Po Dolinkovej čelí odvolávaniu aj Šimkovičová: Napĺňame len naše sľuby. Podľa Kolíkovej sa ministerkou nikdy stať nemala

Poslanci Národnej rady ukončili v piatok popoludní diskusiu o návrhu na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Zároveň ukončili aj rokovací deň. Diskusia trvala od rána, vystúpilo viacero rečníkov z radov opozície aj koalície, členovia vlády aj ministerka kultúry. Návrh podali PS a SaS ešte vo februári. Ministerka podľa nich neprimerane zasahuje do slobody kultúry svojimi výrokmi a krokmi.

10.05.2024 09:38 , aktualizované: 17:02
debata (20)

Vláda a Ministerstvo kultúry tu nie sú na plnenie programu opozičných, progresívnych a liberálnych strán, ale aby sme napĺňali naše sľuby a záväzky. Demokraciu na Slovensku nikto neohrozuje, uviedla Šimkovičová počas diskusie. Kritizovala rozdeľovanie spoločnosti a urážky voči ľuďom s odlišným názorom.

„Nikto demokraciu v našich končinách neohrozuje. Po tri a pol roku marazmu má Slovensko konečne demokraticky zvolenú kompetentnú vládu a konečne viditeľné MK,“ uviedla Šimkovičová. Čo sa týka práce rezortu pod jej vedením, deklarovala napĺňanie programového vyhlásenia vlády. „Ide o základný dokument koaličnej vlády troch politických strán,“ podčiarkla s tým, že jej rezort sa ho bude držať a napĺňať.

Opozíciu viní z umelého vnášania hádok do spoločnosti, ale aj z klamstiev a urážania politických oponentov. Tvrdí, že predošlá vláda si do rôznych funkcií nominovala svojich ľudí a aj preto opozícia teraz zvoláva rôzne protesty. „Chápem, že veľmi ťažko znášate volebnú porážku a odvolávanie členov vlády je pre vás akýsi politický rituál,“ prihovorila sa opozícii.

Okrem toho hovorila o unifikácii mediálneho prostredia, odstránení objektivity zo slovenskej žurnalistiky či o aktivizme v nej. „Mainstreamové médiá vrátane RTVS šíria ideovo tie isté informácie. Iným názorom poskytujú minimálny alebo žiadny priestor,“ uviedla s tým, že základom sa stali teórie presadzujúce progresivizmus, neoliberalizmus, genderideológiu či globálnu likvidáciu suverenity národov. V tom vidí odpoveď na otázku, prečo vznikli alternatívne médiá. „Verejnosť nestratila záujem o objektívne informácie,“ dodala. Deklarovala tiež, že diskutovať je pripravená s umelcami z každého spektra a odmietla obvinenia z homofóbie.

Šimkovičová má jasnú podporu klubu národniarov. Vyhlásil to podpredseda Národnej rady a šéf SNS Andrej Danko v úvode diskusie. „Vždy som sa snažil viesť SNS tak, aby sme rešpektovali slabších aj národnostné menšiny a keď niekto má inú orientáciu, snažiť sa pochopiť jeho problémy. Musím povedať, že nie vždy z druhej strany, vašich kamarátov, sme mali pochopenie. Práve vy, ktorí často hovoríte o demokracii, sa správate ako diktátori,“ vyhlásil Danko na adresu opozície a vyčítal jej polarizáciu spoločnosti.

Čo sa týka ministerky Šimkovičovej, Danko je hrdý na jej kroky. Dodal, že chce naďalej podporovať zmeny v rezorte kultúry. „Úprimne ďakujem ministerke, že so svojim tímom mení ministerstvo kultúry,“ povedal. Ocenil napríklad presmerovanie financií na obnovu strechy budovy Slovenskej filharmónie. Čo sa týka kritizovaných zmien v kultúrnych fondoch, otvorení sú podľa jeho slov námietkam opozície, ale vyžaduje slušnosť od PS. „Všetko národné je vám smiešne,“ vyčítal im s tým, že pre SNS je Slovensko prvoradé a očakáva rešpekt aj voči ich názoru.

SND Sme v pohode  Lubos Kostelny  Mr. Charles   foto Radovan Dranga Čítajte viac Herec Ľuboš Kostelný údajne šikanoval Šimkovičovú priamo počas predstavenia. Na koberček k ministerke pôjde aj Drlička

Branislav Vančo (PS) odmieta, že by opozícia polarizovala spoločnosť. „Buďme fér. Ak vám prekáža, že my máme mandát na múdrosť, tak nehovorte o tom, že vy máte jediní lásku k národu,“ podotkol. Podľa Zuzany Mesterovej (PS) Danko potvrdil dôvody odvolávania ministerky. Skonštatovala, že miesto jej obhajoby menovaním pozitívnych krokov rezortu predviedol útok na médiá či hercov.

Kolíková: Šimkovičová sa nikdy nemala stať ministerkou

Ministerka Šimkovičová ukazuje každým dňom, že sa nikdy nemala stať ministerkou a že by mala z pozície odísť. Vyhlásila to poslankyňa za SaS Mária Kolíková. Podčiarkla, že práve slobodná kultúra je cesta k spájaniu spoločnosti.

„Cez slobodné umenie môžeme našu spoločnosť vzkriesiť. Diktát, ktorý nám presadzuje ministerstvo kultúry v podaní ministerky kultúry, je nebezpečný. Ale takýto diktát v kultúre neexistuje,“ uviedla Kolíková. Apelovala na toleranciu a rešpekt voči iným názorom a predstaviteľom menšín. Zdôraznila, že v rezorte kultúry má byť cítiť slobodu, rovnosť, toleranciu a rešpekt k ľudskej dôstojnosti. Tvrdí tiež, že ministerka kultúry by mala odísť, ak neodkáže zniesť kritiku. „Spoločnosť rozkladajú tí, čo do nej vnášajú nenávisť a nie sú schopní uniesť slobodu ducha,“ dodala.

ide o pravdu, Lukáš Machala Čítajte viac Machala v Ide o pravdu: Zem nie je plochá, bola to odo mňa provokácia. V RTVS už protestujú, aj keď ešte nevedia, čo by sa malo zmeniť

SaS Šimkovičovej vyčíta viacero krokov a vyjadrení, nekompetentnosť, šírenie dezinformácií, útoky na umelcov a novinárov či nedodržiavanie legislatívnych procesov. Negatívne vníma snahy o zmeny v RTVS. „Cieľom vlády je RTVS úplne rozobrať, urobiť z nej provládne a dezinformačné médium a zabrániť tak občanom dostávať informácie,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling. Strana tiež tvrdí, že ministerka nevie riadiť rezort, chýba jej stratégia a vízia. Pripisuje jej aj snahu o politické ovládnutie nezávislých inštitúcií.

Karol Farkašovský (SNS) poukázal na predošlé vedenie rezortu kultúry, ktoré podľa neho nebolo vidieť, a preto tak aj kultúra vyzerala, keďže za ňu nikto nebojoval. Pripomenul tiež, že práve v minulom volebnom období sa vypínali niektoré weby. Merať podľa neho pritom treba rovnakým metrom.

Taraba: Postavené na vode

V úvode rokovania predniesol stanovisko vlády šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS). Kabinet s návrhom opozície nesúhlasí. Ministerka podľa vlády postupuje vo všetkých krokoch v zmysle programového vyhlásenia vlády. Rozporuje aj ďalšie námietky opozície a odmieta, že by Šimkovičová porušila a naďalej porušuje ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, a to v súvislosti s účinkovaním v TV Slovan.

Taraba následne v rámci diskusie poznamenal, že PS kritizuje ministerku pre manažérske zlyhania a pritom jeho poslanci neboli schopní na prvý raz podať dostatočný počet podpisov pod jej odvolávanie. Odmieta aj argument opozície, že by rezort pod vedením Šimkovičovej nemal žiadnu víziu. Poukázal na vládny program, ktorý obsahuje aj kapitolu pre kultúru. Odôvodnenie opozície je podľa neho postavené na vode a sú ideologického charakteru.

Mesterová sa Tarabu pýtala, či má nejakú obsesiu hnutím PS. Vyčíta mu, že pri obhajobe ministerky útočí. „Tak asi ju nemáte čím obhájiť,“ dodala.

Šimkovičová: Meno nového riaditeľa ešte nemáme, verejnosť sa ho včas dozvie
Video

Hajko: Šimkovičová etabluje dezinformácie

Šimkovičová sa výrazným podielom zaslúžila o etablovanie tzv. dezinformačnej scény vo verejnom priestore. Z rezortu, ktorý má chrániť pred dezinformáciami, sa postupne môže stať priestor, ktorý ich umožní verejne akceptovať. Zdôraznil to poslanec Jozef Hajko (KDH) v diskusii.

Hajko sa obáva, že akceptovaniu dezinformácií vo verejnom priestore môže ministerstvo kultúry prispôsobiť aj verejné či verejnoprávne inštitúcie. Kritizoval aj relativizovanie výberových konaní a rýchle odvolávanie riaditeľov kultúrnych inštitúcií. Upozornil aj na hrozbu zoštátnenia Fondu na podporu umenia.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová Čítajte viac Smrť mladých ľudí vás asi nemôže potešiť, tvrdí Šimkovičová. Očkovanie proti covidu podľa nej zabíja, ŠÚKL odkázal, že úmrtí je sedem

Ministerka má podľa Hajka populisticko-nacionálny prístup a kultúru chce podriadiť mocensko-politickým záujmom jednej strany. Dodal, že nový zákon o verejnoprávnej televízii a rozhlase je na 95 percent podobný so súčasným a jediný dôvod je dosadiť „svojich ľudí“ do vedenia telerozhlasu. O zákone by sa podľa neho malo rokovať v budúcom týždni.

Poslanec Ivan Hazucha (Smer-SD) reagoval, verejnoprávna televízia i rozhlas už dávno stratili právo nazývať sa verejnoprávnymi. Verí, že nová inštitúcia bude znamenať návrat k verejnoprávnosti, nezávislosti a vyváženosti.

Riaditeľ RTVS Ľ. Machaj: Chcem do poslednej chvíľky obhajovať nezávislosť a slobodu RTVS
Video

Blaha: Získali sme mandát

Vláda získala mandát aj na zmeny v kultúre. Vyhlásil to podpredseda NR SR Ľuboš Blaha (Smer) v diskusii. Kritizoval pritom opozíciu, dôvody na jej odvolanie nepovažuje za opodstatnené. Ocenil, že ministerka sa opozície nebojí a s jej tímom robí na ministerstve dobrú robotu. Kritizoval pritom útoky voči nej, jej rodine a blízkym.

„To nemá úroveň. My sme pred pár mesiacmi získali mandát na to, aby sme robili zmeny aj v kultúre. Vy ste prehrali voľby,“ vyhlásil Blaha a kritizoval opozičné PS. Predstavitelia hnutia podľa neho šíria nenávisť voči Šimkovičovej len preto, lebo chce „chrániť národnú kultúru“. V odôvodnení návrhu na jej odvolanie vidí nezmysly. Podčiarkol, že treba podporovať kultúru, ktorá má hĺbku či národný charakter.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Čítajte viac Šimkovičová konšpirovala o chemtrails: „Pokreslenú oblohu od lietadiel médiá bagatelizujú,“ tvrdí

Opozícia podľa neho už unavuje ľudí so šírením svojej ideológie. „Neviete prijať iný názor. V tom je ten problém. A tu je ten zásadný kultúrny rozdiel medzi nami. My máme vlastné vyhranené presvedčenie, sme vlastenci, sme ľavičiari, ale nikdy by sme si nedovolili zatvárať médiá napríklad, ako ste to robili vy. Nikdy by sme si nedovolili zatvárať opozičné weby, a to ste vy robili. A dnes vrieskate o slobode médií,“ uviedol.

Poslanec Martin Dubéci (PS) diskusii v pléne vyčítal, že vôbec nie je o kultúre. „Ani slovo o platoch v kultúre, ani slovo o infraštruktúre, ani slovo o tom, čo bolo v odôvodnení,“ podotkol. Obdobne to vnímali aj ďalší poslanci PS. Zuzana Števulová (PS) Blahovi vyčítala, že šíri klamstvá a nenávisť.

František Mikloško (KDH) Blahovi pripomenul, že odvádza pozornosť od podstaty problémov. Upozornil tiež, že národná kultúra je univerzálna a nezahŕňa len tú časť, o ktorej vláda hovorí. „Kultúru sa nedá zničiť,“ zdôraznil. Pripomenul jej fungovanie v čase komunizmu i to, že pri jeho páde či pri páde mečiarizmu stáli práve ľudia z kultúry.

Poslanci ukončili diskusiu k návrhu na odvolanie ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) uplynulý štvrtok pred polnocou. V rozprave vystúpili okrem poslancov aj minister investícií Richard Raši a vicepremiér Peter Kmec (obaja Hlas-SD), ako aj Dolinková.

Dolinková vo štvrtok odmietla výčitky opozičných poslancov, že nerieši systémové zmeny, akým je napríklad akútny nedostatok sestier či pneumológov. Pýtala sa ich, kde ich mala za šesť mesiacov vo funkcii zohnať. Pripomenula, že jej rezort začal riešiť situáciu predložením legislatívy.

Dolinková v Ide o pravdu: Pri Rázsochách sa roky neurobilo nič. Kritizujú tí, ktorí to mohli pohnúť
Video

„Je to možno kvapka v mori, no chceme vypomôcť, aby študenti medicíny i žiaci stredných zdravotníckych škôl mohli pomáhať už počas tohto leta,“ uviedla. Ak chceme riešiť problémy sestier, musí sa podľa Dolinkovej pripraviť zmena sylabov študijných programov. Informovala tiež, že pripravuje reformu všeobecnej ambulantnej starostlivosti. Odmietla i kritiku v súvislosti s nemocnicami v Spišskej Novej Vsi či Martine. Verí, že hrubá stavba novej univerzitnej nemocnice v Martine bude do konca júna 2026 postavená. Problém v zmene projektového tímu nevidí.

V diskusii z opozičných poslancov vystúpili okrem navrhovateľa Petra Stachuru (KDH) aj Tomáš Szalay (SaS), Oskar Dvořák (PS), František Majerský (KDH) a Marek Krajčí (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

Dolinková Čítajte viac Dolinková ukáže návrh novej univerzitnej nemocnice o týždeň v Handlovej

O návrhu na odvolanie ministerky kultúry budú poslanci v piatok diskutovať až do jeho úplného prerokovania, teda v prípade potreby aj po 16.00 h. Návrh podali PS a SaS ešte vo februári. Ministerka podľa nich neprimerane zasahuje do slobody kultúry svojimi výrokmi a krokmi. Problém vidia aj v zmene pri umeleckých fondoch, obávajú sa zničenia ich verejnoprávnej podstaty a nezávislosti. Na poslancov sa obrátila aj platforma Otvorená Kultúra!. Zaslala im list s desiatimi dôvodmi, pre ktoré považuje za nevyhnutné Šimkovičovú odvolať.

O oboch návrhoch na vyslovenie nedôvery by mali poslanci hlasovať v utorok 14. mája o 11.00 h.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Martina Šimkovičová #odvolávanie ministerky Šimkovičovej