O osude Ficovho atentátnika rozhodne v sobotu súd. Hrozí mu doživotie. Žilinka odmieta vyšetrovanie v priamom prenose

V sobotu rozhodne Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku o vzatí do väzby atentátnika Juraja Cintulu. Obvinenému hrozí trest na 25 rokov až doživotie, momentálne sa nachádza na NAKA v Nitre.

17.05.2024 15:02
Tlačová konferencia policajného zboru (16. mája 2024)
Video

„Bol podaný návrh na vzatie do väzby obvineného J. C.. O návrhu bude rozhodovať Špecializovaný trestný súd,“ uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry Zuzana Drobová.

Pojednávanie bude v sobotu doobeda. „Zároveň ubezpečujeme, že orgány činné v trestnom konaní aktuálne robia všetko pre náležité objasnenie citlivej veci a spravodlivé potrestanie páchateľa,“ dodala Drobová. Podľa nej je vec v štádiu prípravného konania, ktoré je neverejné, preto nie je možné informovať bližšie.

atentát Banská Bystrica Fico nemocnica polícia Čítajte viac NAKA prehľadala byt strelca na Fica. Domov priviezla aj atentátnika

„Špecializovaný trestný súd prevzal návrh prokurátora generálneho prokurátora na vzatie do väzby osoby J. C., ktorá je obvinená z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy spáchanej v štádiu pokusu,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Prokurátor podľa nej žiada pre obvineného väzbu z dôvodu možného úteku ako aj z dôvodu pokračovania v trestnej činnosti, teda útekovú a preventívnu väzbu. „Sudca pre prípravné konanie určil termín výsluchu obvineného na deň 18.mája 2024, v sobotu v doobedných hodinách,“ dodala.

Útočník podľa vlastných slov premiérovi plánoval ublížiť, ale zabiť ho údajne nechcel. Použitú zbraň držal legálne viac ako 30 rokov. Polícia ho obvinila z úkladnej vraždy z pomsty na chránenej osobe v štádiu pokusu. Hrozí mu 25 rokov až doživotie. Na svoj čin je hrdý. Generálna prokuratúra vydala na prípad útoku na predsedu vlády Roberta Fica informačné embargo. Polícia teda o vyšetrovaní pokusu o úkladnú vraždu premiéra informovať nemôže.

Policajné hliadky a šokovaní susedia: Ako vyzerá sídlisko, kde býva strelec na Fica
Video
Zdroj: TV Pravda
protest, šimečka Čítajte viac Blaha, Taraba, Harabin a Beňová po atentáte zaútočili na opozíciu. Šimečka čelí vyhrážkam smrťou, vypovedal na NAKA

Orgány činné v trestnom konaní urobia všetko pre náležité objasnenie útoku na predsedu vlády Roberta Fica a spravodlivé potrestanie páchateľa. Zdôraznil to generálny prokurátor Maroš Žilinka. Ako ďalej uviedol, predovšetkým z ľudskej, ale aj z celospoločenskej a trestnoprávnej stránky ide o tak nesmierne vážnu a citlivú udalosť, že v záujme nezvyšovania napätia a polarizácie spoločnosti musí byť verejnosť informovaná výlučne vecne a o faktoch poskytnutých kompetentnými zodpovednými orgánmi.

„Tak samotný vražedný útok, ako aj s ním súvisiace okolnosti, sú predmetom trestných konaní. Je pochopiteľná snaha o maximálne informovanie verejnosti, je však tiež potrebné rešpektovať, že prípravné konanie trestné je konanie neverejné. Odmietam preto snahy o tzv. vyšetrovanie v priamom prenose,“ vyhlásil Žilinka.

Doplnil, že všetky podstatné faktografické informácie o trestných konaniach sa verejnosť dozvie vždy, akonáhle to stav konaní dovolí. Generálny prokurátor pripomína, že zvlášť v počiatočnej fáze trestného konania je zverejňovanie rôznych „odborných“ hodnotení a analýz bez akejkoľvek zodpovednosti, prezentovanie svedectiev či informácií o obvinenej osobe mimoriadne škodlivé, pretože je spôsobilé negatívnym spôsobom ovplyvniť objasnenie a vyšetrenie veci, a teda komplikuje činnosť orgánov činných v trestnom konaní.

„Takýto postup pri informovaní verejnosti je naviac nezodpovedný, pretože dezorientuje verejnosť, ktorá čiastkové (selektívne) informácie či úvahy nedokáže sama verifikovať, čo môže mať za následok nesprávny úsudok a opäť to len prispieva k rozdeľovaniu spoločnosti,“ dodal Žilinka.

Aké mal motívy strelec na Fica?
Video
Zdroj: TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica