NAKA prehľadala byt strelca na Fica. Domov priviezla aj atentátnika

Národná kriminálna agentúra (NAKA) prehľadávala byt atentátnika, ktorý postrelil premiéra Roberta Fica.

17.05.2024 08:43 , aktualizované: 09:35
Ako atentátnik vystrelil na premiéra Fica
Video
Zdroj: TV Prievidza

Elitní policajti prišli v piatok skoro ráno do bytovky v Leviciach, kde Juraj Cintula (71) býval spolu s manželkou. Lynx komando priviezlo na miesto aj samotného strelca z Handlovej. Zdržali sa tam niekoľko hodín, informovala TV Markíza.

Vyšetrovatelia vykonávali domovú prehliadku a kriminalistickí technici zaisťovali stopy.

Pellegrini po návšteve Fica v nemocnici
Video
Zdroj: ta3

Premiér Fico po streľbe podstúpil päťhodinovú operáciu a je hospitalizovaný na oddelení ARO v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Jeho stav je stabilizovaný, ale nie je mimo ohrozenia života. Rozsah zranení spôsobený štyrmi strelnými ranami je rozsiahly.

Pellegrini, Čaputová, Fico, atentát, vyhlásenie Čítajte viac Pellegrini prehovoril o emotívnych detailoch stretnutia s Ficom: Existuje Slovensko do atentátu a Slovensko po ňom
Bezpečnostný expert Zábojník analyzuje atentát na Fica
Video
Zdroj: TV Pravda

Útočníka polícia obvinila z pokusu o úkladnú vraždu. Pracuje sa iba s verziou, že išlo o politicky motivovaný akt. Podozrivý nie je členom žiadnej radikalizovanej politickej skupiny, ide o osamelého vlka. Kroky strelca mali akcelerovať po prezidentských voľbách, s výsledkami ktorých nesúhlasil. Na ďalšie informácie je uvalené embargo Generálnou prokuratúrou SR.

Prípad atentátu je vzhľadom na kvalifikáciu skutku dozorovaný na oddelení závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR, informovala o tom hovorkyňa prokuratúry Zuzana Drobová s tým, že viac informácií nateraz nie je možné poskytnúť vzhľadom na aktuálne prebiehajúce procesné úkony.

handlová, fico, atentát Čítajte viac Ficov atentátnik nemal zbraň v ruke prvýkrát, hovorí expert. Pištoľ, ktorú namieril na premiéra, dokáže usmrtiť jedným výstrelom

Policajný prezident Ľubomír Solák upozornil, že po atentáte narástol podiel hybridných hrozieb vo virtuálnom priestore. Polícia preveruje desiatky podozrivých, ktorí na sociálnych sieťach útok schvaľovali. Registruje aj vyhrážky členom vlády a iným politickým špičkám.

Kaliňák a Šutaj Eštok po Bezpečnostnej rade
Video
Zdroj: TV Pravda

Vo štvrtok mimoriadne zasadala Bezpečnostná rada aj vláda, na ktorej sa vyhodnocovala aktuálna bezpečnostná situácia. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) avizoval, že všetky rizikové skupiny ľudí budú mať posilnenú ochranu. Polícia potvrdila, že dohliada napríklad na bezpečnosť všetkých poslancov parlamentu, monitoring bol zvýšený napríklad aj v okolí televízií a denníkov.

Žiga, Blaha a Danko po rokovaní Bezpečnostnej rady
Video
Zdroj: TV Pravda

Prezidentka Zuzana Čaputová a jej zvolený nástupca Peter Pellegrini by sa mali s lídrami politických strán stretnúť v utorok popoludní. Hovorca prezidentky Martin Strižinec potvrdil, že na tento termín sa snažia zvolať stretnutie, podrobnosti však budú komunikovať až po spresnení detailov.

To isté platí aj o dokumente o hodnotách a odmietnutí agresie a násilia, ktorý plánuje Čaputová s Pellegrinim pripraviť. „Na tom dokumente sa pracuje,“ uviedol hovorca.

Prezidentka a jej nástupca vo štvrtok (16. 5.) informovali, že do Prezidentského paláca pozvú lídrov všetkých parlamentných politických strán. Chcú tak podľa vlastných slov po pokuse o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer) upokojiť situáciu a odmietnuť násilie. Vyzvali tiež všetky strany, aby načas prerušili alebo výrazne utlmili kampaň pred blížiacimi sa eurovoľbami.

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby začal v súvislosti s atentátom trestné stíhanie pre marenie úlohy verejným činiteľom, ex offo. Inšpekcia spustila tiež kontrolu týkajúcu sa zásahu policajtov Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. Inšpekcia koná aj v prípade únikov informácií z polície o prípade.

chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica