Po atentáte na Fica sa Rooseveltka stala najstráženejšou budovou v krajine. Vraždiť pre politiku je choré, komentovali zhrození ľudia

Po šokujúcom atentáte na premiéra Roberta Fica zostalo otrasené celé Slovensko. Z Handlovej, kde na neho 71-ročný Levičan Juraj C. vystrelil päťkrát, ho vo vážnom stave previezli vrtuľníkom do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Tá sa stala najstráženejšou budovou v krajine – množstvo policajtov nepustilo za vyhradené priestory „ani nohu“.

15.05.2024 22:45
debata (150)
Ministerka zdravotníctva Dolinková o operácii
Video

Záchranársky vrtuľník priletel s premíérom do Banskej Bystrice krátko pred šestnástou hodinou. Nosidlami ho potom okamžite transportovali na operačnú sálu.

„Rooseveltka“ sa medzitým stala najstráženejšou budovou na Slovensku. Policajti jej areál dôkladne opáskovali, za ohraničené časti nikoho nepustili. Dianie pred nemocnicou z diaľky sledovali hlúčiky otrasených ľudí.

Fica privážajú do nemocnice v Banskej Bystrici
Video

„Keď som tú správu počul v správach, najskôr som tomu nemohol uveriť. Neveril som, že na Slovensku sa môže stať niečo takéto. Myslel som, že sa to deje len na Balkáne alebo niekde v Latinskej Amerike,“ krútil hlavou tridsiatnik, pri ktorom sme sa pristavili. „Bývam neďaleko – keď som zaregistroval rozruch, išiel som sa sem pozrieť. Postupne prichádzali na vládnych autách viacerí ministri. Ani sa nečudujem, toto je naozaj vážne,“ podotkol. „Dúfam, že to pán Fico prežije. Držím mu palce, nech je silný,“ uzavrel Banskobystričan.

Neďaleko stála skupinka ľudí, ktorá živo debatovala o aktuálnej situácii. „Toto je už príliš. Nedokážem pochopiť, ako niekto môže chcieť vraždiť kvôli politike. To je choré,“ povedala roztraseným hlasom žena v stredných rokoch. Ďalší naokolo súhlasne pritakávali.

Politický manifest básnika, ktorý strieľal na Roberta Fica (2016)
Video

Ticho pred nemocnicou

V bezprostrednej blízkosti nemocnice čakali na najnovšie správy o stave premiéra novinári. Informácie však boli len veľmi strohé – vedelo sa iba to, že ho stále operujú. Do priestorov nemocnice nikoho nepustili, personál mal zakázané o čomkoľvek hovoriť. Zamestnanci dokonca museli odovzdať svoje mobilné telefóny, aby s nikým nemohli komunikovať a prípadne „vynášať“ nejaké novinky. Všetci tak ne ne čakali v tichu.

Atentát na Roberta Fica

Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. 15. máj 2024

Fotogaléria
Po rokovaní vlády v Handlovej (15. 5. 2024)...
Vo vládnej limuzíne predseda vlády Robert Fico...
+13Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v...

Na miesto dorazil aj policajný prezident Ľubomír Solák, ktorého tiež priviezol vrtuľník. Bez slova sa „stratil“ v budove, viac sme ho už potom nevideli. Postupne prišli aj ministri Robert Kaliňák, Matúš Šutaj Eštok a Zuzana Dolinková. Všimli sme si aj parlamentného poslanca Erika Kaliňáka, ktorý je zároveň poradcom premiéra. S vážnym výrazom si to tiež namieril rovno do priestorov nemocnice.

Takmer po troch hodinách, krátko pred devätnástou hodinou, prišli ľudia z Úradu vlády novinárom oznámiť, že v budove riaditeľstva sa uskutoční brífing. Z kapacitných dôvodov, keďže postupne poprichádzali aj zástupcovia zahraničných médií – z Poľska, Maďarska či Česka, ho napokon presunuli do vestibulu polikliniky. Pred vstupom tam musel každý jeden novinár prejsť dôkladnou kontrolou. Pred desiatky redaktorov a kameramanov predstúpili minister obrany Robert Kaliňák a šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Robert Fico, streľba, Handlová Čítajte viac VIDEO z atentátu na Fica: „Robo, poď sem,“ kričal útočník. Premiéra operovali hodiny, podľa Tarabu operácia dopadla dobre

„Zažili sme naozaj veľmi tragický deň, ktorý znamená boj o život predsedu vlády,“ prihovoril sa tichým hlasom Kaliňák. „V tejto chvíli sa mi veľmi ťažko hľadajú slová, lebo s takouto situáciou Slovensko ešte nikdy nebolo konfrontované. Môžem len vyzvať, aby sme túto nenávisť zastavili,“ poznamenal. Zároveň ďakoval všetkým záchranárom, sestričkám a lekárom, ktorí bojujú o život Roberta Fica. „Ešte stále je na operačnej sále, jeho zdravotný stav je mimoriadne vážny. Všetci sa modlíme, aby medicína a silné konštitúcie premiéra viedli k dobrým správam. Zatiaľ ich nemáme a preto všetci vkladáme našu dôveru do rúk ošetrujúceho personálu,“ poznamenal. Slovensko bolo podľa neho krajinou tolerantných ľudí, ktorí akceptovali iné názory. „Ale to, čo sa udialo v Handlovej, je neprekonateľnou jazvou, ktorá nás bude prenasledovať ešte dlhé roky,“ doplnil.

Robert Kaliňák a Šutaj Eštok o atentáte na Fica, tlačová beseda
Video

Ministri so slzami v očiach

Šutaj Eštok uviedol, že deň atentátu na Roberta Fica je v 31-ročnej histórii samostatného Slovenska tým najsmutnejším pre demokraciu. Potvrdil, že páchateľ vystrelil päťkrát. „Urobíme všetko pre to, aby sme tento ohavný čin vyšetrili. Prvotné informácie hovoria o jasnej politickej motivácii. Rozhodnutie padlo krátko po prezidentských voľbách,“ povedal. Vzápätí všetkých vyzval, aby prestali šíriť nenávisť.

„Prosím, aby sa prestali hromadiť prejavy nenávisti aj v rámci sociálnych sietí, aj v rámci médií, ktoré smerujú na ten či onen politický tábor. Prestaňme s tým hneď v tejto chvíli,“ podčiarkol. Ozrejmil, že v najbližších dňoch posilnia ochranu všetkých ústavných činiteľov. „Lebo z toho, čo sa dnes rozpútalo, nastala búrka. Stojíme tu pomaly pred prahom občianskej vojny,“ poznamenal.

Atentát na premiéra Roberta Fica
Video

K zdravotnému stavu Roberta Fica, k prípadným komplikáciám, sa ministri, ktorí mali miestami slzy v očiach, vyjadriť odmietli. „Informácia od operujúceho lekára je, že premiér je v kritickom stave, je v ohrození života,“ reagoval Šutaj Eštok.

„Ja sa s tým neviem vnútorne vysporiadať,“ povedal zdrvene Kaliňák. „Momentálne bojujeme o život Roberta Fica ako premiéra, ktorý s najvyššou podporou, podľa demokratických tradícií, vedie túto krajinu. Ak sa s tým niekto nevie vysporiadať, potom neuznáva ten princíp, o ktorý sme viacerí bojovali v roku 1989,“ uzavrel.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková uviedla, že stále sú všetci v šoku. „Takmer všetci kolegovia sme to videli v priamom prenose, niektorí sme stáli len niekoľko metrov od tejto nešťastnej udalosti. Odsudzujem tento ohavný čin, ktorý je výsledkom a prejavom absolútnej ľudskej zloby a nenávisti,“ povedala. Zdôraznila, že to odsudzuje aj ako absolútny útok na demokraciu.

Od prvých sekúnd od incidentu bola v kontakte so všetkými záchrannými zložkami. „Verím, že všetko dobre dopadne. Držím palce a želám veľa síl nielen jemu, ale predovšetkým zdravotnému personálu, ktorý v týchto chvíľach bojuje o jeho život,“ dodala.

Handlová, svedkovia: On na neho kričal, aby prišiel bližšie
Video

© Autorské práva vyhradené

150 debata chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica