Ako je to s prepúšťaním v národných parkoch? Aktivisti voči nemu protestovali, Taraba to považuje za pseudoaktivitu

Žiadne konkrétne rozhodnutie o prepustení 30-tich percent zamestnancov v správach národných parkov a chránených krajinných oblastí podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu nejestvuje. Asi 150 aktivistov sa napriek tomu v stredu v Tatranskej Lomnici práve na protest proti prepúšťaniu spojilo do živej reťaze.

10.05.2024 08:00
aktivisti, Tatranská Lomnica, Foto:
Asi 150 aktivistov sa spojilo do živej reťaze na protest proti prepúšťaniu.
debata (21)

“Na všetky správy národných parkov a chránených krajinných oblastí prišiel e-mail, že majú prepúšťať. A nie málo. Asi 30 percent zamestnancov,” tvrdí bývalý riaditeľ Správy Národného parku Nizke Tatry a dnes ekologický aktivista Marek Kuchta. “TANAP má poslať preč tridsať ľudí, ďalšie národné parky po 6. Spolu je to až 250 ľudí, ktorých sa má prepúšťanie dotknúť.”

Živá reťaz aktivistov v TANAP-e
Video
Zdroj: Jozef Slivenský/ta3

Viacero zo štátnych ochranárskych inštitúcií je podľa exriaditeľa NAPANTu poddimenzovaných už aj bez avizovaného prepúšťania. Po znížení počtu zamestnancov sa to podľa neho môže dotknúť samotnej podstaty ich práce. “Napríklad v susednom poľskom Tatranskom národnom parku pracuje na 1000 hektárov spravovaného územia 7 a pol zamestnanca. V našom TANAPe sú to dvaja zamestnanci. V nemeckom národnom parku Bavorský les pracuje v prepočte na tisíc hektárov 9 a pol zamestnanca a v národnom parku Čierny les až 11,” zdôraznil Kuchta.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba tvrdí, že akékoľvek protesty proti údajnému prepúšťaniu v ochrane prírody sú pseudoaktivitami. Sám čaká na výsledky personálneho auditu. Ten ukáže, ktoré inštitúcie v gescii Ministerstva životného prostredia sú poddimenzované a kde je naopak priveľa zamestnancov.

Asi 150 aktivistov sa spojilo do živej reťaze... Foto: Jozef Slivenský/ta3
aktivisti, Tatranská Lomnica, Asi 150 aktivistov sa spojilo do živej reťaze na protest proti prepúšťaniu.

“Ak mám správne informácie, pod Ministerstvom životného prostredia je napríklad firma s 350-timi zamestnancami, z ktorých asi 50 pracuje na personálnom oddelení.” Ak audit podľa Tarabu ukáže, že niekde ľudia chýbajú, doplnia ich tam. “Oddelenie posudzovania vplyvov na životné prostredie výrazne posilníme, aby sa lehoty pre túto agendu pri rôznych projektoch a investíciách skrátili. Naopak tým, ktorí nedokážu vysvetliť, čo robia, nájdeme miesto v iných rezortoch alebo im odporúčime, nech idú pracovať do súkromnej sféry. Tam na trhu práce chýba 100 tisíc ľudí.”

Lesoochranár Erik Baláž však upozorňuje na to, že pre úzko špecializovaných odborníkov zameraných na ochranu prírody až tak veľa voľných pracovných miest na trhu nie je. “Zopár možností je na univerzitách a v mimovládnych organizáciách. Ale v princípe prepustení odborníci skončia celkom mimo svojho odboru.”

Protestujúcim v Tatranskej Lomnici prekážalo aj odvolávanie riaditeľov národných parkov a ich nahrádzanie politickými nominantmi bez verejných výberových konaní. “O vážnych veciach by mali rozhodovať odborníci a nie ľudia dosadení na svoje posty za zásluhy alebo za to, že sú v nejakej politickej strane,” tvrdí herec a občiansky aktivista Peter Čižmár.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Tatranská Lomnica #národné parky #Tomáš Taraba