SHMÚ: Na celom Slovensku sa v noci môže vyskytnúť prízemný mráz

Na celom Slovensku sa v noci zo štvrtka na piatok (26. 4.) môže vyskytnúť prízemný mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu prvého stupňa. Informoval o tom na svojom webe.

25.04.2024 17:18
debata
Teplé dni sa vracajú, teploty postupne vystúpia vysoko
Video

Výstraha platí od polnoci do 7.00 h. „Vo výške dvoch metrov nad povrchom sa očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu nula až mínus tri stupne Celzia,“ priblížili meteorológovia. Dodali, že prízemný mráz nie je v danej ročnej dobe zriedkavý.

kvet, strom, sneh, úroda, mrazy Čítajte viac Mrazy v Česku boli pre ovocinárov fatálne. Mnohí hlásia stopercentnú škodu

Už cez víkend by však malo na Slovensku nastať výrazné oteplenie. Štvrtkom vrcholí perióda chladného počasia.

„Po prechode tlakovej níže sa naše územie nachádza v chladnom vzduchu, zrážková činnosť už takmer ustala. Teplota vzduchu sa pohybuje len slabo nad nulou a miestami sme opätovne zaznamenali prízemný mráz,“ priblížili meteorológovia.

Podotkli, že ťažiskom zrážok za posledných 24 hodín bolo pomedzie stredného a východného Slovenska. Stred tlakovej níže podľa nich postupoval východnejšie, než spočiatku očakávali predpovedné modely. „Meteorologická stanica Telgárt dnes ráno hlási dva centimetre a Štrbské Pleso až 14 centimetrov snehu,“ dodali.

debata chyba
Viac na túto tému: #SHMÚ