Peter Pollák, Slovensko
Čo pre vás znamená EÚ?
Európska únia nie je ideálna, no pre mňa je domovom našich národov. Každý v tomto dome má vlastnú izbu. Sme spolu susedia, máme vzájomné priateľstvá, musíme mať spoločné dobré vzťahy, pretože bývame v jednom dome. Ako každý jeden dom, aj ten náš – európsky, potrebuje opraviť. Potrebuje nové technológie, potrebuje modernizáciu, jednoducho potrebuje ísť s dobou. Európa je náš domov, všetci sme jej občanmi, sme Európania.
Čo najdôležitejšie nám členstvo prinieslo a naopak, či nám európske záväzky v niečom zväzujú ruky? Ako sa vyvíjalo postavenie SR voči a EÚ za 20 rokov a ako sme na tom teraz?
Závažným problémom Slovenska po totalitnom režime bola korupcia. Mali sme tu obdobie mečiarizmu, keď sa darilo mafii. Predtým zoštátnený majetok sa pod vplyvom korupcie privatizoval v prospech politických známostí. Vznikli tu novodobí oligarchovia a orientácia Slovenska bola smerom na východ. Počas mečiarizmu sme boli v izolácii. S prvými demokratickými vládami sa to zmenilo a z čiernej diery Európy sa stal zo Slovenska vtedajší ekonomický tiger. Žiaľ, dnes sa po nástupe Ficovej vlády sa začíname vracať späť – pod vplyvom korupcie, manipulácií, dezinformácií a nacionalistických ideológií. Slovensko si na vlastnú škodu zvolilo vládu populistov. Extrémisti a nacionalisti naberajú na sile a mám vážne obavy, kam sa ako štát po voľbách do Európskeho parlamentu zaradíme…
Polepšili sme si od roku 2004?
Viac ako 70% slovenských verejných investícií je odkázaných na európske fondy. Sme stále členskou krajinou, ktorá je poberateľom výhod. Bez Európskej únie by neboli mnohé chodníky, cesty, škôlky, školy, nemocnice, hospodárske či enviromentálne reformy. Voľný trh a neobmedzené cestovanie za prácou, za dovolenkou dali zelenú rozvoju našej krajiny. Dnes sme na tom ekonomicky lepšie, zároveň súčasná politická situácia prináša mnohé riziká. Úprimne sa bojím, že Slovensko sa opäť raz stane čiernou dierou Európy. Preto by som chcel všetkých vyzvať, aby išli voliť a volili strany, ktoré sú zárukou slobody, právneho štátu a demokracie.
Dokázali sme sa ako mladá demokracia vysporiadať s členstvom v EÚ? Je to pre nás skôr výzva alebo príležitosť?
Členstvo v Európskej únii je pre nás prirodzené. Občania Slovenska odchádzali za prácou, alebo za štúdiom, za novým životom na západ. Naše nastavenie je prozápadné, demokratické. Na druhej strane, po všetkých krízach – pandémia, hospodárske krízy, vojna na Ukrajine prichádza nedôvera v európske inštitúcie. Ľudia sú skeptickí často pesimistickí. Aj preto je pre nás nevyhnutné udržať normálne zdravé jadro v EÚ. Európske spoločenstvo je mierový a obchodný projekt. Spolu sme silnejší. Jedine spolu máme možnosť byť ako EÚ úspešní. EÚ je pre nás stále príležitosť ako sa posunúť ďalej a zároveň výzva, ako sa neustále zlepšovať.
EK zohráva teraz významnú úlohu aj pri prijímaní napríklad trestnej novely či rušení ÚŠP – dokáže Brusel ovplyvňovať politiku štátu?
Európsku komisiu vnímajú mnohí ako posledný maják nádeje pre Slovensko. Vládna koalícia zrušila Úrad špeciálnej prokuratúry a presadila trestný zákon, v ktorom umožňuje ľahšie rozkrádanie verejných zdrojov vrátane eurofondov. Zabezpečuje totiž nižšie tresty, alebo žiadne tresty čo dláždi cestu mafii a oligarchom k „privlastneniu si“ európskych finančných zdrojov. Je prirodzené, že Európska komisia citlivo vníma a vyhodnocuje, kam Slovensko smeruje a kde končia ich peniaze. Eurofondy sú najmä peniaze Francúzov a Nemcov. Preto je jasné, že ich chcú mať pod kontrolou.
Vnímate zapojenie EÚ do debát ohľadom tuzemských tém ako útok na suverenitu štátu alebo skôr koriguje zneužívanie právneho štátu?
Naše hnutie Slovensko je proti väčšinovému hlasovaniu pri témách, kde majú právo rozhodovať krajiny samostatne. Máme vlastné nastavenie v otázke zahraničnej politiky, kde chceme zachovať právo veta. Tiež napríklad pri téme ochrany života, kde sa má uplatňovať princíp solidarity a subsidiarity, pretože o tejto otázke si rozhoduje každá krajina samostne. Sme proti zavedeniu práva na potrat do práv Charty EÚ. Nepotrebujeme na to ústavné právo, ani európske. Etické, kultúrne, hodnotové otázky majú byť v kompetencii jednoptlivých členských štátov EÚ. Nechceme, aby o nás rozhodol niekto druhý. V hlasovaní o tom, či má byť jadrová energia považovaná za zelenú, alebo máme jadrové elektrárne postupne rušiť, bol náš odkaz jasný. Aj vďaka nášmu hlasu dnes Európa vie, že jadrová energia je pre Slovensko, ako aj Francúzsko a ďalšie štáty kľúčová. Hovoríme jasne o potrebách Slovenska. Rovnako pri zákaze spaľovacích motorov sme dali konkrétne stanovisko. Práca pre ľudí, chlieb na stole, je pre našich občanov viac ako často zbrklé rozhodnutie v prospech environmentálnych liberálnych tém. Sú dôležité, ale nie na úkor ľudí. Sme za to, aby si každý členský štát nechal možnosť vetovať zákony, ktoré sú pre jeho vlastných občanov kontraproduktívne či doslova nevýhodné. Princíp subsidarity je našou podmienkou na zotrvanie s našimi európskymi partnermi. Urobíme maximum, aby bola Európa súdržná a zároveň, aby si každý štát mohol zachovať vlastnú prirodzenú integritu a kultúru.