V Handlovej zaznelo v stredu päť výstrelov, štyri z nich zasiahli predsedu vlády Fica. Okamžite mu poskytli prvotnú zdravotnú starostlivosť, vládnou limuzínou bol prevezený do Handlovej, expresne z Trenčína priletel vrtuľník, ktorý premiéra previezol do Banskej Bystrice a tam sa ho ujali lekárske tímy na urgentnom príjme. Do tejto chvíle bol premiér stále pri vedomí, až keď išiel na operačnú sálu ho uspali. Dnes je jeho stav stabilizovaný, no premiér zostáva na JIS.
Na Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica bolo následne uvalené informačné embargo. Informácie o zdravotnom stave premiéra sa dostavajú na verejnosť cez Úrad vlády, novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho (Hlas) a cez ministra obrany Kaliňáka.
Ficov stav je stále vážny
„Predseda vlády Robert Fico naďalej zostáva na jednotke intenzívnej starostlivosti vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Ďalšie informácie týkajúce sa zdravotného stavu predsedu vlády Roberta Fica budú verejnosti poskytnuté v momente, ako to situácia umožní,“ uviedol na obed Úrad vlády.
Lekári sa ďalšou operáciou podľa Kaliňáka snažili „posunúť stav pacienta“ k pozitívnej prognóze. Jeho stav je naďalej veľmi vážny. „Z toho aké veľmi zásadné to poranenie je, tak každý jeden krok je zvažovaný,“ priblížil minister obrany. Zdôraznil, že v takýchto chvíľach je ťažko čakať zázraky. „Postup je pri takýchto zraneniach pomalý a nemôžeme očakávať, že za štyri dni sa dá pacient dokopy,“ doznal.
Zároveň poďakoval zdravotníkom, že sa o Fica ukážkovo starajú a dodal, že prevoz do iného zariadenia nateraz nie je možný. „Nie sme ešte tam aby sme hovorili o prípadnom prevoze a my tam rozhodne ešte nie sme,“ dodal s tým, že pacient podľa neho nie je ešte schopný prevozu a dodal, že prvé štyri dni sú po strelnom zranení najnáročnejšie. „Mám lepšiu náladu, lebo vidím progres,“ povedal minister obrany. Pri dnešnom zákroku sa podľa neho ukázalo, že prvá operácia bola urobená dobre.
Zároveň Kaliňák uviedol, že Slovensko dostalo ponuky na lekársku pomoc z viacerých štátov. Minister si ich váži. „Všetci vrátane predsedu vlády máme absolútnu dôveru v kapacity, ktorými disponuje Roosveltova nemocnica v Banskej Bystrici. Tím je vysoko odborný,“ skonštatoval. Vicepremiér Kaliňák doplnil, že chod krajiny nie je nijakým spôsobom zmrazený a všetky procesy fungujú ďalej.
Riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková priblížila, že Fico absolvoval kontrolné CT vyšetrenie. Podľa nej ide o štandardný postup. Dodala, že počas operácie vyberali Ficovi nekrotické tkanivo, ktoré zostalo po strelnej rane. Nekrotické tkanivo je odumretá oblasť rany. Podľa príručky Ústavu patológie anatómie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského nekrotické tkanivo ideálnym prostredím pre rozvoj bakteriálnej infekcie a je prekážkou správneho procesu hojenia.
„Pacient je stabilizovaný no v závažnom stave,“ podotkla a prisľúbila, že nemocnica bude každý deň informovať na sociálnych sieťach o premiérovom stave. Podľa nej sa každé ráno schádza pri premiérovi konzílium odborníkov a určujú, čo ďalej. Preto sa dnes podľa nej nedá povedať, či bude premiér potrebovať ďalšie operácie alebo nie.
Čítajte viac Policajné hliadky a šokovaní susedia. Čo hovoria o atentátnikovi na Fica ľudia, ktorí ho poznajúViac sa dozvieme v pondelok
Pellegrini vo štvrtok večer priblížil, že premiér je síce schopný hovoriť, ale zvláda len pár viet. Dodal, že je veľmi unavený a okrem toho dostal aj lieky. Novozvolený prezident priblížil, že v pondelok bude zasadať lekárske konzílium, ktoré potom rozhodne o tom, či bude ďalej liečený, ak všetko bude v poriadku, v Banskej bystrici, alebo sa bude rozmýšľať o prevoze bližšie k miestu jeho bydliska. „Teraz má premiér pred sebou kritické hodiny a dni, aby sa vyrovnal s tým všetkým, čo ho ešte po ťažkej operácii môže postihnúť, alebo čo ho môže čakať,“ priznal Pellegrini.
Čítajte viac Pellegrini prehovoril o emotívnych detailoch stretnutia s Ficom: Existuje Slovensko do atentátu a Slovensko po ňomRoosveltova nemocnica priznala, že hospitalizácia ústavného činiteľa predstavuje pre banskobystrických zdravotníkov veľkú výzvu a zodpovednosť, ku ktorej sa stavajú s rešpektom. "Starostlivosť o každého nášho pacienta je pre nás prioritou, rovnako ako zachovávanie jeho súkromia.
Zároveň si uvedomujeme, že v tomto prípade ide o jedného z najvyšších ústavných činiteľov a preto akúkoľvek komunikáciu o zdravotnom stave pána premiéra koordinujeme s Úradom vlády," uviedla nemocnica na sociálnej sieti.
Zdravotný stav premiéra však podlieha pod utajený režim a komunikáciu koriguje Úrad vlády. Ten opätovne dôrazne žiada médiá, politikov, ale aj širokú verejnosť, aby pri uvádzaní svojich stanovísk vychádzali z oficiálne komunikovaných informácií a overovali si fakty.
„Nakoľko aj po včerajšej tlačovej konferencii členov vlády SR a bezpečnostných zložiek sa v mediálnom priestore objavili nesprávne a zavádzajúce informácie. Nesprávne, zavádzajúce či klamlivé stanoviská alebo špekulácie obzvlášť z relevantných médií nepomáhajú k upokojeniu situácie na Slovensku,“ podotkol úrad. Stále platí aj obmedzenie diskusií na stránkach a sociálnych sieťach a upustili od relácií s konfrontačným či konfliktným obsahom týkajúcich sa atentátu na predsedu vlády.
{* sablona=„citajte_viac“ | clanok=„710378“ | popisok=„citajteViac“ *}