Aj Slovensko čelilo rozsiahlym ruským kyberútokom. Úrady odsúdili aktivity proti Česku a Nemecku

Slovensko vlani zaznamenalo viac kybernetických útokov na vládne inštitúcie. Okrem toho proruské skupiny pokračovali v organizovaní útokov označovaných ako DDoS, ktorých cieľom je narušiť alebo znemožniť prístup k webovým stránkam, hlavne na úrady, banky a sektor dopravy. Vyplýva to zo správy o bezpečnosti Slovenska, ktorú zverejnil úrad slovenskej vlády.

06.05.2024 12:14
debata (2)
Etický heker: Čo nás ochráni pred kyberútokmi?
Video
Etický heker tvrdí, že kybernetické útoky sú ťažko vystopovateľné. Čo delí etického heckera od zlého? Ochráni nás zákon pred kyberútokmi? / Zdroj: TV Pravda

Slovenský Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) bez bližších podrobností uviedol, že terčom kybernetických útokov pripisovaných Ruskom ovládanej skupine APT28 sa v minulosti nevyhlo ani Slovensko. Podľa českého ministerstva zahraničia skupina APT28 od minulého roka cielila kybernetickými útokmi na české inštitúcie.

Rusko / Špehovanie / Kyberkontrola / Čítajte aj NATO aj EÚ ostro odsúdili kyberútoky na Česko a Nemecko. Rusko ponesie následky, vyhlásila Baerbocková

„NBÚ pozoroval nárast aktivity viacerých APT skupín, o ktorých sa predpokladá napojenie na vlády cudzích mocností, ako aj pokračujúce útoky skupín hacktivistov v súvislosti s vojnou na Ukrajine. V oblasti APT bolo zaznamenaných viacero útokov na vládne inštitúcie,“ uviedol úrad vlády v hodnotení bezpečnosti Slovenska za rok 2023.

Takzvané útoky APT zneužívali zraniteľnosti softvéru alebo využívali phishingu, ktorého cieľom je získať citlivé údaje. V intenzite útokov DDoS proruskej skupiny podľa správy poľavili.

Oheň / Plamene / Požiar / Čítajte aj Rusko plánuje sabotáže v Európe. Moskva nemá zábrany, varujú tajné služby

NBÚ vo vyhlásení odsúdil kybernetické útoky na Česko a Nemecko skupinou APT28, ktorá je podľa slovenského úradu napojená na ruskú vojenskú spravodajskú službu GRU a ktorá zrejme zneužívala predtým neznámu zraniteľnosť aplikácie Microsoft Outlook. NBÚ dodal, že skupina sa zamerala aj na vládne subjekty, prevádzkovateľov kritickej infraštruktúry a iné subjekty v Severoatlantickej aliancii vrátane Slovenska.

Slovensko podľa bezpečnostnej správy vlani čelilo šíreniu rôznych dezinformácií a manipulácií, ktoré zvyšovali polarizáciu v slovenskej spoločnosti. Išlo napríklad o prienik ruskej propagandy, ktorá sa zamerala na ospravedlnenie ruskej vojenskej agresie, očierňovanie Ukrajiny a jej predstaviteľov, ako aj na zníženie celkovej ochoty podieľať sa na pomoci Ukrajine, ktorá sa bráni ruskej invázii.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #DDoS útoky #kyberbezpečnosť #slovenská vláda