Zuzana Šubová, Pirátska strana – Slovensko
Čo pre vás znamená EÚ? Čo najdôležitejšie nám členstvo prinieslo a naopak, či nám európske záväzky v niečom zväzujú ruky?
Pre Pirátov je Európska únia symbolom demokracie, slobody a rozvoja jednotlivých členských štátov EÚ. Byť členom EÚ, znamená v prvom rade pre Slovensko byť súčasťou úspešného projektu, ktorý Slovensku garantuje ekonomickú stabilitu, rozvoj a prosperujúcu budúcnosť.
Čo najdôležitejšie nám členstvo prinieslo a naopak, či nám európske záväzky v niečom zväzujú ruky?
Dnes už mnohí Slováci berú voľný pohyb tovaru a ľudí v rámci EÚ ako samozrejmosť, ale mnohí si neuvedomujú, že tento obrovský benefit pre našich občanov je práve a len vďaka nášmu členstvu v EÚ. Občania Slovenska môžu študovať a pracovať kdekoľvek v Európskej únii, čo považujeme za najväčší benefit. Európske záväzky nás zaväzujú len v tom, s čím sami súhlasíme. Vieme, že platí právo veta, takže na konci dňa je vždy prijatá európska norma so súhlasom Slovenska, čo dostatočne vyjadruje aj našu suverenitu.
Ako sa vyvíjalo postavenie SR voči a EÚ za 20 rokov a ako sme na tom teraz? Polepšili sme si od roku 2004?
V mnohých oblastiach Slovensko naozaj rástlo, ale naopak v mnohých oblastiach Slovensko nevyužilo tie príležitosti, ktoré mu členstvo v EÚ ponúkalo. Fatálne sme zlyhali pri čerpaní zdrojov Eúropskej únie. Sú to jedinečné peniaze, ktoré mali Slovensko priblížiť k životnej úrovni občanov západnej Európy, ale bohužiaľ vďaka extrémnej korupcii na Slovensku a práve v súvislosti s čerpaním eurofondov sme trestuhodne ako spoločnosť zlyhali. Či sme si polepšili od roku 2004? Myslím, že jasnou odpoveďou je fakt, že sme druhou najchudobnejšou krajinou EÚ, tento parameter je výsledkom politiky našich vládnych elít za posledných 20 rokov.
Dokázali sme sa ako mladá demokracia vysporiadať s členstvom v EÚ? Je to pre nás skôr výzva alebo príležitosť?
Bola to výzva aj príležitosť. Ako som už v predchádzajúcej otázke odpovedali, považujem to vo veľkej miere nedostatočne nevyužitú príležitosť a bohužiaľ sa mnohým štátom EÚ, ktorí boli na rovnakej štartovacej čiare ako my, už dlhšiu dobu pozeráme na chrbát a stagnujeme. Stačí sa pozrieť ako uchopili túto príležitosť v Estónsku, Slovinsku, ale aj náš najbližší sused Česká republika, a aj to je jeden z dôvodov, prečo Piráti – silná proeurópska politická strana, vstúpili do politického ringu so silným protikorupčným dôrazom.
EK zohráva teraz významnú úlohu aj pri prijímaní napríklad trestnej novely či rušení ÚŠP – dokáže Brusel ovplyvňovať politiku štátu?
Brusel musí v prvom rade korigovať politiku štátu v kľúčových oblastiach, ktoré majú celospoločenský význam a hlavne v oblastiach, ktoré sú akýmsi pilierom spoločných európskych hodnôt. Ak Slovensko patrí dlhodobo ku krajinám s vysokou mierou korupcie a dochádza naozaj k ohrozovaniu finančných záujmov EÚ, tak je to priam povinnosť Bruselu, aby konal. Tým, že sa dlhé roky venujem aj z titulu svojho pôsobenia v štátnej správe práve čerpaniu eurofondov a korupcii na vysokých poschodiach slovenskej politiky, tak som presvedčená o tom, že v mnohých prípadoch na Slovensku vládna exekutíva ignoruje a niekedy až flagrantne pravidlá Európskej únie. Pre mňa osobne je razancia krokov Európskej komisie, či už vo vzťahu k Maďarsku alebo teraz voči Slovensku veľmi laxná a málo dôrazná, mala by byť oveľa ráznejšia.
Vnímate zapojenie EÚ do debát ohľadom tuzemských tém ako útok na suverenitu štátu alebo skôr koriguje zneužívanie právneho štátu?
V prvom rade si zadefinujme, či je vôbec opodstatnené diskutovať o akomkoľvek útoku na suverenitu štátu. Slovensko sa vstupom do Európskej únie nikdy nevzdalo svojej suverenity. Tak, ako Slovensko vstúpilo do Európskej únie, tak z neho môže kedykoľvek vystúpiť a takýto úkon môže predsa urobiť len suverénna krajina. Bolo by to suverénne rozhodnutie občanov Slovenska, takže rétorika, ktorú tu prezentujú nacionalistickí a populistickí politici, že Slovensko môže stratiť svoju suverenitu je veľmi škodlivá a nebezpečná. Opak je pravdou, Európska únia nemôže žiadnym spôsobom obmedziť suverenitu ktoréhokoľvek štátu EÚ, ale na strane druhej, má Brusel plné právo zasiahnuť vždy, keď si to situácia v danom štáte vyžaduje a to určite nie je žiadne zasahovanie do suverenity štátu.