Dávaj a nič nepýtaj. Chceme „európske koláče”, ale bez (spolu)práce?

Suverénna, demokratická a obranyschopná - takú chceme EÚ. Nezhodujeme sa však, či má byť aj silnejšia a jednotnejšia. Sú naše požiadavky na EÚ realistické? Môže byť slabá a „roztrieštená” únia obranyschopná a prosperujúca?

12.05.2024 18:00

Vyrovnávanie životnej úrovne, zlepšovanie nášho zdravotníctva, sociálne zodpovedná zelená politika či vojenská nezávislosť na USA. Nie len na tom nachádzame zhodu v DEMDIS diskusii o tom, čo od EÚ (ne)chceme. Či má však tieto výhody poskytovať jednotná únia, alebo silnejšie národné štáty, ktoré by si mali robiť čo sa im zachce, sa nezhodneme. Vieme vôbec, čo (ne)chceme? Na čom nám záleží?

Zapojte sa do pokračovania diskusie a spoločnej tvorby slovenskej „stratégie a hry” v EÚ!

Aktuálna diskusia prebieha cez nový diskusný DEMDIS softvér. Ak vám niečo nefunguje, dajte nám prosím o tom vedieť cez tento dotazník.

V čom spočíva konflikt?

Skupina A sa v prebiehajúcej diskusii zatiaľ vyprofilovala okolo predstavy únie ako voľného združenia národných štátov. Diskutujúci v tejto skupine sú skeptickí voči prospešnosti EÚ pre Slovensko, napriek tomu ju ale nechcú opustiť. Prioritami únie by podľa nich mali byť najmä hospodárske otázky, napríklad vyrovnávanie životnej úrovne jednotlivých členských krajín.

Skupine B by naopak vyhovovala pevnejšia a jednotnejšia EÚ. Diskutujúci tejto skupiny zásadne odmietajú tvrdenie, že v únii by si každý štát mal „robiť, čo sa mu zachce,” a oproti skupine A prikladajú väčšiu prioritu environmentálnym témam a ochrane duševného zdravia.

Silná a sebestačná

Absolútna väčšina diskutujúcich v oboch skupinách sa zhodne, že EÚ sa musí vedieť sama brániť. Silný konsenzus na schopnosti sebaobrany podčiarkuje aj absolútna zhoda na tom, že EÚ by mala byť nezávislejšia od vojenskej ochrany USA. Otázkou však je, či je možné tieto zhodné ašpirácie naplniť v rámci roztrieštenej EÚ?

Prosperujúca a demokratická

Najkonsenzuálnejším názorom v celej diskusii je tvrdenie, že „EÚ by mala ďalej pracovať na vyrovnávaní životnej úrovne”. Podobné priority vidíme aj v zlepšovaní zdravotníctva, investíciách do nových technológií, a pomoci pri nadobúdaní nových zručností. Hospodársky rozmer únie sa ukazuje ako dôležitý a oceňovaný prínos nášho členstva.

Väčšina diskutujúcich si želá, aby bola únia demokratickejšia a „viac sa približovala občanom”. Pretrvávajúcu predstavu o odťažitosti európskej byrokracie ilustruje aj absolútny súhlas s výrokom „EÚ nie vždy rešpektuje realitu jednotlivých krajín a niekedy presadzuje skôr ideologické ciele.” Čo teda považujeme za „ideologické ciele”, ktorých dosahovanie si neželáme?

Kam s tým ďalej?

Ak si na EÚ ceníme najmä hospodárske výhody a prosperitu, ktoré nám poskytuje, ale nie sme si istí konkrétnou podobou únie, ako si predstavujeme riešenia? Je možné, aby bola únia zároveň voľným združením, aj obranyschopnou­ silou?

Predstava o prerastenej byrokracii EÚ a zbytočne zložitých procesoch vyslovene volá po tom, aby sme – aj prostredníctvom volieb – prispeli svojimi nápadmi k náprave. Chceme to jednoduchšie? Chceli by sme sa na riadení únie podieľať viac? Ako?

Slovenský postoj k únii skutočne často pripomína povestnú túžbu mať koláče bez práce. Chceme skutočne výhody bez zodpovednosti a spolupráce?

O projekte

DEMDIS je občianskym združením, ktoré inovatívnymi metódami nachádza konsenzus a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Viac informácií o projekte a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o tom, ako fungujú diskusie zas na tomto linku.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Európska únia #eurovoľby #demdis #demokracia je diskusia #konsenzus na dosah #otvorení názorom