Láska je ako mier, musíme o ňu bojovať, vyhlásil na Slavíne Fico. Následne vypustil biele holubice

Druhá svetová vojna skončila pred 79. rokmi. Predseda vlády Robert Fico si tak prišiel spoločne uctiť padlých spoločne s predstaviteľmi vlády a parlamentu na bratislavský Slavín. Pietna akcia sa začala pretletom troch vrtuľníkov Black Hawk a ukončilo ju symbolické vypustenie bielych holubíc mieru. Premiér zdôraznil, že najväčší podiel na porazení fašizmu mali vojská bývalého Sovietskeho zväzu.

08.05.2024 12:22
debata (249)
Predstavitelia Smeru vypúšťajú holubice mieru
Video

V pochmúrnom počasí sa na Slavíne 8. mája, na 79. výročie konca vojny zišlo zhruba šesťsto ľudí. Predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Viliam Longauer v príhovore vyjadril smútok nad tým, že medzi prítomnými neboli mladí. Samotné kladenie vencov trvalo zhruba polhodinu. Sviatok, nesviatok, z vedľajšej záhrady sa počas príhovorov ozýval zvuk karbobrúsky. Medzi prítomnými nechýbali čierno-oranžové Georgijevskej stuhy či sovietske vlajky. Na pietnej akcii chýbal novozvolený prezident Peter Pellegrini (Hlas).

Oslavy konca vojny taktiež priniesli nečakaný zjav, kedy veľvyslanci Ruska, USA a Ukrajiny stáli bok po boku a kládli vence na Slavín, kde v šiestich masových a v 317 individu­álnych hroboch je pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli pri dobývaní mesta počas bojov druhej svetovej vojny v apríli 1945.

Ficov prejav na Slavíne o vojne a mieri
Video

“Slavín je naša Socha slobody," otvoril svoj príhovor premiér a pokračoval s analógiou medzi láskou a mierom. „Ak chceme mať lásku, musíme do nej veľa investovať. Musíme o ňu niekedy bojovať a musíme pri nej dodržiavať určité pravidlá,“ spresnil s tým, že obe hodnoty sú si podobné. V príhovore na vojenskom pamätníku Slavín v Bratislave pripomenul, že si váži každú obeť druhej svetovej vojny, ktorá priniesla porážku fašizmu. Fico dodal, že mieru nepomáha, ak sa hovorí ľahkovážne o vojne. „Všimnite si, s akou ľahkosťou dnes hovoríme o vojne, ktorá je na Ukrajine,“ povedal Fico.

Spomenul ako je vojna síce o odvahe, no jej odvrátená strana leží na nemocničných lôžkach či v hroboch. Samotný Slavín je toho dôkazom. Bratislavský pamätník sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny lemujú hroby dvadsať ročných mužov, ktorý padli počas oslobodzovania Slovenska od nacistov a fašizmu. Fico zdôraznil, že Slovensko a Československo oslobodila Červená armáda a vojaci rumunskej armády. To podľa neho vytvára silné puto medzi obyvateľmi Slovenska a obyvateľmi bývalého Sovietskeho zväzu. Premiér odmietol prekrúcanie dejín a zdôraznil, že najväčší podiel na porazení fašizmu a na víťazstve v druhej svetovej vojne mali vojská Červenej armády bývalého Sovietskeho zväzu.

Prelet Black Hawk-ov nad Slavínom
Video
SR Čaputová Deň víťazstva fašizmus BAX Čítajte viac Čaputová: Pamätajme na odkaz vojny, že nenávistné ideológie môžu zabíjať

Fico kritizoval, že Slovensko povolilo prelet bojových lietadiel NATO, ktoré následne bombardovali Srbsko. Rozhodol o tom Mikuláša Dzurindu 24. marca 1999 na utajenom zasadnutí. Zdôraznil, že je sklamaný z Európskej únie, pretože Únia vznikla ako mierový projekt, ktorý však nemá žiadne mierové riešenie vojny na Ukrajine. “Je to slabosť ekonomicky silnej Únie, ktorá nie je schopná mať zahraničnú politiku,” spresnil.

Počas príhovoru sa ozval potlesk, keď odmietol posielanie slovenských vojakov na Ukrajinu, keď vyzdvihol zásluhy Červenej armády a keď zdôraznil suverénnu slovenskú zahraničnú politiku štyroch svetových strán. „Svet nemá len západ. Má aj sever, juh a určite aj východ,“ podotkol premiér.

Zaujímavosti o Slavíne

  • 39,5 metra vysoký Slavín sa týči nad Bratislavou. Kvôli stavbe Slavína bola zbúraná veža kostola Panny Márie Snežnej, aby nezavadzala vo výhľade.
  • V roku 2005 Slavín navštívil ruský prezident Vladimír Putin pri príležitosti svojej návštevy Slovenska v rámci stretnutia s Georgeom Bushom.
  • V šiestich masových a v 317 individu­álnych hroboch je tu pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli pri dobývaní mesta počas bojov druhej svetovej vojny v apríli 1945.
  • Pamätník bol postavený v rokoch 1957 – 1960 a slávnostne ho odhalili pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta Sovietskou armádou 4. apríla 1960. Autorom výtvarného riešenia pamätníka je slovenský sochár a architekt Ján Svetlík.

© Autorské práva vyhradené

249 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Slavín #Deň víťazstva nad fašizmom