Čaputová: Pamätajme na odkaz vojny, že nenávistné ideológie môžu zabíjať

Je dôležité pamätať na odkaz druhej svetovej vojny, že nenávistné ideológie môžu zabíjať. Pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom to pripomenula prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zdôraznila, že je našou povinnosťou, aby sme svet prosperity, slobody a demokracie nielen chránili, ale v najlepšom možnom stave ho odovzdali aj našim potomkom.

08.05.2024 11:46
SR Čaputová Deň víťazstva fašizmus BAX Foto: ,
Prezidentka Zuzana Čaputová si položením venca uctila Deň víťazstva nad fašizmom pri Hrobe neznámeho vojaka v Bratislave 8. mája 2024.
debata (33)

Prezidentka si v stredu pripomenula obete druhej svetovej vojny pri Hrobe neznámeho vojaka na Rázusovom nábreží v Bratislave. Jedinou správnou odpoveďou na nenávistné ideológie je podľa nej dôvera v hodnoty slobody a demokracie, ako aj statočnosť, vytrvalosť či spolupráca.

Čaputová pri hrobe neznámeho vojaka
Video

„Nikdy nesmieme zabudnúť, že územie Slovenska spoločne od fašistov a ich prisluhovačov oslobodzovali sovietske, rumunské a československé jednotky,“ zdôraznila prezidentka na sociálnej sieti.

Hlava štátu pripomenula, že druhá svetová vojna, od konca ktorej uplynulo 79 rokov, natrvalo zmenila Európu. „Na troskách bojmi zničeného kontinentu vyrástol nový model mierového spolužitia európskych národov a štátov. Spolužitia založeného na zdieľaní spoločných hodnôt demokracie a slobody – keďže história aj súčasnosť nás učí, že nedemokratické či autoritárske režimy sú aj ohrozením mieru,“ doplnila. Treba mať podľa nej na pamäti odkaz všetkých, ktorí za slobodu našich generácií zaplatili životmi.

Ficov prejav na Slavíne o vojne a mieri
Video
Ploština, vypálenie obce Čítajte viac Ploštinská apokalypsa. Osadníkov upaľovali a partizáni to sledovali z úkrytu
33 debata chyba
Viac na túto tému: #Deň víťazstva nad fašizmom #Zuzana Čaputová