Politici sú po útoku na Fica šokovaní. Čaputová: Brutálny akt. Čin odsúdili aj Biden, Putin a Zelenskyj

Domáci a aj zahraniční politici jednohlasne odsúdili pokus o atentát na premiéra Roberta Fica. Prezidentka Zuzana Čaputová ho označila za brutálny a bezohľadný.

15.05.2024 15:34 , aktualizované: 20:14
debata

„Som šokovaná. Robertovi Ficovi želám v tejto kritickej chvíli veľa síl, aby sa z útoku zotavil,“ uviedla Zuzana Čaputová.

Svedkovia: Najprv sa prechádzal, potom sa postavil a už len čakal. Potom vyšli na Fica štyri rýchle výstrely
Video

Podpredseda parlamentu a líder koaličnej SNS Andrej Danko vyjadril podporu strane Smer aj premiérovi. Danko verí, že okolnosti sa vyšetria. Je podľa neho zrejmé, že ide o výsledok spoločenského konfliktu. „Stále sa mi nechce veriť tomu, že by v spoločnosti bol niekto ochotný prekročiť takéto hranice. Pre mňa je zrejmé, že je to výsledok spoločenského konfliktu, a to sa musí skončiť,“ vyhlásil Danko. Želá Ficovi, aby túto situáciu zvládol. V mene SNS odsúdil grobianstvo v spoločnosti, ktoré podľa neho muselo vyeskalovať do takejto situácie.

Ako vystrelili na premiéra Fica
Video

Pellegrini: Bezprecedentné ohrozenie demokracie

Streľba na premiéra ako na jedného z najvyšších ústavných činiteľov je bezprecedentným ohrozením slovenskej demokracie. Na sociálnej sieti to uviedol novozvolený prezident Peter Pellegrini (Hlas-SD).

„Som zhrozený z toho, kam môže vyústiť nenávisť k inému politickému názoru. Nemusíme predsa so všetkým súhlasiť, ale je množstvo spôsobov, akým svoj nesúhlas vyjadriť demokraticky a zákonne,“ povedal Pellegrini. Doplnil, že ak budú ľudia iné politické názory vyjadrovať pištoľami na námestiach a nie vo volebných miestnostiach, ohrozujú všetko, čo za 31 rokov slovenskej zvrchovanosti spoločne vybudovali.

„Pánovi premiérovi prajem čo najrýchlejšie uzdravenie a zotavenie. A veľmi si želám, aby sa takýto nezmyselný a brutálny čin stal terčom všeobecného odsúdenia,“ uviedol Pellegrini. Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková informovala, že zvolený prezident vzhľadom na aktuálne udalosti ukončuje svoj pobyt v zahraničí a vracia sa na Slovensko.

Útok na premiéra odsúdili viacerí ministri. „Som zhrozená z toho, čo sa stalo v Handlovej. Dúfam, že Robert Fico bude v poriadku," uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD). Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) v tejto súvislosti vyhlásil, že „celá nenávistná opozícia má krvavé paprče“.

Atentát na Roberta Fica

Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. 15. máj 2024

Fotogaléria
Po rokovaní vlády v Handlovej (15. 5. 2024)...
Vo vládnej limuzíne predseda vlády Robert Fico...
+13Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v...

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) označil útok na premiéra za ohavný čin. „Robo, sme s tebou, drž sa,“ zaželal Ficovi.

Dolinková Neprijateľný akt

Ficovi vyjadril podporu aj minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD). „Sme s tebou, veľa síl na zotavenie,“ uviedol.

„Ostro odsudzujem násilný čin, ku ktorému došlo dnes v Handlovej po rokovaní vlády, kde bol postrelený premiér Robert Fico. Tento akt je neprijateľný. Toto sa v demokratickej krajine v žiadnom prípade nesmie stať,“ deklarovala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD).

Žiga: Výsledok vybičovaných vášní

Ozbrojený útok na premiéra vníma podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas) ako útok na princípy slovenskej demokracie. Považuje to za výsledok vybičovaných vášní a rozdelenia slovenskej spoločnosti na dva nezmieriteľné tábory. „Dnes stojíme pred základnou výzvou, ako upokojiť spoločnosť. Ako začať viesť dialóg, aby sme politickú súťaž vrátili tam, kde patrí. V politike sa bojuje argumentmi, násilie tu nesmie mať nikdy miesto,“ vyhlásil.

Video
Zdroj: Zadržanie strelca po atentáte na Fica

Udalosť nazval hroznou. „Takýto hrozný čin sa v histórii Slovenska nikdy neudial,“ podotkol. Verí, že všetko dobre dopadne a Fico bude mimo ohrozenia života.

Bývalý premiér Igor Matovič v reakcii čin odsúdil a uviedol, že päsťami a strelami sa v politike nič nevyrieši. "Robert Fico je môj dlhoročný politický súper. To je politika. Ako človeku mu však prajem skoré uzdravenie a hlboko odsudzujem akékoľvek násilie,“ uviedol šéf hnutia Slovensko.

Podpredseda parlamentu a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka je šokovaný a zhrozený streľbou na premiéra. „Akékoľvek násilie jednoznačne a ostro odsudzujeme. Veríme, že premiér Fico bude v poriadku a že tento hrozný čin bude čo najskôr objasnený,“ zdôraznil Šimečka.

Útok na premiéra je útokom na slovenskú štátnosť a suverenitu. Vyhlásil to líder KDH Milan Majerský na sociálnej sieti. Hnutie útok odsúdilo a poprialo predsedovi vlády skoré uzdravenie. „Sme zhrození z útoku na premiéra Slovenskej republiky. Takéto konanie v civilizovanej spoločnosti nemôžeme tolerovať voči nikomu. Musíme sa všetci zjednotiť proti akýmkoľvek prejavom násilia,“ uviedol Majerský. Aktuálne je podľa neho potrebné urobiť všetko pre upokojenie spoločnosti. „Agresivitu, násilie a útoky na politikov, ako i iných verejných činiteľov, jasne odsudzujeme,“ do­dal.

Fica privážajú do nemocnice v Banskej Bystrici
Video

Útok na premiéra je útok aj na štát

Útok na premiéra je útokom na štát, ako aj na vnútornú bezpečnosť Slovenska. Uviedol to predseda SaS Branislav Gröhling, jeho strana útok ostro odsudzuje. Robertovi Ficovi želá skoré uzdravenie. „Útok na premiéra krajiny, nech už máme akýkoľvek názor, je útok aj na štát,“ povedal šéf SaS a vyzval spoločnosť na upokojenie. „Eskalácia, ktorá prebieha v spoločnosti, môže viesť k tomu, čo zažívame aj teraz,“ dodal. „To, že máme rôzne politické názory, je správne, môžeme si ich politicky vymieňať v pléne NR SR,“ uviedol Gröhling, no nechce, aby sa napätie „vmiešavalo“ aj do spoločnosti.

Predsedníčka parlamentného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby Mária Kolíková (SaS) označila incident za útok aj na vnútornú bezpečnosť Slovenska. Zvažuje zvolanie mimoriadneho výboru, chce tak urobiť až po dohode s koaličnými poslancami.

Biden sa modlí za Fica

Americký prezident Joe Biden v stredu odsúdil pokus o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica a označil to za „hrozný násilný čin“. Veľvyslanectvo USA v Bratislave je podľa neho pripravené pomôcť vláde SR, uviedol Biely dom vo vyhlásení, na ktoré sa odvoláva TASR.

„Som znepokojený správami o útoku na slovenského premiéra Roberta Fica. Spolu s Jill sa modlíme za jeho skoré uzdravenie a myslíme na jeho rodinu a obyvateľov Slovenska,“ povedal Biden.

Fica v stredu po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali.

Putin je rozhorčený

Ruský prezident Vladimir Putin prijal podľa svojich slov „s rozhorčením“ správu o atentáte na predsedu slovenskej vlády. Informuje o tom TASR na základe vyhlásenia Kremľa.

Podľa Putina „tento ohavný zločin nemožno ospravedlniť“.

„Roberta Fica poznám ako odvážneho a odhodlaného človeka. Naozaj dúfam, že tieto vlastnosti mu pomôžu prežiť túto ťažkú situáciu,“ vyhlásil ruský prezident. Ficovi zároveň zaželal skoré uzdravenie.

zväčšiť Prezident Vladimir Putin a premiér Robert Fico... Foto: Reuters
Vladimir Putin, Robert Fico Prezident Vladimir Putin a premiér Robert Fico v Moskve.

Guterres dôrazne odsúdil ‚šokujúci‘ útok

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v stredu odsúdil streľbu na slovenského premiéra Roberta Fica v Handlovej. TASR o tom informuje s odvolaním sa na vyhlásenie Guterresovho hovorcu Stéphana Dujarrica.

Guterres podľa neho „dôrazne odsudzuje šokujúci útok, ktorý bol dnes spáchaný na predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica“. Ako dodal, generálny tajomník OSN „je v tejto ťažkej chvíli v mysli s predsedom vlády a jeho blízkymi“.

Šefčovič: Slováci sú dobrí ľudia, toto nie sme my

Výkonný podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič sa pripojil k predstaviteľom inštitúcií EÚ, ktorí odsúdili pokus o atentát na Fica a vyhlásil, že správa o útoku na Fica ho zasiahla ako politika, občana Slovenska a tiež v osobnej rovine ako jeho priateľa.

Vyjadril nádej, že operácia, ktorú premiér po streľbe podstúpil, dopadne dobre a odkázal, že mu drží palce a praje rýchle uzdravenie, pričom dodal, že v duchu je s jeho rodinou.

„Ťažko sa hľadajú slová vyjadrujúce šok a znepokojenie. Verím, že sa dnes ako spoločnosť razantne na Slovensku postavíme voči nenávisti a priamemu útoku na demokraciu a voči polarizácii, ktorá ovplyvňuje život na Slovensku. My Slováci sme dobrí ľudia, toto nie sme my,“ odkázal Šefčovič.

Metsolová v mene europarlamentu vyhlásila, že dôrazne odsudzuje násilný čin, ktorého terčom sa stal predseda vlády SR. „V tejto ťažkej chvíli som v mysli s ním a jeho rodinou,“ uviedla na sociálnej sieti X.

Český premiér Fiala: Násilie nesmieme tolerovať

Správa o postrelení premiéra Fica je šokujúca, uviedol na sociálnej sieti X v reakcii na aktuálne informácie český premiér Petr Fiala. Násilie podľa neho nemožno tolerovať. „Správa o postrelení slovenského premiéra Roberta Fica je šokujúca. Prajem pánovi premiérovi, nech je čo najskôr v poriadku. Násilie nesmieme tolerovať, nesmie mať v spoločnosti miesto,“ napísal Fiala.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán je šokovaný z útoku na Fica, ktorého zároveň nazval svojím priateľom. „Bol som hlboko šokovaný z ohavného útoku na môjho priateľa, premiéra Roberta Fica. Modlíme sa za jeho zdravie a skoré uzdravenie! Boh žehnaj jemu i jeho krajine!“ napísal maďarský ministerský predsedana sieti X.

Po Orbánovi reagoval na útok aj maďarský prezident Tamás Sulyok s prianím skorého zotavenia. „Zarazila ma správa o útoku na slovenského premiéra Roberta Fica. Modlím sa zaňho a prajem mu skoré zotavenie,“ napísala hlava štátu na Facebooku.

Britský premiér Rishi Sunak vyhlásil, že je šokovaný zo streľby na slovenského premiéra. „Táto hrozná správa ma šokovala. Myslíme intenzívne na premiéra Fica a jeho rodinu,“ napísal Sunak na sociálnej sieti X.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová ostro odsúdila útok na Fica. „Takéto násilné činy nemajú v našej spoločnosti miesto a podkopávajú demokraciu, naše najvzácnejšie spoločné dobro,“ napísala Von der Leyenová na sieti X s tým, že myslí na premiéra aj jeho rodinu.

Útok na slovenského premiéra by mal byť podľa českého prezidenta Petra Pavla varovaním, kam až môže viesť prehlbovanie agresivity v spoločnosti. Napísal to v reakcii na aktuálne udalosti na sociálnej sieti X. „Útok na Roberta Fica je jednoznačne odsúdeniahodný, nech už bol motivovaný čímkoľvek. Mal by byť pre nás varovaním, kam až môže viesť prehlbovanie nevraživosti a agresivity v spoločnosti. Robertovi Ficovi prajem, aby z tohto incidentu vyšiel bez následkov,“ napísal Pavel.

K správe sa vyjadril aj predseda opozičného hnutia ANO Andrej Babiš. „Strašné správy zo Slovenska. Modlím sa za Roberta Fica, mnoho síl jemu, všetkým jeho blízkym aj celému Slovensku,“ napísal český expremiér.

Scholz je „otrasený“

Nemecký kancelár Olaf Scholz ostro odsúdil streľbu na Fica. „Správa o zbabelom pokuse o atentát na slovenského premiéra Fica mnou hlboko otriasla,“ napísal na platforme X.

„Násilie nesmie mať miesto v európskej politike. V týchto chvíľach myslím na Roberta Fica, jeho blízkych a občianky a občanov Slovenska,“ dodal nemecký kancelár.

Na pokus o atentát na premiéra reagoval aj nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck. V úvode svojho prejavu na pôde nemeckého Spolkového snemu (Bundestagu) v Berlíne zaželal Ficovi skoré uzdravenie a zároveň upozornil, že tí, ktorí sa cítia byť súčasťou demokratického spektra, by mali svoje slová „dôkladne zvažovať“.

Stoltenberg je „šokovaný a zdesený“

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg vyjadril zdesenie nad stredajou streľbou na Roberta Fica.

„Som šokovaný a zdesený streľbou na premiéra Roberta Fica. Prajem mu veľa síl na skoré uzdravenie. V myšlienkach som s Robertom Ficom, jeho blízkymi a občanmi Slovenska,“ uviedol Stoltenberg.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ sa na X vyjadril, že takýto násilný čin ako je útok na predsedu slovenskej vlády „je neprijateľný a zodpovední musia byť potrestaní“.

„Dôrazne odsudzujeme tento akt násilia voči predsedovi vlády nášho susedného partnerského štátu. Malo by sa vynaložiť maximálne úsilie, aby sa zabezpečilo, že sa násilie nestane normou v žiadnej krajine, forme alebo sfére,“ vyjadril sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Poľský prezident Mateusz Morawiecki aj premiér Donald Tusk na sociálnej sieti X zverejnili povzbudzujúce slová na adresu Roberta Fica.

„Otrasná správa o pokuse o atentát na premiéra Roberta Fica. Robert, myslím na teba,“ napísal poľský prezident.

„Šokujúca správa zo Slovenska. Robert, myslím na teba v týchto veľmi ťažkých chvíľach,“ uviedol poľský premiér.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová označila útok za zbabelý a dodala, že jej myšlienky sú „s Ficom, jeho rodinou a priateľskými obyvateľmi Slovenska“. „V mene talianskej vlády chcem tiež rázne odsúdiť všetky formy násilia a útoky na kľúčové princípy demokracie a slobôd,“ uviedla podľa agentúry ANSA.

Podľa rumunského premiéra Marcela Ciolacua musia byť páchateľ či páchatelia činu postavení pred spravodlivosť.

„Nikdy nič nemôže ospravedlniť násilie,“ uviedol španielsky premiér Pedro Sánchez.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #atentát na Roberta Fica