V Česku je na sankčnom zozname, ušiel na Slovensko. PS žiada vnútro konať v prípade proruského špióna

Opozičné parlamentné hnutie PS vyzýva ministerstvo vnútra a migračný úrad, aby konali v prípade Arťoma Marčevského z platformy Voice of Europe. Ministerstvo vnútra argumentuje, že Marčevskij sa nedopustil trestného činu, pre ktorý by bol zaradený na zoznam sankcionovaných osôb.

10.05.2024 14:49
debata (64)

PS upozornilo, že Marčevskyj je súčasťou ruskej siete v Európe, ktorá sa pokúšala ovplyvniť politiku v EÚ vrátane eurovolieb.

„Kompetentní by dávno mali pracovať na jeho vyhostení, no vláda odmieta konať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) tvrdí, že žiadne ohrozenie nevidí a konať nebude,“ uviedla poslankyňa Národnej rady Zuzana Števulová (PS), ktorá poukázala na to, že na platforme Voice of Europe vystúpili aj koaliční politici.

Bývalý premiér Ján Čarnogurský, poslanec a šéf zboru poradcov premiéra Roberta Fica Erik Kaliňák (Smer), líder strany Republika a europoslanec Milan Uhrík či europoslanec Miroslav Radačovský. Čítajte viac Kremeľská propaganda? Čarnogurský a Uhrík napojenie na Rusko odmietajú. Kaliňákove „žarty“ sa nepáčili ani jeho vlastným

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) v mene ministra vnútra počas pravidelnej štvrtkovej Hodiny otázok v NR SR deklarovala, že MV bude konanie o vykonávaní medzinárodných sankcií voči Marčevskému iniciovať, ak sa naplnia jeho zákonné dôvody.

Marčevskij sa podľa českej vlády a spravodajských služieb spolu s ďalším ukrajinským proruským politikom Viktorom Medvedčukom prostredníctvom Voice of Europe snažili ovplyvňovať európskych politikov a niektorým z nich odovzdávať peniaze. Na český sankčný zoznam bol zaradený koncom marca, odvtedy sa zdržiava na Slovensku. Podnikateľ využíval dočasnú ochranu, ktorú získal ako „utečenec“ z Ukrajiny v prvej polovici roku 2022 od českého ministerstva vnútra.

Ukrajinka z Kyjeva: Čo odkazuje proruským Slovákom a Putinovi na narodeniny
Video
64 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo vnútra #ruská propaganda #Progresívne Slovensko #Voice of Europe