Každá škola dostala svojho policajta. Vinníkovi za teroristické bombové vyhrážky hrozí aj doživotie

Dokopy 1 544 vyhrážok bombovými útokmi v utorok vydesilo školy po celom Slovensku. Pre žiakov to znamenalo náhle prerušenie vyučovania a evakuáciu, pre rodičov rýchly odchod z práce, aby deti mohli vyzdvihnúť a dostať z rizikového územia. Anonymný mail z ruskej adresy sa vyhrážal, že v areáloch adresátov je bomba a postihne ich „bolestivý koniec“. Nasledovali dlhé hodiny napätého čakania, či páchateľa chytia a na výsledky vyšetrovania polície, ktoré by ukázali, či je hrozba natoľko vážna, že školy zostanú do konca týždňa zatvorené. Okrem škôl dostali podobné výhražné e-maily aj mnohé predajne či pobočky bánk.

09.05.2024 05:00
debata (36)
Lucia Kurilovská - Školy sa vo štvrtok nezavrú
Video

Ráno o 6:13 hod. dostal na školskú adresu podobne ako stovky iných škôl mail s bombovou hrozbou aj riaditeľ Základnej školy s materskou školou Jozefa Miloslava Hurbana v Beckove Jozef Pekarovič. „Podľa všetkého to vyzeralo, že sa niekto nabúral na zoznam škôl,“ priblížil Pravde s tým, že nešlo o ucelené vety, no vyplývala z nich hrozba radikálov. Informácie a rovnako aj obsah výhražného mailu poskytol redakcii tesne po tom, ako dospisoval s prideleným policajtom zápisnicu.

Verdikt, že do škôl sa opäť nastúpi v normálom režime, ohlásila štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurilovská a minister školstva Tomáš Drucker (Hlas) v rámci stredajšieho rokovania vlády. Ako vyhlásila Kurilovská, zatiaľ na zatváranie nie sú dôvody. Policajti však budú vo štvrtok kontrolovať okolie základných aj stredných škôl. Okrem mailových nahlásení zaznamenala polícia aj telefonické hrozby.

„Zatiaľ, ako sme sa rozprávali aj s predstaviteľmi rezortu školstva, nie je taká situácia, aby deti vo štvrtok nemali ísť do školy,“ uviedla Kurilovská. Potvrdila, že v utorok boli uskutočnené všetky prehliadky. Informovala tiež, že pre školy sa vyčlenilo 2050 policajtov. „Každá základná a stredná škola má svojho policajta, človeka, na ktorého sa môžu kedykoľvek obrátiť,“ ubezpečila Kurilovská.

V školách bez mobilov - Tomáš Drucker
Video
Zdroj: ta3

Súhrn informácií o bombových hrozbách

  • Polícia zaevidovala dokopy 1 544 hrozieb bombových útokov na školy v rôznych slovenských mestách. Okrem toho zaznamenala aj 110 bombových hrozieb na budovy bánk a 40 hrozieb bombových útokov na predajne elektrotechniky.
  • Bombové hrozby vyšetruje Národná kriminálna agentúra. Začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku, za ktorý páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na 20–25 rokov alebo na doživotie. Spolupracuje aj s ďalšími bezpečnostnými službami a zahraničnými partnermi.
  • Generálny prokurátor Maroš Žilinka avizoval, že orgány ochrany práva budú na takéto protiprávne prejavy reagovať nekompromisne.
  • Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) považuje nahlasovanie bomby v školách za zvrhlé, aj keby to bolo z recesie. Dúfa, že polícia páchateľa vypátra.
  • Komisár pre deti Jozef Mikloško odsúdil hrozby bombovými útokmi v školách. Avizoval prípravu novej formy špecializovanej pomoci s cieľom aktívne prispieť k tvorbe bezpečnejšieho prostredia pre deti na Slovensku.
  • Bombové hrozby odsúdili aj viacerí predsedovia samosprávnych krajov.

(tasr)

Zostávajú otvorené

Polícia skontrolovala všetky školy, v ktorých bol v utorok nahlásený bombový útok. Nie sú v bezprostrednom ohrození, preto nie je nevyhnutné pristúpiť k ich zatvoreniu. „Podľa predbežných zistení polície išlo v prípade hlásení o bombovej hrozbe o kybernetický útok, respektíve indikátor hybridnej hrozby. Vyšetrovanie však pokračuje,“ priblížil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas).

Možnosť zatvárania škôl počas štvrtka a piatka pripustil ešte v utorok večer policajný prezident Ľubomír Solák v TV Joj. Útoky tohto typu podľa ministra jasne ukazujú, prečo je nevyhnutné zvyšovať odolnosť štátu voči hybridným hrozbám. „Charakter útokov tohto typu je výzvou, pretože môžu vyvolať strach, spôsobiť škody či prerušiť vzdelávanie detí,“ zdôraznil Drucker.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a... Foto: TASR, Jaroslav Novák
Tomáš Drucker Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáš Drucker (Hlas).

Rezort školstva bude podľa neho plniť záväzok z programového vyhlásenia vlády o zvyšovaní odolnosti voči hybridným hrozbám. Kurilovská informovala, že momentálne vláda pre výhražné e-maily neplánuje zvolanie bezpečnostnej rady. Bezpečnosť na školách by mali podľa nej zvýšiť kamerové systémy, na ktoré vláda vyčlenila milióny eur. Kurilovská v tejto súvislosti podotkla, že nechcú ísť cestou detektorov kovov na školách.

Predseda Asociace bezpečná škola z Česka Libor Sladký pre Pravdu zhodnotil, že celkový počet hrozieb bombových útokov určených školám je „anomália ako hrom“. Rozposlať také množstvo výhražných mailov je podľa neho nadľudský výkon, za možné preto pokladá, že správy školám rozposlal „robot“. Polícia SR informovala, že na vyšetrovaní spolupracuje aj s ďalšími bezpečnostnými službami a zahraničnými partnermi. „Túto koordinovanú operáciu vyšetruje Národná kriminálna agentúra, ktorá začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku, za ktorý páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na dvadsať až dvadsaťpäť rokov alebo na doživotie,“ uviedla polícia. „Digitálne stopy sa zistiť dajú,“ pripomenula Kurilovská.

psychológ Viktor Križo Čítajte viac Psychológ o bombovej hrozbe: je to nebezpečnejšie, ako jednorazové incidenty. Nikde sa zrazu necítite bezpečne

Podľa Sladkého išlo páchateľovi o destabilizáciu bezpečnostného systému. „Pokiaľ sú tie vyhrážky sústredené v rámci celkov, tak je podľa mňa vôbec nad možnosti polície a odborných zložiek na tie vyhrážky adekvátne reagovať, napríklad tým, že všetky objekty prejdú pyrotechnici a skontrolujú, či sú tie vyhrážky oprávnené, či je v objekte nejaké nástražné zariadenie. To je mimo kapacít polície, také množstvo skontrolovať. To sú vyhrážky, ktoré destabilizujú systém ako taký,“ zhodnotil.

Snaha o destabilizáciu spoločnosti mu vyplýva aj z obsahu mailu, ktorý páchateľ zaslal školám po celom Slovensku. Základnou otázkou podľa neho je, kto sa k hrozbám prihlási – či pôjde o chorého človeka, alebo sú maily výplodom nejakého hnutia. „V kontexte toho, že sa v maile hlási zástanca islamu, tak by som sa opäť priklonil k tomu, že cieľom bola destabilizácia systému a rozpoltenie spoločnosti. Nálady, ktoré sú tu teraz – súboj takzvanej západnej kresťanskej kultúry verzus islam, v rámci Európy naberajú na sile,“ priblížil.

V škole usmernenia nedostali

Ako pre Pravdu opísal riaditeľ školy Pekarovič, výhražný mail mu „spadol“ medzi spam, a keď ho našiel, nebral jeho obsah vážne. Domnieval sa, že ide o ďalší z podvodných mailov, ktoré mu bežne skončia v schránke. „Najskôr sme sa dozvedeli, že bola evakuovaná škola v Novom Meste nad Váhom, o 8:50 nám volali z polície, či nám prišiel mail s vyhrážkou, a ak áno, že máme začať okamžite evakuovať,“ uviedol pre Pravdu.

Všetci – žiaci, učitelia aj nepedagogický personál vrátane zamestnancov kuchyne museli všetko nechať tak a premiestniť sa mimo priestorov školy. „Do desiatich minút bola vyprataná budova, do hodiny už boli žiaci preč a v bezpečí svojich domovov,“ pokračoval riaditeľ.

Učitelia si podľa neho zachovali chladnú hlavu a deti sa snažili nevystaviť stresu. „Ledva by ste povedali, že v škole je bomba alebo bola nahlásená bomba, nastala by panika. Urobili sme to „hravou formou“, že potrebujeme evakuovať, lebo prebieha cvičenie. Až keď boli všetci vonku na dvore, sme im vysvetlili, o čo ide,“ vyjadril sa ďalej s tým, že zo skúseností vie, čo by sa udialo, ak by postupoval inak.

Kybernetické útoky - autá Čítajte viac Bombové hrozby na školách boli pravdepodobne kybernetickým útokom, uviedla polícia

V škole po odchode žiakov zostal len zo zástupcami. Od polície dostali informácie, že im prídu prehľadať priestory. „Polícia sa dostavila zhruba o 12-tej hodine,“ priblížil. Ako sa neskôr dozvedel, na Trenčiansky kraj, kde dostalo hrozbu bombou až 148 škôl, pripadá len jeden pyrotechnik. Priestory školy teda nakoniec prezerala hliadka, neskôr už len spísal zápisnicu s policajtom z kriminálky.

Na otázku, či dostalo vedenie školy od polície bližšie pokyny alebo odporúčania, ako komunikovať incident pred deťmi vo štvrtok po dni voľna, uviedol, že usmernenia nedostali. Ponuky na prípadnú psychologickú pomoc však začali dostávať z krízového psychologického centra. „Osobne som bol pri evakuácii materskej školy, kde sa ma deti pýtali, čo sa stalo, musel som zachovať dobrú náladu, povtipkovať, aby sa ich to nedotklo,“ uviedol a ocenil svojich kolegov, vrátane školníka, ktorí zostali profesionálmi.

„Učitelia boli po tom, čo všetky deti odovzdali rodičom, poslaní domov,“ uviedol a pripustil, že po návrate do školy vo štvrtok bude nutné o udalosti s deťmi aj pedagógmi ešte diskutovať. Vzhľadom na rozsah hrozieb očakáva, že podobný scenár zažijú znova.

Žiaci a učitelia zažili v utorok mimoriadne stresovú situáciu, no riaditeľ podotýka, že ak malo ísť o niečí žart, škole vznikli aj finančné škody. „Napríklad mäso, ktoré sa pripravovalo na obed, zostalo rozvarené. Zajtra je voľno, potraviny vyšli navnivoč,“ dodal.

Sladký rodičom odporučil, aby sa s deťmi o tom, čo sa stalo, rozprávali s ohľadom na ich vek. „Prostredie, v ktorom sa deti nachádzajú, je obzvlášť od covidu aj vojny na Ukrajine veľmi komplikované. Deti by mali úmerne s ich vekom situácii naokolo rozumieť. Nesnažil by som sa ich chrániť od informácií, ktoré sa k nim tak či tak dostanú, no dostať sa k nim môžu skreslene, čo ich môže vydesiť ešte viac,“ dodal Sladký.

© Autorské práva vyhradené

36 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #školy #Lucia Kurilovská #Tomáš Drucker #bombové hrozby