Dolinková bude odvolávaniu čeliť vo štvrtok, vláda jej vyjadrila podporu

Mimoriadna schôdza Národnej rady k vysloveniu nedôvery ministerke zdravotníctva Zuzane Dolinkovej (Hlas) sa uskutoční vo štvrtok 9. mája o 17:30. Jej odvolávanie iniciovali opozičné subjekty Kresťanskodemokratické hnutie, Progresívne Slovensko a hnutie Slovensko. Ministerke Dolinkovej vyčítajú nečinnosť pri riešení akútnych problémov v zdravotníctve, ohrozenie prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti či zvýhodňovanie finančných skupín.

08.05.2024 10:29 , aktualizované: 12:13
debata (2)

Vláda na svojom stredajšom rokovaní vyjadrila s návrhom na odvolanie Dolinkovej svoj nesúhlas. Súčasne poverila predsedu vlády Roberta Fica oznámiť stanovisko vlády podpredsedovi Národnej rady SR a odôvodniť stanovisko vlády parlamente.

Dolinková v Ide o pravdu: Pri Rázsochách sa roky neurobilo nič. Kritizujú tí, ktorí to mohli pohnúť
Video

Vláda návrh poslancov považuje za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach. Nevidí žiaden dôvod na vyslovenie nedôvery Dolinkovej a plne ju podporuje vo výkone funkcie. Vláda SR predložený návrh vníma ako súčasť deštruktívnej opozičnej politiky a odmieta snahy opozície, ktorá po troch rokoch vládnutia rozložila slovenské zdravotníctvo, prenášať zodpovednosť za situáciu v slovenskom zdravotníctve na ministerku zdravotníctva.

Najrezonujúcejšími problémami, ktoré podľa opozície ministerka ignoruje, sú chýbajúce sestry, zhoršujúca sa dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti, zvlášť v pediatrii, neponúka riešenia na zabránenie sústavného zadlžovania nemocníc, nezakročila proti nezákonným poplatkom u lekárov, ktoré sa neustále zvyšujú a prispela k náhlemu rastu poplatkov v zubných ambulanciách. Okrem toho poslanci vyčítajú Dolinkovej, že uskutočnila netransparentné a náhle personálne výmeny vrátane uprednostňovania straníckych nominantov.

Fico: Budem nabádať poslancov koalície, aby nesúhlasili s paktom o migrácii
Video

Súčasne podľa opozície vedome ohrozila finančné prostriedky z plánu obnovy, a to tak, že podpísala dodatok s nemocnicou v Spišskej Novej Vsi a umožnila tak nemocnici odovzdať nové lôžka financované z prostriedkov z plánu obnovy do júna 2026. Poslanci zdôrazňujú, že ani podpredseda vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas-SD) a právne oddelenie rezortu zdravotníctva neodporúčalo uzatvoriť takýto dodatok k zmluve. Tento čin ministerky zdravotníctva aktuálne prešetruje Európsky úrad proti podvodom a Národná kriminálna agentúra.

doktor, fonendoskop Čítajte viac Zmeny u pediatrov: pohotovosť len štyri hodiny denne, detskí lekári v ambulancii až do šiestej večer

„Ministerka zdravotníctva zároveň podpísala zmluvu, ktorej predmetom je adaptácia projektu Rázsochy pri zmene lokality výstavby UNB na lokalitu Ružinov a adaptácia existujúceho medicínskeho konceptu NÚDCH do súčasného projektu Rázsochy. Podpisom týchto dvoch dokumentov, v rozpore s uznesením vlády SR, rozhodla o zmene lokality výstavby novej Univerzitnej nemocnice Bratislava z lokality Rázsochy do lokality Ružinov," uviedli poslanci v predloženom materiáli. Dodávajú, že dokončenie novej Univerzitnej nemocnice Bratislava týmto krokom oddialila o niekoľko rokov. Toto rozhodnutie vykonala na základe analýzy, ktorú podľa medializovaných informácií spolufinancovala aj finančná skupina Penta, ktorej nemocnica Bory je priamym konkurentom Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Pellegrini, Zuzana Dolinková, Raši, Čítajte viac Za koniec Rázsoch chcú odvolávať ministerku Dolinkovú. Je to politický bulvár, bráni sa. OĽaNO a SaS sa hádajú
2 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo zdravotníctva #Národná rada #odvolávanie ministra #Zuzana Dolinková