Koalícia uspela v dvoch z troch bodov. Otáznik visí nad zmenami v FPU, Šimkovičová aj Dolinková odvolávanie ustáli

Martina Šimkovičová prežila hlasovanie o nedôvere a zostáva ministerkou kultúry. Za jej koniec hlasovalo len 64 zo 142 prítomných poslancov. Hlasovanie o nedôvere ustála aj ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Za jej odvolanie hlasovalo tiež len 64 poslancov. Zástupcovia koalície už predtým potvrdili, že podporia obe. Poslanci dnes od rána pokračovali aj v debate k Fondu na podporu umenia (FPU). O zákone sa má hlasovať až o 17-tej.

14.05.2024 11:00 , aktualizované: 14:31
Zuzana Dolinková, Martina Šimkovičová Foto: ,
Ministerky Zuzana Dolinková (Hlas) a Martina Šimkovičová (SNS) čelili odvolávaniu. V utorok sa rozhodne okrem iného aj o osude FPU.
debata (61)
Hlasovanie o nedôvere ministerkám
Video

Cez víkend minister práce Erik Tomáš (Hlas) na margo odvolania uviedol, že obe ministerky majú podporu koalície. V parlamente to v pondelok potvrdil aj líder SNS Andrej Danko.

„Samozrejme, že ju podporíme. Je zodpovedná, tak ako povedal Erik Tomáš, že Hlas necíti zodpovednosť za rezort kultúry, tak pani Dolinková je zodpovedná za všetko v zdravotníctve a to je teda riadna kláda,“ povedal Danko.

Zuzana Dolinková, Martina Šimkovičová Čítajte viac Hlasovací trojboj: Ministerky odvolávanie ustoja, osud FPU je zrejme spečatený. Hlas ustúpil, SNS si musí dávať pozor

Odvolávanie Šimkovičovej iniciovali opozičné PS a SaS ešte vo februári. Ministerka podľa nich neprimerane zasahuje do slobody kultúry svojimi výrokmi a krokmi. Šimkovičová ich argumenty odmietla, deklarovala napĺňanie vízie pre kultúru z vládneho programu. Zastali sa jej aj koaliční kolegovia a členovia vlády.

Vyjadrenie KDH
Video

Ministerku zdravotníctva zas navrhli odvolať hnutie Slovensko, PS a KDH. Argumentujú neriešením problémov zdravotníctva, ako kolabujúci ambulantný sektor či nedostatok sestier. Hovoria aj o ohrozovaní eurofondov. Dolinková odmietla ich výčitky. Tvrdí, že jej rezort postupne rieši spomínané problémy. Informovala, že pripravuje aj reformu všeobecnej ambulantnej starostlivosti.

Tomáš Taraba a Martina Šimkovičová po...
Premiér Robert Fico.
+23Ministerka Zuzana Dolinková počas svojho...

Dolinková poďakovala za podporu, odmieta opozičné dôvody na jej odvolanie

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) sa poďakovala koaličným partnerom a poslancom za podporu. Zdôraznila, že o problémoch v zdravotníctve diskutovala aj s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) a dostala uistenie o podpore zo strany vlády. Naďalej odmieta argumenty opozície, ktorá sa ju pokúsila z pozície odvolať. Jej návrh označila za slabo odôvodnený.

Kritizovala aj diskusiu v pléne, hovorí o divadle opozície. Štyria opoziční poslanci podľa nej dookola opakovali to isté. Za veľa vecí, ktoré jej vyčítali, pritom podľa nej môžu iniciátori jej odvolávania, a to Marek Krajčí (hnutie Slovensko), Peter Stachura (KDH) a Oskar Dvořák (PS).

Ministerka poznamenala, že pri nástupe do funkcie dostala na ministerstve veľa rozrobených a nedokončených vecí. Napríklad optimalizáciu siete nemocníc. „Jednotlivé nemocnice neboli viac ako rok zaradené do jednotlivých typov a ja som akútne musela situáciu riešiť,“ povedala.

Pripomenula, že po nástupe do funkcie museli začať riešiť aj pediatrickú krízu a poukázala na novelu zákona, ktorú v utorok schválil parlament. Tá má skrátiť ordinačné hodiny pediatrických ambulancií tak, aby ordinovali počas celého týždňa a jeden deň aj do neskorších hodín popoludní. Deklarovala tiež, že na týždennej báze dostáva aj odpočty pri projektoch, na ktoré sa majú čerpať financie z fondu obnovy.

Opozícia odmieta zotrvanie ministeriek kultúry a zdravotníctva vo funkciách

Opozícia nesúhlasí so zotrvaním ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) ani šéfky rezortu kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) vo funkciách. Tvrdí, že na ich odchod existuje viacero dôvodov. Vyplýva to z ich vyjadrení po tom, ako Národná rada (NR) SR odmietla opozičné návrhy na odvolanie ministeriek.

„To, ako riadi Martina Šimkovičová rezort kultúry, je nemožné udržať ešte tri a pol roka,“ poznamenala poslankyňa za PS Zora Jaurová. Myslí si, že ministerka každým slovom presviedča verejnosť o tom, že kultúre nerozumie a nemá ju rada. Voči jej fungovaniu sú podľa slov poslankyne kritickí aj niektorí vládni poslanci.

Hnutie Slovensko namietalo Šimkovičovej nekompetentnosť. Už jej samotnú nomináciu na danú pozíciu označilo za výsmech čestným a charakterným ľuďom. „Od vzniku vlády bolo jasné, že kultúra na Slovensku bude vystavená kritike, problémom a neúspechu rezortu aj z dôvodu nekompetentnosti a nepripravenosti vedenia ministerstva,“ skonštatoval poslanec za hnutie Lukáš Bužo.

Vyjadrenie PS
Video

Aj strana SaS vyčítala šéfke rezortu okrem iného neschopnosť a nespôsobilosť prijať kritiku. „Je to osoba, ktorá sa nikdy nemala ministerkou kultúry stať,“ podotkla poslankyňa za SaS Mária Kolíková. Člen strany René Parák upozornil na zlyhania ministerstva pri dotačnom programe Obnovme si svoj dom.

Za negatívne považuje PS aj zotrvanie Dolinkovej vo funkcii ministerky zdravotníctva. „Keď Dolinková ostáva na svojom poste, ostávajú aj naše problémy zdravotníctva,“ poznamenal poslanec Oskar Dvořák (PS). Hnutie sa bude podľa jeho slov naďalej pýtať, ako plánuje šéfka rezortu riešiť napríklad vysoké doplatky v zdravotníctve či nedostatok sestier.

Hnutie Slovensko zase tvrdí, že Dolinková robí rozhodnutia, ktoré nepomáhajú pacientom, ale oligarchom a záujmovým skupinám. „Vrcholom jej doterajšieho pôsobenia je ‚zarezanie‘ už pripravenej výstavby Univerzitnej nemocnice na Rázsochách,“ povedal poslanec a exminister zdravotníctva Marek Krajčí z hnutia.

Aj strana SaS si myslí, že Dolinková na poste ministerky zlyhala. „Ministerka nerobí fakticky nič pre riadnu optimalizáciu siete nemocníc, necháva, aby zdravotníctvo kľaklo na kolená,“ dodala Kolíková. Daný rezort podľa jej slov potrebuje ministra schopného riešiť krízovú situáciu.

Rozhovor - Hnutie Slovensko
Video

Poslanci sa v úvode dňa opäť venovali Fondu na podporu umenia

Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v úvode utorkového rokovania vrátili k diskusii o novele zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Diskusiu v druhom čítaní opätovne otvorili ešte minulý týždeň, keď predkladateľ novely Roman Michelko (SNS) predstavil pozmeňujúci návrh.

Z návrhu novely vyplýva, že o poskytnutí peňazí z FPU by mala po novom rozhodovať rada fondu. Prihliadať bude na stanovisko odbornej komisie, ktorá bude poradným orgánom rady, no stanovisko nebude pre radu záväzné. Taktiež sa má zvýšiť počet členov rady na 13.

61 debata chyba
Viac na túto tému: #Martina Šimkovičová #Fond na podporu umenia #Zuzana Dolinková