Pokračovanie článku: Ódor, Beňová, Danko či Sulík. Jednotiek na eurokandidátkach sme sa pýtali, ako vidia budúcnosť Slovenska v EÚ

Úspešný projekt

Opoziční či mimoparlamentní kandidáti, ktorí sa pre Pravdu vyjadrili, sú k Európskej únii značne menej kritickí a vyzdvihli hlavne výhody, ktoré slovenským občanom členstvo prinieslo. Miriam Lexmann (KDH) nastúpila do EP až po sfinalizovaní odchodu Británie z EÚ, konkrétne 1. februára 2020. Pripomenula, že práve kresťanskí demokrati stáli pri zrode európskej integrácie a na ktorých hodnotách je založená. EÚ považuje za úspešný projekt.

„Záleží mi na tom, aby všetci mohli výhody členstva v EÚ pociťovať v každodennom živote. Najdôležitejším prínosom členstva je, samozrejme, zapojenie do jednotného trhu a voľný pohyb osôb, kapitálu, tovarov a služieb. Toto umožnilo našim občanom usadiť sa a pracovať kdekoľvek v Európskej únii, študovať či jednoduchšie cestovať. Dnes však Európska únia čelí viacerým vnútorným, ako aj geopolitickým výzvam, ktoré zvládneme len vtedy, keď budeme v EÚ jednotní a keď európske inštitúcie nebudú plytvať energiou v otázkach mimo ich kompetencie,“ povedala pre Pravdu.

Jednotka za Demokratov, Jaroslav Naď, pripomenul hlavne ekonomické výhody členstva, spoločnú menu a eurofondy. „Budem konkrétny, v tomto programovacom období dostávame 13 miliárd v eurofondoch, 6 miliárd z Plánu obnovy, ktorý vyrokoval Eduard Heger, a 6 miliárd dáva Európska únia cez Pôdohospodársku platobnú agentúru na farmárov. Naproti tomu Slovensko do spoločného balíka prispieva ročne nepomerne menej. Matematika nepustí, dostávame výrazne viac, ako dávame. Veď len sa prejdite po vašom meste alebo obci, či sú to školy, materské školy, nemocnice, kanalizácie, opravy historických budov, všade nájdete tabuľu, že projekt je financovaný z prostriedkov Európskej únie,“ pripomenul.

Podľa štatistík EÚ sa do roku 2023 za európske peniaze podarilo na Slovensku opraviť vyše 230 kilometrov ciest, železníc a električkových tratí, finančne podporiť cez 36-tisíc firiem, či vylepšiť viac ako tisíc škôl.

Ekonomickú oblasť zdôraznil aj Richard Sulík (SaS). „Najdôležitejšou a najpozitívnejšou vecou je jednotný trh. Nielen preto, lebo som ekonóm, ale Slovensko sa stalo zaujímavé pre investorov. To bola pre krajinu obrovská pomoc. Ďalšou pozitívnou vecou je ukotvenie v právnom rámci. Byť súčasťou EÚ je pre Slovensko veľmi dôležité a dnes nie je vôbec otázkou, či v nej zostaneme, pretože vystúpenie nie je možné. Preto dnes strašenie vystúpením považujem za nekorektné strašenie. A samozrejme, musím spomenúť aj slobodu pohybu,“ vymenoval.

Kandidáti za hnutie Slovensko (niekdajšie OĽaNO) Peter Pollák a líderka Pirátskej strany Zuzana Šubová pripomenuli najmä spoločenské, rodinné hodnoty, demokraciu a spolupatričnosť. „Európska únia nie je ideálna, no pre mňa je domovom našich národov. Každý v tomto dome má vlastnú izbu. Sme susedia, máme vzájomné priateľstvá, musíme mať spoločné dobré vzťahy, pretože bývame v jednom dome. Ako každý jeden dom, aj ten náš – európsky, potrebuje opraviť. Potrebuje nové technológie, potrebuje modernizáciu, jednoducho potrebuje ísť s dobou,“ myslí si Pollák.

Šubová vidí Európsku úniu ako symbol demokracie, slobody a rozvoja jednotlivých členských štátov EÚ. „Byť členom EÚ znamená v prvom rade pre Slovensko byť súčasťou úspešného projektu, ktorý Slovensku garantuje ekonomickú stabilitu, rozvoj a prosperujúcu budúcnosť. Dnes už mnohí Slováci berú voľný pohyb tovaru a ľudí v rámci EÚ ako samozrejmosť, ale mnohí si neuvedomujú, že tento obrovský benefit pre našich občanov je práve a len vďaka nášmu členstvu v EÚ. Občania Slovenska môžu študovať a pracovať kdekoľvek v Európskej únii, čo považujeme za najväčší benefit. Európske záväzky nás zaväzujú len v tom, s čím sami súhlasíme. Vieme, že platí právo veta, takže vo výsledku je vždy prijatá európska norma so súhlasom Slovenska, čo dostatočne vyjadruje aj našu suverenitu,“ uzavrela.

Celé odpovede v ankete

Jaroslav Naď, Demokrati

Čo pre vás znamená EÚ? Čo najdôležitejšie nám členstvo prinieslo a naopak, či nám európske záväzky v niečom zväzujú ruky?

Európska únia je základom nášho slobodného pohybu, pracovných príležitostí a študijných možností pre naše deti. Nehovoriac o ekonomických výhodách, spoločnej meny a pri tejto téme nemôžem obísť eurofondy, z ktorých výrazne profitujeme. Budem konkrétny, v tomto programovacom období, dostávame 13 miliárd v eurofondoch, 6 miliárd z Plánu obnovy, ktorý vyrokoval Eduard Heger a 6 miliárd dáva Európska únia cez Pôdohospodársku platobnú agentúru na farmárov. Naproti tomu Slovensko do spoločného balíka prispieva ročne nepomerne menej. Matematika nepustí, dostávame výrazne viac ako dávame. Veď, len sa prejdite po vašom meste alebo obci, či sú to školy, materské školy, nemocnice, kanalizácie, opravy historických budov, všade nájdete tabuľu, že projekt je financovaný z prostriedkov Európskej únie.

Ako sa vyvíjalo postavenie SR voči a EÚ za 20 rokov a ako sme na tom teraz? Polepšili sme si od roku 2004?

Členstvo v EÚ je jednoznačnou výhodou. Jedným dychom musím ale otvorene povedať, že naše postavenie, respektíve vnímanie našimi partnermi, je za ostatného pol roka najhorším za celé obdobie nášho členstva. To, na čom sme roky pracovali a budovali, môže jednoducho aktuálnou politikou Roberta Fica skončiť a pocíti to každý jeden občan.

Dokázali sme sa ako mladá demokracia vysporiadať s členstvom v EÚ? Je to pre nás skôr výzva alebo príležitosť?

Dokázali, no nesmieme zabúdať na naše povinnosti a nemôžeme sa stať iba konečným užívateľom výhod. Sme plnohodnotným členom Európskej únie a máme ako krajina svoje dôstojné postavenie. Druhá vec sú udalosti, respektíve, rozhodnutia súčasnej vlády, ktoré nás ženú do medzinárodnej izolácie. Nikto sa nechce rozprávať so zástupcami krajiny, ktorá obhajuje záujmy Ruska, to je totiž (aj) pre Európsku úniu hrozbou. Pre toto konanie môžeme reálne prísť o eurofondy, už teraz nás ako krajinu nevolajú na dôležité rokovania, pretože sa naši partneri oprávnene boja, že premiér SR vytvára obsah rokovaní Putinovi. Dnes je na mieste uvažovať, či súčasná politika Slovenska nie je výzvou pre Európsku úniu. Európska únia je pre nás životným priestorom, nemáme akúkoľvek inú alternatívu.

EK zohráva teraz významnú úlohu aj pri prijímaní napríklad trestnej novely či rušení ÚŠP – dokáže Brusel ovplyvňovať politiku štátu? Vnímate zapojenie EÚ do debát ohľadom tuzemských tém ako útok na suverenitu štátu alebo skôr koriguje zneužívanie právneho štátu?

Kritika Európskej komisie je žiaľ, na mieste. Politiky jednotlivých krajín Európskej únie sa navzájom ovplyvňujú, komisia má bezpochýb k tomu čo povedať. Po ďalšie, ekonomicky silnejšie krajiny sa nám doslova skladajú na to, aby sme cez európske peniaze financovali naše školy, škôlky, nemocnice či domovy sociálnych zariadení. Je pochopiteľné, že tieto peniaze chcú ochrániť pred rozkradnutím. Robert Fico totiž ruší inštitúcie, ktoré sú garantom transparentnosti a práva. Na pozadí toho celého Brusel absolútne akceptuje naše vnútorné zákony a žiadnym spôsobom nezasahuje do našej suverenity. To, či nám zostanú eurofondy je plne v rukách vlády, oni majú väčšinu, oni prijímajú zákony. Nie je priestor na výhovorky, treba konať.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Európska únia #Európsky parlament #eurovoľby