Nestihli ani dokončiť rozbehnuté projekty. Rezort obrany zrušil analytické oddelenie, tvrdí, že chce zefektívňovať a šetriť

Na ministerstve obrany skončil útvar, ktorý pred šiestimi rokmi zriadili na zefektívnenie verejnej správy. Koncom apríla však všetci šiesti analytici na rezorte skončili, zánik bol rýchly. V rozlúčkovom príspevku odborníci totiž upozornili, že nestihli dokončiť viaceré rozbehnuté projekty. Útvar pritom bol súčasťou rozsiahlej reformy štátnej správy, ktorú pred šiestimi rokmi realizovala vláda Petra Pellegriniho.

13.05.2024 17:00
debata (38)
Kaliňák: Obnova Sliaču je v úplných začiatkoch, jej dokončenie bude trvať tri roky
Video
Zdroj: TV Pravda

Koncom apríla zanikol analytický útvar Ministerstva obrany SR a končiť na rezorte mali aj všetci jeho zamestnanci. Z posledného statusu, ktorý zamestnanci útvaru publikovali na sociálnej sieti, vyplýva, že koniec pôsobenia bol dosť nečakaný a viaceré rozbehnuté práce neboli ani uzavreté.

„Nestihli sme dokončiť a predstaviť viaceré rozbehnuté projekty, napríklad už sfinalizovanú analýzu o zavádzaní EDTs (inovačných prelomových technológií – poznámka redakcie) do spôsobilostí Ozbrojených síl (OS) SR, podklady na prípravu nového cyklu obranného plánovania v rezorte obrany v nadväznosti na plány Severoatlantickej aliancie, zverejnenie už pripravenej Stratégie pripravenosti OS SR na klimatickú zmenu,“ napísali analytici v rozlúčkovom statuse. „Dúfame, že kvalitná nezávislá analytika slovenskej a zahraničnej obrannej politiky bude na MO SR pokračovať aj po našom odchode,“ uviedli na záver.

Ministerstvo obrany pre Pravdu potvrdilo, že zamestnanci útvaru na ministerstve skončili. „Došlo ku skončeniu ich štátnozamestna­neckého pomeru za účelom zefektívnenia a racionalizácie personálnych kapacít v rámci rezortu obrany,“ uviedlo ministerstvo v stanovisku.

Hoci v rámci rezortu obrany analytický útvar nebol veľkým oddelením, ide o dôležitú oblasť štátnej správy. Na útvare totiž podľa výročnej správy za uplynulý rok pracovali šiesti experti. Okrem riaditeľky Barbory Hrozenskej tu pôsobili aj odborníci na investične projekty a modernizáciu ozbrojených síl, vedu a výskum a tiež obranné obstarávanie. Úlohou útvaru bola najmä príprava interných materiálov pre vedenie rezortu obrany k témam vzdelávania, infraštruktúry a vyzbrojovania.

Robert Kaliňák na rokovaní v Baku. Čítajte viac Slovenský obranný priemysel mieri za hranice. Kaliňák chce zbrojovky pri Kaspickom mori

Analytici ministerstva obrany sa zaoberali strategickými analýzami a podieľali sa aj na najdôležitejších obranných nákupoch. „V roku 2023 sme boli zapojení do prípravy projektu obstarania systémov protivzdušnej obrany, naštartovala sa diskusia o nových útočných puškách a mnohé ďalšie. Naše hodnotenia a vstupy prispievajú k transparentnosti procesov v rezorte a k prijímaniu informovaných rozhodnutí založených na kvalitných dátach a podkladoch,“ konštatovali odborníci útvaru vo výročnej správe.

Ministerstvo obrany však tvrdí, že obranné plánovanie a analýzy nie sú ohrozené a ich naďalej vykonáva iné odborné oddelenie v rámci rezortu. „Úlohám v oblasti analýz aktuálnych politík rezortu obrany, obrannému plánovaniu či spracovávaniu podkladov pre informované rozhodnutia vedenia ministerstva sa prioritne vždy venovala Sekcia obrannej politiky. Analytický útvar sa so svojím expertným vkladom zaoberal predovšetkým nadstavbovými témami, akými sú napríklad pripravenosť ozbrojených síl na klimatickú zmenu či vesmír ako operačná doména,“ argumentuje v stanovisku rezort.

Mali skvalitniť rozhodnutia

Analytická jednotka vznikla v rezorte pred šiestimi rokmi, zriadená bola v rámci národného projektu s názvom Budovanie a rozvoj kapacít analytických útvarov v ústredných orgánoch štátnej správy. Ten sa financoval z eurofondov v rámci operačného programu Efektívna verejná správa. Cieľom bolo zvýšenie kvality strategických a koncepčných materiálov jednotlivých ministerstiev, ale aj celej vlády.

„Výsledkom projektu tak bude kvalitnejšie spravovanie vecí verejných vďaka plne fungujúcim odborným analytickým útvarom, ktoré pomôžu politikom robiť lepšie rozhodnutia založené na dátach a analýzach,“ uvádzalo v popise programu ministerstvo vnútra, ktoré bolo za realizáciu reformy zodpovedné. Celkové náklady na vytvorenie vládnych analytických kapacít boli takmer 13 miliónov eur. Slovensko sa zároveň zaviazalo, že bude prácu útvarov financovať aj po vyčerpaní európskych zdrojov.

Analytické oddelenia tak vznikli nielen na ministerstve obrany, pôsobia vo všetkých ústredných orgánoch štátnej správy. Ich hlavnou úlohou je prinášať efektívne riešenia pri vynakladaní finančných prostriedkov štátu. Do konca apríla celkovo v organoch štátnej správy pôsobilo 14 analytických jednotiek. Tými sú napríklad Útvar hodnoty za peniaze ministerstva financií či Inštitút sociálnej politiky ministerstva práce. Ministerstvo obrany je zatiaľ jediné, ktoré svoje analytické centrum zrušilo.

SR Michalovce výjazdová rokovanie vláda KEX Čítajte viac Analytici: Máme veľa sviatkov, ak jeden škrtneme, ušetríme až 130 miliónov eur

Vláda pred šiestimi rokmi spájala s analytickými útvarmi veľké nadeje. Peter Pellegrini ešte ako premiér v roku 2019 tvrdil, že pôsobenie vládnych analytikov má priniesť „novú éru”. „Musí to byť zodpovedná zmena, ktorá povedie k zlepšeniu životov ľudí a zasiahne aj do riadenia štátu. Zmena sa musí opierať o fakty a dáta,“ skonštatoval predseda vlády. Zdôraznil, že pri zmenách štátu na jeho modernejšiu podobu musíme zabudnúť na rezortizmus a úradnícke maniere.

Fico avizoval prepúšťanie

Predseda súčasnej vlády Robert Fico (Smer) ešte pred mesiacom avizoval hromadné prepúšťanie v štátnej správe. Dôvodom je, že Slovensko v roku 2025 čaká konsolidácia na úrovni jedného percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čo v prepočte predstavuje zhruba 1,4 miliardy eur. Štát ročne míňa na platy úradníkov vyše štyroch miliárd eur a ak by vláda škrtla 30 percent všetkých týchto zamestnancov, štát by mohol ušetriť až 1,26 miliardy eur.

parlament, PVV, rokovanie, Robert Fico, Peter Pellegrini, Milan Majerský, Tomáš Taraba Čítajte viac Získa Slovensko všetkých 6,4 miliárd z plánu obnovy? Úradníci vládu kritizujú, Fico sa spolieha na nové zákony

Premiér možné prepúšťanie zdôvodňuje veľkou mierou prezamestnanosti v ústredných orgánoch štátnej správy. Avšak ani plošne prepúšťanie by sa nemalo dotknúť zamestnancov analytických útvarov, ktoré vznikli pri plnení eurofondového programu. Na toto ešte v roku 2021 upozorňoval člen odborno-metodickej komisie s odvolaním na list ministra financií z roku 2020. Zo zápisnice zasadnutia komisie tiež vyplýva, že prostriedky na chod analytických útvarov v rovnakom rozsahu sú účelovo viazané a garantovane do konca roka 2024.

Koncom minulého roka štátna správa už zažila vlnu odchodov odborníkov. Ku koncu novembra odišiel z Úradu vlády šesťčlenný tím, ktorý riadil strategickú komunikáciu štátu. Od januára končil riaditeľ Centra boja proti hybridným hrozbám Daniel Milo, ktorý pôsobil pod ministerstvom vnútra. Títo úradníci pôsobili na špecializovaných pracoviskách, ktoré vznikli v roku 2022 v rámci projektu Európskej únie a mali za úlohu zvýšiť odolnosť Slovenska proti hybridným hrozbám. K zániku pracovísk však nedošlo, vláda odsúhlasila reorganizáciu a vymenila zamestnancov a šéfov jednotlivých tímov.

© Autorské práva vyhradené

38 debata chyba
Viac na túto tému: #eurofondy #ministerstvo obrany #Efektívna verejná správa #analytici