Predpokladal Fico svoj atentát? O vražde niektorého z vládnych politikov hovoril už pred týždňami

Za 30 rokov samostatnosti Slovenskej republiky došlo po prvýkrát k atentátu na premiéra. Šéfa Smeru Roberta Fica v stredu postrelil útočník, ktorým má byť podľa predbežných informácií levický básnik Juraj C. Fico skončil s viacerými strelnými ranami v Roosveltovej nemocnici v Banskej Bystrici v kritickom stave. Atentát na Fica sa udial po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej. Krátko po voľbách premiér pritom hovoril o tom, že sa niektorý z vládnych politikov môže stať terčom útoku.

15.05.2024 17:44
debata
Atentát na premiéra Roberta Fica
Video
Zdroj: TV Pravda

Štvornásobný premiér sa pred časom vyjadril vo videu na sociálnej sieti, že po uliciach oplzlo nadávajú vládnym politikom a čaká na to, kedy sa frustrácia „pretaví do vraždy niektorého z popredných vládnych politikov“. „A to nepreháňam ani milimeter,“ zdôraznil. V čase, kedy je slovenská spoločnosť roztrieštená na dva tábory, vinu prikladal médiám a opozičným politikom.

Bezpečnostný analytik Radovan Bránik pre Pravdu uviedol, že úspešne zrealizovaný útok so zranením vo vzťahu k trom najvyšším ústavným činiteľom sme doteraz na Slovensku nemali.

Rokovanie vlády v Handlovej

Po rokovaní vlády v Handlovej (15. 5. 2024) postrelili premiéra Roberta Fica. Útočníka zadržali.

Fotogaléria
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer) na...
Na snímke zľava minister investícií,...
+6Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)...

„Boli isté podozrenia na hranici s konšpiráciami, že smrť Alexandra Dubčeka mohla byť atentátom, ale nikdy sa to preukázateľne nepotvrdilo,“ povedal.

„Atentát tohto druhu voči jedného z politikov veľkej trojky sme na Slovensku nemali,“ potvrdil. Za 30 rokov však došlo k desiatkam pokusov o útoky na politikov s rôznym stupňom nebezpečenstva a intenzity, ktoré však boli odvrátené.

Video

„Zrejme niekto podcenil situáciu a nie nutne to musel byť Úrad na ochranu ústavných činiteľov,“ priblížil analytik. Premiér často prichádza počas výjazdov k ľuďom bez ochranky a podáva im ruky. Aj preto sa v Handlovej mohlo stať, že odmietol spôsob ochrany, ktorý považuje veliaci dôstojník v úrade za vhodný.

„Nedá sa vylúčil, že nerešpektoval bezpečnostné odporúčania a protokoly, ale môže sa stať, že ich rešpektoval. Sme v situácii, že máme zatiaľ málo informácií,“ skonštatoval Bránik. Atentát na premiéra podľa neho spôsobí v spoločnosti veľký tresk, prispievať k nemu špekuláciami nechce.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Handlová #atentát na Roberta Fica