaputová (uprostred) a starosta obce Zborov Ján Šurkala (vpravo) pózujú s deťmi počas návštevy Spojenej školy pre materskú školu v obci Zborov v okrese Bardejov.

V miestnej osade sa oboznámila so svojpomocnou výstavbou rodinných domov zo strany miestnych obyvateľov. Navštívila tiež nedávno dobudovanú materskú školu a Komunitné centrum. „Pred piatimi rokmi, aj dnes som sa stretla s ľuďmi, ktorí reprezentujú projekt omama. Je to projekt, ktorý je slovenský unikát a zaujal mnoho krajín sveta. Rómske maminy sa venujú od prvopočiatku stimulácii, výchove a vzdelávaniu svojich malých detí a tieto omamy, ktoré sú zamestnané Rómky, ich k tomu vedú,“ vysvetlila Čaputová.

„Je to pre nás obrovská pocta, pretože pani prezidentka bola už u nás v roku 2019 a prišla aj dnes sa pozrieť hlavne kvôli výsledkom našej práce. Ale aj práce mimovládnych organizácií, ktoré u nás pôsobia. Sme im vďační, lebo pomáhajú nám plniť našu hlavnú činnosť a to je zlepšovať život našich obyvateľov. Sme radi, že takáto forma podpory od pani prezidentky tu je, že nás zviditeľnila týmto spôsobom,“ dodal starosta obce Ján Šurkala.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová