„Analytici Národnej banky Slovenska vypočítali, že bez vstupu do EÚ by bola naša ekonomika o 15 percent chudobnejšia. Výhody jednotného európskeho trhu sú však len časťou príbehu. Keďže naši partneri nám nedali len ekonomické príležitosti, ale posielali zo solidarity aj veľa peňazí od svojich občanov. V čistom za dvadsať rokov je to už niekde okolo 4 500 eur na obyvateľa,“ prepočítal.
Konkrétne výsledky vidno podľa Ódora všade naokolo: opravené školy, nové diaľničné úseky, mosty, pomoc farmárom, ale aj zelené a digitálne investície. „Bonusom nášho členstva je úspora na nákladoch na verejný dlh na úrovni 700 miliónov eur ročne. Dá sa to predstaviť aj tak, že EÚ posiela do každej rodiny jedno menšie auto každých 5 rokov,“ dodal.
V poradí druhá najsilnejšia kandidátka podľa prieskumu Monika Beňová (Smer) v europarlamente pôsobí už od roku 2004. Je tak najdlhšie pôsobiacou slovenskou europoslankyňou v histórii. Do ankety Pravdy sa nezapojila, svoje postoje voči úlohe Slovenska v Bruseli však pravidelne zverejňuje na sociálnej sieti.
„Slovensko je malá, ale hrdá krajina. Neexistuje žiadny dovod, pre ktorý by Slovensko, rovnako ako iné členské štáty, malo ustupovať zo svojich suverénnych pozícií. My nie sme federalisti, ako liberáli. To je jeden zo zásadných rozdielov medzi našimi stranami. A ja ešte dodám, že my sa ani nebojíme, keď na našu adresu „mudrujú“ poslanci z väčších krajín. Nie sú dôležitejší, múdrejší a ani lepší ako sme my,“ deklarovala a zdôraznila, že „pristupovať k európskej politike kolenačky a so sklonenou hlavou Slovensku a jeho občanom vôbec v ničom nepomôže“. Zároveň uviedla, že EÚ podľa nej potrebuje reformy a kritizovala súčasný stav Schengenského priestoru, spoločnú politiku zdravia, dvojakú kvalitu potravín ako aj Green deal.
Líder eurokandidátky koaličného Hlasu Branislav Becík, ktorý aktuálne pôsobí ako poslanec parlamentu a zároveň predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja, je voči úniovej politike a aktivitám súčasných slovenských europoslancov taktiež dosť kritický. Kritizoval ich napríklad za nesúhlas s pôsobením slovenských hokejistov v ruskej KHL.
„Hanba ôsmim europoslancom zo strán ako sú PS, KDH, SAS a OĽaNO za to, že chcú našim chlapcom zničiť životy len preto, že hrajú hokej v KHL,“ vyjadril sa na svojom profile. „Náš národ potrebuje v Európskom parlamente ľudí, ktorí budú presadzovať suverénny postoj Slovenskej republiky. Ľudí, ktorí sa nebudú poklonkovať nezmyselným „liberálnym“ nariadeniam a ktorí nebudú odstrihnutí od života na Slovensku,“ prezentoval svoj program. „Poznáte ma a viete, že pri obhajobe našich národných záujmov neuhnem ani o krok. Preto som sa rozhodol kandidovať do Európskeho parlamentu a veci nastaviť tak, aby sme z nich my všetci na Slovensku mali prospech,“ sľubuje voličom.
Súčasný podpredseda parlamentu Andrej Danko povedie v eurovoľbách stranu SNS. „Spojili sme národné sily. V Bruseli chceme zastávať záujmy Slovenska. Budeme bojovať za zmiernenie ekoteroru Európskej únie a LGBT agendy,“ deklaruje jeho strana. Samotný Danko vyhlásil, že do europarlamentu nominujú „elitu strany“.
„Nie je dôležité, aká osoba tam pôjde, ale že tam bude mať zastúpenie SNS. Aby hlas Slovenska v podobe SNS bol v tej frakcii, ktorá bude zastavovať liberálov,“ doplnil. Júnové eurovoľby podľa neho prinášajú možno poslednú šancu zmeniť Európsku úniu. Úspech v nich označil za stranícku prioritu. Hoci o konkrétnych plánoch v európskych štruktúrach v prípade svojho zvolenia veľmi nehovorí, vyjadril sa napríklad, že by chcel zastaviť migráciu v EÚ aj na Slovensku, či bojovať za zmenu pravidiel a voľnejšie pravidlá odstrelu medveďov.