Atentát na Fica: Je to útok, ktorý zmení Slovensko. Kaliňák bol zlomený, koalícia chce pokoj, no ukazuje na vinníkov

„Robo, poď sem,“ kričal útočník krátko pred treťou hodinou a hneď nato vystrelil na premiéra a šéfa koaličnej strany Smer Roberta Fica (59). Atentát sa stal po výjazdovom rokovaní v Handlovej počas toho, ako sa išiel premiér podaním ruky rozlúčiť s ľuďmi pred domom kultúry. Premiéra operovali niekoľko hodín.

16.05.2024 06:00
Atentát na premiéra Roberta Fica
Video
Zdroj: Pravda

Minister obrany Robert Kaliňák so smútkom v hlase oznamoval, že lekári bojujú o jeho život. Aj keď vyzval na upokojenie situácie, niektorí koaliční poslanci už ukazovali prstom na vinníkov, aj keď ten pravý bol v tom čase v rukách polície a podroboval sa výsluchu. Jedno je isté, atentát na premiéra zmení Slovensko a len čas ukáže, či v dobrom. Ide však o útok, ktorý nie je ničím ospravedlniteľný.

Šok, zdesenie, smútok a bezprecedentný útok. Politikmi aj verejnosťou lomcovali v stredu poobede obrovské emócie. Slovensko sa znova zapísalo do kroniky čiernych dejín politiky. Ani po niekoľkých hodinách, ktoré premiér strávil na operačnom stole, nebolo isté, či prežije vyčíňanie atentátnika v Handlovej. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) hovoril o jazve pre Slovensko, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) o najsmutnejšom dni.

Atentát na Roberta Fica

Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. 15. máj 2024

Fotogaléria
Po rokovaní vlády v Handlovej (15. 5. 2024)...
Vo vládnej limuzíne predseda vlády Robert Fico...
+13Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v...

Silné krvácanie a vážne zranenia

Prvé video, ktoré mala k dispozícii aj Pravda, nakrútil miestny obyvateľ a očitý svedok incidentu. Bolo na ňom vidno, ako ho nevládneho berie niekoľko ochrankárov do vládnej limuzíny. Z niekoľkých ďalších záberov, ktoré unikli do médií, bolo vidno, ako sa po streľbe Fico skotúľal cez lavičku a padol na zem. Pred domom kultúry, kde stálo zhruba 50 ľudí, zavládla panika a padalo množstvo vulgarizmov. „Videla som, ako ho zasiahli niekam do hrude,“ povedala očitá svedkyňa. Atentátnik mal podľa informácií Pravdy krátko pred výstrelom zakričať: „Robo, poď sem.“

Fico postrelenie prevoz BBX Čítajte viac Po atentáte na Fica sa Rooseveltka stala najstráženejšou budovou v krajine. Vraždiť pre politiku je choré, komentovali zhrození ľudia

Ochrankári Fica ihneď naložili do auta a previezli do handlovskej nemocnice, odkiaľ ho vrtuľníkom transportovali do Banskej Bystrice, kde bol počas prevozu pri vedomí a komunikoval. Jeho stav bol však vážny a prevoz do Bratislavy neprichádzal do úvahy. Podľa informácií Pravdy Fica zasiahli viackrát – jedna rana ho zasiahla do brucha, druhá cez brucho do bedrovej kosti, tretia do oblasti ľavej ruky. Lekári zistili, že má prestrelené črevo a počas večernej operácie situáciu komplikovalo bližšie neurčené vnútorné krvácanie v brušnej dutine.

Spočiatku prichádzali o jeho zdravotnom stave zmiešané informácie. Úrad vlády krátko po štvrtej potvrdil, že išlo o atentát a aj to, že bol viacnásobne postrelený. „Aktuálne sa nachádza v život ohrozujúcom stave. Najbližšie hodiny rozhodnú,“ informoval úrad. Informácie o stave premiéra podliehali prísnemu embargu, zástupcovia Úradu vlády vzali zdravotníckym pracovníkom telefóny a prebrali komunikáciu na seba.

Fica privážajú do nemocnice v Banskej Bystrici
Video
Zdroj: ta3

Pred ôsmou večer sa pred kamery postavili minister obrany Robert Kaliňák (Smer) a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). Kaliňák bol zo situácie vykoľajený a ťažko hľadal slová. Vety prerušoval dlhým tichom. Potvrdil, že jeho stav je vážny a v čase brífingu operovali Fica takmer štyri hodiny. „Zažili sme naozaj veľmi tragický deň, ktorý pre nás znamená boj o život predsedu vlády,“ povedal Kaliňák. V tom čase nemal dobré správy. Dôveru vkladal do rúk ošetrujúceho personálu.

„Podľa tých informácií, ktoré máme, utrpel vážnu polytraumu po niekoľkých strelných poraneniach a jeho zdravotný stav je mimoriadne vážny,“ skonštatoval. „Neviem nájsť slová na to, čoho sme dnes svedkami. Neviem, či povieme, že Slovensko sa zmenilo, ale my ho také nechceme,” uviedol. „Poďme a zastavme to a nastavme si zrkadlo, čo v skutočnosti je na Slovensku dôležité,“ povedal a vyzval na zastavenie nenávisti v spoločnosti.

Ako vystrelili na premiéra Fica
Video

To, čo sa stalo, ho podľa vlastných slov šokovalo. „Ťažko hľadám slová,“ priznal. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) uviedla, že premiér bol zverený do rúk špičkového personálu, ktorý sa stará o jeho zdravotný stav. Zároveň poďakovala všetkým, ktorí sa doteraz na záchrane predsedu vlády podieľali. „Zdravotný stav pána premiéra je stále kritický, stále je na operačnej sále a verím, že všetko dobre dopadne. Želám veľa síl nielen jemu, ale aj zdravotnému personálu, ktorý v týchto chvíľach naozaj bojuje o jeho život,“ uviedla ministerka. Dodala, že so záchrannými zložkami bola v kontakte od prvého momentu nešťastia. Okolo jedenástej večer, teda po takmer siedmich hodinách operácie, mal byť premiér v stabilizova­nom stave.

Osamelý strelec

Muž, ktorý má útok na svedomí, skončil v rukách polície ihneď po incidente. Ochrankári však útoku nedokázali zabrániť a podľa bezpečnostných analytikov išlo o ich „fatálne zlyhanie“. Polícia na mieste spacifikovala 71-ročného básnika, ktorý sa okamžite podrobil výsluchu. Cintula sa mal už krátko pred koncom rokovania prechádzať pred domom kultúry, všimli si ho aj tamojší ľudia. „Zrazu vystrelil,“ povedala očitá svedkyňa na mieste činu.

Aké mal motívy strelec na Fica?
Video
Zdroj: TV Pravda

Prípad prevzala NAKA. Otázny bol jeho motív, ktorý neskôr naznačil sám páchateľ vo videu, ktoré takisto uniklo. Cintula v ňom sedel na lavičke a na čele mal zranenie. Vo videu odpovedal na otázky druhého muža. „Nesúhlasím s politikou vlády,“ komentoval dôvod svojho konania. Ministerstvo vnútra ani polícia zatiaľ tieto informácie nepotvrdili ani nevyvrátili. Mužský hlas vo videu mal informáciu, že sa tak mal rozhodnúť pred mesiacom.

Šutaj Eštok neskôr počas tlačovej konferencie potvrdil, že malo ísť o politicky motivovaný čin. Rozhodnutie o tomto čine malo podľa neho prísť krátko po prezidentských voľbách. Cintula je podľa medializovaných informácií držiteľom zbrane, ktorú vlastnil legálne. Polícia bola v informovaní zdržanlivá a prvé bližšie informácie poskytol až minister vnútra. V najbližších dňoch bude podľa Kaliňáka predmetom analýzy čo a za akých okolností sa na námestí v Handlovej stalo. „V týchto momentoch však sústreďujem moje myšlienky len k tomu, aby sa Robert Fico uzdravil,“ zdôraznil.

Robert Kaliňák a Šutaj Eštok o atentáte na Fica
Video
Zdroj: ta3

Šutaj Eštok požiada podpredsedu vlády aj o zvolanie bezpečnostnej rady štátu. „Urobíme všetko preto, aby bezpečnosť ľudí na Slovensku bola garantovaná,“ povedal minister vnútra. „Robíme všetko, aby sme tento ohavný čin vyšetrili,“ vyhlásil. Minister informoval, že OČTK a Policajný zbor urobili všetko preto, aby zabezpečili ochranu ústavných činiteľov, ale aj poslancov.

Zastupujúci predseda parlamentu Peter Žiga už informoval, že Národná rada SR v reakcii na ozbrojený útok na predsedu vlády posilňuje bezpečnostné opatrenia. „Do odvolania významne zvyšujeme ochranu objektov v správe Národnej rady a do odvolania pozastavujeme aj návštevy budovy NR SR,“ oznámil Žiga. Rokovanie parlamentu je v súčasnosti prerušené a tento týždeň sa už rokovať nebude. Parlament môže byť paralyzovaný až do júna, pripustil Žiga. Takisto bude posilnená aj policajná ochrana viacerých médií, ale aj viacerých predstaviteľov opozície, „pretože z toho, čo sa rozpútalo, sa stala dnes búrka,“ povedal Šutaj Eštok. Incident bude vyšetrovaný ako pokus o úkladnú vraždu 2. stupňa, za čo hrozí páchateľovi odňatie slobody na 25 rokov až doživotie.

Vojna a „vaša robota“

Za 30 rokov slovenskej samostatnosti došlo k atentátu na premiéra prvýkrát. Štvornásobný premiér sa pred časom vo videu na sociálnej sieti vyjadril, že po uliciach oplzlo nadávajú vládnym politikom a čaká na to, kedy sa frustrácia „pretaví do vraždy niektorého z popredných vládnych politikov“. „A to nepreháňam ani milimeter,“ zdôraznil. V čase, keď je slovenská spoločnosť roztrieštená na dva tábory, vinu prikladal médiám a opozičným politikom. Podobne reagovali po atentáte aj jeho koaliční kolegovia.

Blaha a Danko vinia médiá a opozíciu a avizujú zmeny. Líder SNS hovorí o politickej vojne
Video
Zdroj: ta3

Padali slová ako „politická vojna“, „občianska vojna“ či „toto je vaša robota“. Autormi týchto výrokov boli podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer) a líder SNS Andrej Danko. Minister životného prostredia Tomáš Taraba v BBC kritizoval aj opozičné strany a obvinil ich, že používajú „falošné naratívy“ a vykresľujú Fica ako „takmer monštrum“ komentármi, ktoré podľa neho do demokracie nepatria, uviedla BBC. Kým sa jedna časť politického spektra snažila situáciu upokojiť, časť toho druhého paradoxne napriek výzvam na pokoj, ukazovala prstom na priamo na opozíciu a médiá. Opozícia ohavný čin odsúdila a na ostatných neútočila. „Je čas na politické zmierenie, nie na eskaláciu,“ povedal líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer) vyjadril s hnevom v očiach „ťažké znechutenie“ nad tým, čo podľa neho posledné roky páchala politická opozícia a tzv. liberálne médiá. Tvrdí, že šírili nenávisť. „Je to útok na každého občana SR,“ povedal. Pýtal sa, či po tomto incidente budú môcť chodiť politici na verejné mítingy. „Toto je vaša robota,“ dodal smerom k poslancom opozície v pléne po tom, čo prerušil schôdzu. Líder SNS Andrej Danko dáva atentát takisto za vinu novinárom, o tých z Denníka N hovoril ako o „hnusných prascoch“. Doplnil, že pre SNS sa v tejto etape začína politická vojna. „A ja verím, že to s Robertom Ficom zvládneme, ale budú tu zmeny,“ uviedol s tým, že pôjde o zmeny smerom k médiám. „Verím, že aj s novým prezidentom Petrom Pellegrinim a Robertom Ficom urobíme zákonné zmeny, tak ako v RTVS. Garantujem vám, že sa už nebudem okúňať z hľadiska toho, čo sa stalo,“ vyhlásil. Opozícii odkázal, nech rešpektuje výsledky volieb.

Prezidentka Čaputová: Som šokovaná. Prosím, nevynášajme rýchle súdy
Video
Zdroj: ta3

Šutaj Eštok oproti svojim kolegom vyzval na pokoj a na zastavenie šírenia politicky motivovanej nenávisti v spoločnosti a agresie voči politickým oponentom. „Nech nie je odpoveďou nenávisť, nech sa tu nejdeme pozabíjať len preto, že máme odlišný názor,“ zdôraznil šéf vnútra. Vyhlásil, že tento deň je najsmutnejším dňom pre demokraciu na Slovensku v jeho novodobej histórii.

Podľa politológa z Ekonomickej univerzity Radoslava Štefančíka by to mohol byť moment, kedy by spoločnosť pochopila, že politika sú len žabomyšie vojny a netreba šíriť nenávisť jeden voči druhému. „Podľa prvých nenávistných reakcií niektorých politikov zo Smeru a SNS predpokladám, že polarizácia na Slovensku ešte nedosiahla svoj vrchol,“ reagoval Štefančík. „V tejto chvíli by sa politici mali zomknúť a netancovať na nemocničnom lôžku postreleného premiéra. Ja viem, že každý hlas sa im hodí, ale v tejto chvíli to fakt nie je vhodné,“ komentoval bratislavský politológ.

Šutaj Eštok vytiahol občiansku vojnu

Isté však je, že bezpečnosť na Slovensku sa zmení, no svedomie si budú musieť spytovať najmä ochrankári. „Netreba zabúdať, že školy dostali nedávno výhražné maily, teraz tu máme postreleného premiéra. Koalícia by sa mala zobudiť a začať vážne riešiť bezpečnostnú situáciu na Slovensku,“ dodal Štefančík. Napriek tomu, že by mali podobné incidenty spoločnosť spojiť, aby sa niečo podobné neopakovalo, podľa politológov sa ešte viac radikalizuje. Už teraz je jasné, že stredajší útok zmení Slovensko a bude mať obrovský vplyv na spoločnosť aj domácu politickú scénu.

Žilinka: Je to prejav nenávisti, je to útok na samotnú podstatu štátnosti
Video
Zdroj: ta3

„Neočakávam, že politické elity budú schopné vyslať nejaký signál, že takto sa ďalej nesmie pokračovať, že toto nie je cesta,“ uviedol pre Pravdu politológ z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraj Marušiak. Koalícia síce vyzýva na pokoj, nastavenie zrkadla a sebareflexie, no operuje s pojmami, ktoré v spoločnosti rozdúchavajú ešte väčšie vášne. Aj Kaliňák pri otázke, či by burcujúcu rétoriku nemal zmierniť na sociálnych sieťach aj Smer redaktorke odkázal, že jej kúpi zrkadlo, lebo ho evidentne nemá.

„Stojíme na prahu občianskej vojny, preto vás prosím, aby sme s nenávistnými prejavmi okamžite prestali,“ hovoril Šutaj Eštok. Mnohí podľa Marušiaka charakterizovali súčasný konflikt v spoločnosti ešte pred parlamentnými voľbami ako „studenú občiansku vojnu“. „Je faktom, že tento atentát posunul aktuálne napätie na podstatne vyššiu úroveň. Myslím, že by sme tieto slová mali interpretovať ako vážne varovanie, aby súčasná konfrontácia neprerástla do niečoho podobného. Už teraz sa nemôžu medzi sebou rozprávať niekdajší priatelia, príbuzní či kolegovia v práci,“ hovorí.

Žiga: Nikdy som si nemyslel, že sa dožijem takejto chvíle
Video
Zdroj: ta3

„Zároveň by však mali aj lídri politických strán zvážiť, či svojimi slovami úmyselne alebo neúmyselne túto konfrontáciu neeskalujú. Obviňovanie kritických médií či opozície zo zodpovednosti za atentát tiež nie je krokom k upokojeniu atmosféry,“ hovorí politológ SAV. Podľa Štefančíka však na prahu občianskej vojny nie sme. „Pretože demokratická časť spoločnosti nemá záujem proti niekomu bojovať. Jedine, že by mal minister informácie, ktoré my nemáme,“ uviedol na margo slov šéfa vnútra Štefančík.

Prezidentka je šokovaná, OČTK budú konať

Generálny prokurátor Maroš Žilinka na sociálnej sieti informoval, že orgány činné v trestnom konaní (OČTK) vykonajú všetky útoky, aby bol páchateľ spravodlivo potrestaný a na streľbu budú reagovať nekompromisne. Útok na premiéra považuje za neakceptovateľný. „Je to vyvrcholenie tých nálad, ktoré sú v spoločnosti živené. Je to prejav nenávisti, prejav útoku nielen na človeka, ale ako na predsedu vlády, aj ako útok na samotnú podstatu štátnosti,“ povedal Žilinka.

fico, handlová, atentát Čítajte viac Zlyhali pri streľbe na Fica ochrankári? Za 30 rokov sme tu atentát na politikov veľkej trojky nemali, hovorí analytik

K incidentu sa vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová a útok ostro odsúdila. „Som šokovaná. Všetci sme šokovaní z hrozného a zákerného útoku na premiéra Roberta Fica. Stalo sa niečo, vážnosť, čoho zrejme ešte ani nevieme obsiahnuť. Fyzický útok na predsedu vlády je predovšetkým útokom na človeka, ale zároveň aj útokom na demokraciu. Akékoľvek násilie je absolútne neprijateľné,“ uviedla vo vyhlásení. „Nenávistná rétorika, ktorej sme v spoločnosti svedkami, vedie k nenávistným činom. Prosím, zastavme to! Polícia zadržala páchateľa, a keď to bude možné, určite prinesie ďalšie informácie,“ dodala prezidentka s prosbou, aby spoločnosť nevynášala rýchle súdy. Najdôležitejšie je podľa nej to, aby sa Fico čo najskôr zotavil.

Novozvolený prezident Peter Pellegrini označil streľbu na premiéra za bezprecedentné ohrozenie slovenskej demokracie. „Som zhrozený z toho, kam môže vyústiť nenávisť k inému politickému názoru. Nemusíme predsa so všetkým súhlasiť, ale je množstvo spôsobov, akým svoj nesúhlas vyjadriť demokraticky a zákonne,“ povedal. Doplnil, že ak budú ľudia iné politické názory vyjadrovať pištoľami na námestiach a nie vo volebných miestnostiach, ohrozujú všetko, čo za 31 rokov slovenskej zvrchovanosti spoločne vybudovali. „Veľmi si želám, aby sa takýto nezmyselný a brutálny čin stal terčom všeobecného odsúdenia,“ uviedol Pellegrini. Vzhľadom na aktuálne udalosti ukončil aj svoj pobyt v zahraničí a vracia sa na Slovensko.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica