Prečo mu dovolili strieľať na Fica opakovane? 7 zaváhaní ochranky podľa expertov v infografike

Premiéra Roberta Fica a atentátnika Juraja Cintulu delili v stredu v Handlovej len centimetre a kovový plot. Hoci mal šéf Smeru okolo seba päť bodyguardov, ochrana tretieho najvyššieho ústavného činiteľa zostala deravá a dostal viacero rán z pištole. Ako vnímajú postup príslušníkov Úradu pre ochranu ústavných činiteľov odborníci na bezpečnosť? Čo malo byť pre ich jedným z prvým varovných signálom? S expertami sme si prešli video z atentátu a zosumarizovali sedem zaváhaní, ktoré sme zhrnuli do infografiky.

16.05.2024 16:45
Juraj Zábojník komentuje video z atentátu na Roberta Fica
Video
Zdroj: TV Pravda

Prvým varovným signálom mala byť pre ochrankárov podľa bývalého šéfa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov Juraja Zábojníka už veta „Robo, poď sem!“. Ochrankári sú podľa neho cvičení na to, aby sledovali v dave nielen správanie ľudí, ale aj ich ruky a oči. Bezpečnostný poradca Lumír Nemec si zase myslí, že Ficovi strážcovia neboli vo verejnom priestore zomknutejší.

Za jedno zo zaváhaní považuje Zábojník aj to, že útočník zasiahol premiéra viackrát. „Môže sa stať, že vyjde prvá rana, ale druhá už nesmie. Druhá rana, pokiaľ vyjde, tak objekt musí byť chránený. Aj keď ide medzi ľudí, nesmie byť odkrytý. V dave musia byť operatívci,“ doplnil. Aké ďalšie zaváhania si odborníci všimli sa dozviete nižšie.

Celý rozhovor s Jurajom Zábojníkom si môžete pozrieť nižšie.

Čo si všimol na postupe ochrankárov bezpečnostný analytik Juraj Zábojník?
Video
Zdroj: TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica