Zlyhali pri streľbe na Fica ochrankári? Za 30 rokov sme tu atentát na politikov veľkej trojky nemali, hovorí analytik

Najvyšší ústavní činitelia budú po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer) ešte pod väčším drobnohľadom ochrankárov. Bezpečnostný analytik Radovan Bránik si myslí, že systém ochrany politikov je relatívne dobre nastavený o čom svedčí, že ide o prvú takúto udalosť za tri dekády samostatnej SR. Nateraz sa podľa neho budú analyzovať všetky kamerové záznamy a podľa toho sa uvidí, či bude niektorý z členov ochranky potrestaný.

15.05.2024 18:19
debata
Atentát na premiéra Roberta Fica
Video
Zdroj: TV Pravda

Bránik hovorí, že vždy – aspoň formálne – nesie zodpovednosť Úrad na ochranu ústavných činiteľov a tiež zložky ako je napríklad Slovenská informačná služba. Práve v súvislosti s tajnou službou sa sociálnymi sieťami začali šíriť konšpirácie, že išlo o spravodajskú hru SIS.

Atentát nie je podľa odborníka definovaný ako trestný čin, ale je súčasťou netrestného registra výrazov. Ako bližšie vysvetlil, pri atentáte väčšinou dochádza k pokusu o vraždu alebo zabitie a ide o verejnú snahu demonštrovať odpor voči verejnej osobe.

Atentát na Roberta Fica

Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. 15. máj 2024

Fotogaléria
Po rokovaní vlády v Handlovej (15. 5. 2024)...
Vo vládnej limuzíne predseda vlády Robert Fico...
+13Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v...

„Vždy keď sa zaútočí na nejakú hlavu štátu alebo vysokého ústavného činiteľa týmto spôsobom a nezaútočila na neho blízka osoba, čo pravdepodobne nie, myslím, že nešlo o vzťahový problém v zmysle osobných sporov, ale išlo o útok na predstaviteľa štátu a inštitúcie, tak sa to označuje za atentát,“ opísal.

Handlová vláda výjazdové rokovanie streľba Fico Čítajte viac Predpokladal Fico svoj atentát? O vražde niektorého z vládnych politikov hovoril už pred týždňami

Bránik očakáva, že po udalosti v Handlovej bude mať premiér okolo seba oveľa viac ochrankárov ako doteraz. A nielen on. „Kým sa nevylúči motív, že by za tým mohla byť aj iná ako osobná motivácia jednotlivca, tak dovtedy musí nastúpiť veľmi sprísnený režim ochrany všetkých ústavných činiteľov, na ktorý má úrad a ďalšie inštitúcie dosah,“ komentoval s tým, že kým sa nezistí motív do toho momentu sa treba na udalosť v Handlovej pozerať ako na potenciálnu hrozbu voči ústavnému zriadeniu ako takému.

Ak by sa potvrdilo, že urobila chybu konkrétny ochrankár, môže čeliť napríklad disciplinárnemu opatreniu. Analyzovať sa budú všetky kamerové záznamy a podľa toho sa uvidí, či bude niektorý z členov ochranky sankcionovaný. „Za istých okolností môže byť vyhodený, dokonca za istých okolností môže byť voči nemu vyvodená aj trestnoprávna zodpovednosť, ak by sme hovorili o príliš veľkom a zanedbaní. Opäť sme v rovine čírej špekulácie,“ dodal.

Rokovanie vlády v Handlovej

Po rokovaní vlády v Handlovej (15. 5. 2024) postrelili premiéra Roberta Fica. Útočníka zadržali.

Fotogaléria
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer) na...
Na snímke zľava minister investícií,...
+6Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)...

Predpokladá, že sprísnený režim bude aj počas inaugurácie novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho. „Máme relatívne dobre nastavený systém ochrany. To, že za 30 rokov existencie samostatnej Slovenskej republiky došlo k takejto udalosti prvýkrát, svedčí o tom, že ten inštitútu funguje. Bolo by nešťastné teraz viniť ochrankárov z toho, čo sa stalo, kým nie je jasné, kto zlyhal,“ podotkol s tým, že ide o bezpreceden­tný útok.

Video
Zdroj: TV Pravda

Aký trest hrozí páchateľovi?

Bezpečnostný analytik hovorí, že atentát na premiéra je titulom na zvolanie Bezpečnostnej rady štátu, no nemyslím si, že by nutne musela ihneď zasadať. Ide o formálny zastrešujúci orgán bez výkonných právomocí. „Dáva usmernenie a pokyny, nariadi niečo polícii, tajnej službe a tým to hasne,“ komentoval.

Aký trest hrozí za atentát na premiéra? Najskôr treba podľa analytika zistiť o aké konanie išlo, či išlo o psychicky zdravého človeka, či bol „pri zmysloch“, keď atentát páchal, aká bola jeho motivácia v momentálnom rozpoložení. „Až z toho viete potom usudzovať výšku trestu,“ podotkol. „Raz za čas“ sa stane, že ide o páchateľa, ktorý nie je schopný rozpoznať nebezpečnosť svojho konania, kedy je konanie voči nemu zastavené. „Potom sú osoby so zníženou schopnosťou buď z dôvodu afektu, alebo z dôvodu rozvíjajúcej sa psychickej poruchy, alebo sú osoby konajúce plne pri zmysloch. Tomu potom zodpovedá výška trestu,“ uviedol.

Foto: Pravda, reprofoto
strelec, Fico, Handlová, Juraj C.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Handlová #ochranka #atentát na Roberta Fica