V zoo sa narodilo mláďa samičky ťavy dvojhrbej

V zoologickej záhrade v Bratislave sa ešte v apríli narodilo mláďa samičky ťavy dvojhrbej. Ide o jedno z prvých tohtoročných mláďat v bratislavskej zoo, informovala Alexandra Ritterová zo zoo s tým, že návštevníci môžu pozorovať celé stádo aj s mláďaťom vo vonkajšom výbehu v lesnej časti zoo.

05.05.2024 21:21
ťava Foto: ,
Ťavy dvojhrbé v zoologickej záhrade v Bratislave
debata

Priblížila, že mláďa dostalo meno Lesia a jeho matka Luna patrí medzi mladšie samice v stáde. „Pôrod u Luny prebehol bez problémov. Prvé dni po pôrode trávila matka s mláďaťom vzhľadom na chladné počasie v stajni,“ uviedla Ritterová. Dodala, že gravidita ťavy dvojhrbej trvá približne rok a rodí sa väčšinou jedno mláďa.

Zároveň sa v zoo v minulom roku narodili tri mláďatá ťavy dvojhrbej, jedna samica a dva samce. Všetky boli umiestnené v iných chovoch a aktuálne návštevníci môžu pozorovať v skupine jedného samca, tri samice a mláďa. „Predpokladáme, že sa stádo ešte tento rok rozrastie o jedno až dve mláďatá. Ďalšie mláďatko by sa malo narodiť v priebehu mája,“ ozrejmil zoológ Martin Rosa.

Ťavy majú uzatvárateľné nozdry a tri páry viečok, ktoré ich chránia pred púštnym pieskom. „Ich krv má stálu hustotu a telo premenlivú teplotu, vďaka čomu sa im neodparuje toľko vody z tela,“ doplnila Ritterová.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #zoo #ťava