„Vnímame to ako snahu zbaviť sa odbornosti, skúsenosti a snahu zbaviť sa človeka, ktorý vedel napísať a presadiť reformu súdnictva. Toto je čistá politizácia. Tento výbor nefungoval a teraz, keď začal konečne kontrolovať, chce vládna koalícia všetko stopnúť,“ uviedol. Zdôraznil, že tento post patrí opozícii. Koalícia sa po ovládnutí SIS snaží podľa Gröhlinga ovládnuť aj kontrolný výbor tým, že chce odvolať Kolíkovú. „Chcú opäť zametať, nechcú dostávať kritické otázky. My sa proti tomu postavíme a budeme jednať aj s ďalšími opozičnými stranami,“ poznamenal.
Návrh na oidvolanie Kolíkovej plánujú podať poslanci koalície. Nepáči sa im, ako vedie tento výbor a tiež jej výroky o tom, že SIS nedostáva informácie, ktoré by mala dostávať zo strany zahraničných spravodajských služieb z dôvodu zmien vo vedení SIS. Spravodajskú službu vedie na základe rozhodnutia vlády dočasne poverený riaditeľ Pavol Gašpar, syn poslanca Smeru Tibora Gašpara.
Mária Kolíková vníma návrh na svoje odvolanie vníma ako výkrik koalície – „kto sa nám postaví, pôjde dole“, alebo „keď nás tu niekto bude kritizovať, my ho umlčíme.“ Odmieta argumenty koalície, že zneužila svoje postavenie, keď podávala ako predsedníčka výboru podanie na generálnu prokuratúru. Podnet sa týkal zmeny Štatútu SIS a tiež vymenovania Pavla Gašpara za námestníka povereného riadením SIS, pretože je presvedčená, že je to v rozpore so zákonom. Ukázala podnet, na ktorom je podpísaná ako Mária Kolíková, nie ako predsedníčka výboru. Zároveň ukázala pre porovnanie oficiálnu listinu s hlavičkou výboru. „Čo sa týka argumentu, že ničím reputáciu Slovenskej informačnej služby – ťažko zničiť reputáciu niekomu, kto si ju zničil sám,“ dodala.
Čítajte viac Gašpar: Slovensko zaznamenalo nárast nelegálnej migrácie z Ukrajiny o 82 percentAko povedal na tlačovej besede poslanec Samuel Migaľ (Hlas), dnes boli na zasadnutí kontrolného výboru priamo v sídle spravodajskej služby zo strany Pavla Gašpara ubezpečení, že to nie je pravda a tok spravodajských informácií zo zahraničia je plynulo zabezpečený. „Potom, ako bola spolupráca s medzinárodnými inštitúciami naštrbená udalosťami, ktoré sa odohrávali v spravodajskej službe, teda zatýkaním jedného, resp. aj druhého riaditeľa, dnes sme dostali ubezpečenie, že k takýmto udalostiam nedochádza,“ povedal Migaľ. Dodal, že výmena informácií prebieha štandardne a poverený riaditeľ rokuje „so spravodajskými službami smerom na západ aj na východ od našej krajiny.“
Koaliční poslanci Kolíkovej vyčítajú aj to, že ako predsedníčka parlamentného výboru na kontrolu SIS podpísala podnet na generálnu prokuratúru týkajúci sa zmeny štatútu SIS. Bývalý člen výboru na kontrolu SIS Tibor Gašpar povedal, že nemala právomoc to podpísať, pretože výbor len zobral na vedomie zmenu štatútu a nekonštatoval porušenie zákona. „Nerešpektovala uznesenie, ktoré schválil výbor,“ zdôraznil Gašpar. Poslancom sa tiež nepáči, že Kolíková dvakrát zrušila zvolané zasadnutie a išla ako nečlenka na zasadnutie iného výboru.
SaS trvá na tom, že informácie o obmedzení informácií pre SIS zo strany zahraničných služieb sú pravdivé. Koaliční poslanci povedali, že Pavol Gašpar to dnes na stretnutí s nimi označil za dezinformácie a kritizujú Kolíkovú za to, že sa v tomto duchu opakovanie vyjadrila v médiách. „Zahraničné spravodajské služby vnímajú narastajúce spravodajské aktivity Ruskej federácie na Slovensku. Tým pádom je ich dôvera naštrbená a dochádza k obmedzovaniu spolupráce s SIS, najmä od momentu, keď nastúpil do funkcie syn Tibora Gašpara Pavol Gašpar,“ povedal poslanec SaS Juraj Krúpa. Dodal, že aj keď to, pochopiteľne, nikto zo zahraničných spravodajských agentúr oficiálne nepovie, rokovania SIS so zahraničnými partnermi sú skracované, sú formálne a naznačuje to, že nemajú dostatočnú dôveru k SIS.
Predseda poslaneckého klubu hnutia Progresívne Slovensko Martin Dubéci považuje návrh na odvolanie predsedníčky osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu SIS Márie Kolíkovej za škandalózny. Podľa neho Kolíková vedie výbor absolútne štandardným spôsobom. „Po pokútnom dosadení Pavla Gašpara skrz tajnú zmenu Štatútu SIS je toto ďalší krok smerom k autoritárskemu riadeniu spravodajských služieb. Zároveň by som koaličných kolegov chcel upozorniť, aby z rokovania výboru nevynášali informácie, nakoľko tým porušujú zákon,“ povedal.