Vražda Daniela Tupého: Ak si našli problém, išli ho riešiť. Puškár mlčí, obhajoba si pomáha trestnou novelou

Ak si našli problém, išli ho riešiť. Buď slovne, alebo fyzicky. Výsledkom riešenia problémov partie neonacistov z okolia bratislavského Slovana je vražda Daniela Tupého. Po 19 rokoch od skutku je spleť nejasných výpovedí stále pred súdom. Obžalovaný je advokát Adam Puškár, ktorý je vďaka kaucii na slobode. Proces s Puškárom však v pondelok sudca odročili na koniec septembra.

20.05.2024 10:20 , aktualizované: 12:27
debata
Advokát Roman Kvasnica spochybňuje pôvodné vyšetrovanie
Video

Na pôde Mestského súdu Bratislava I pokračovalo v pondelok doobeda hlavné pojednávanie v kauze vraždy študenta Daniela Tupého z roku 2005. Programom pojednávania bol výsluch svedkov. Na predošlé februárové pojednávanie predvolal sudca Roman Fitt siedmich svedkov, dostavili sa však len traja. V tejto súvislosti sudca uviedol, že tých, ktorí sa na pojednávanie nedostavili bez ospravedlnenia, dá na nasledujúce predviesť políciou. Vo veci čelí obžalobe z vraždy advokát Adam Puškár.

Puškár je aj napriek kaucii stále obžalovaný a musí nosiť monitorovací náramok. Posledné pojednávanie bolo vo februári, keď vypovedali traja svedkovia zo siedmich. Puškár napriek tomu, že meno vraha podľa vlastných slov pozná, aj naďalej mlčí. V pondelok na súde zopakoval, že mlčanie prelomí až v závere pojednávania. Na súd sa v pondelok dostavili štyria svedkovia, medzi nimi je aj Puškárova manželka Patrícia.

Na úvod pojednávania napadla Puškárova obhajoba procesné chyby v konaní. Pomáhajú si pritom argumentáciou s novelou Trestného zákona. Advokátka Michaela Matušíková požiadala, aby súd preskúmal, či obžaloba spĺňa zákonné náležitosti. Argumentovala pri tom novelou trestného poriadku účinnou od 15. marca 2024.

„V prípravnom konaní bolo viacero pochybení. Z nášho pohľadu najzásadnejšie pochybenie bolo to, že všetci podozriví bol vypočúvaní v pozícii svedkov bez toho, aby bolo podložené vznesenie obvinenia,“ ozrejmila Matušíková. Namieta, že svedok má iné práva a povinnosti ako podozrivý. „Ak sa zistí, že neskôr klame, tak má to pre ňu iné dôsledky ako pre svedka,“ spresnila s tým, že ide o rozpor v procesnom postupe. Podľa nej je nateraz zrejmé len to, že ktokoľvek, kto bol na mieste činu môže byť páchateľom trestného činu vraždy z roku 2005. Vtedy 21-ročný Daniel Tupý utrpel osem bodných rán a zraneniam podľahol. Hoci svedkovia priznávajú, že na mieste činu boli, skoro nič si zo skutku nepamätajú ani sa o ňom nikdy nerozprávali. Puškár so svojou výpoveďou vyčkáva na koniec pojednávaní, pretože si chce byť istý tým, čo sa povie.

Advokátka Michaela Matušíková napadla prípravné konanie
Video

Oblečenie spálil

Ako prvý pred súd predstúpil svedok Marek Mesároš. V osudnú noc 4. novembra 2005 ho mal zavolať jeho brat von. Po Bratislave sa vozili na zelenom sedane Volkswagen Passat a podľa jeho slov “riešili problémy”. Tvrdí, že z troch posádok áut s neonacistami poznal len brata Miloša a šoféra.

Zo Zochovej ulice sa presunuli na Tyršovo nábrežie. Tvrdí, že nevedel prečo, no po chvíli nastal krik. Svedok si všimol, ako jeho brat niekoho napadol. Jeden z nich bol podľa jeho slov na bicykli. Práve to mala byť hlavná obeť jeho brata. To, že by bil aj Puškára, popiera. “Otočil som sa a pár metrov odo mňa bol môj brat s tým cyklistom. Cestou späť som videl ležať dvoch ľudí, jeden sa zvíjal v bolestiach a druhý ležal tvárou k zemi,” zaspomínal s tým, že nevie, kto presne to bol.

Otec Daniela Tupého o rozporoch vo výpovediach
Video

Následne opísal, ako ušli domov. S nikým sa o tom nebavil, oblečenie spálil a viac sa k prípadu nevracal. “Nechcel som s tým byť spájaný,” ozrejmil. Skutok sa podľa neho odohral okolo jedenástej večer a trval len pár sekúnd. Podľa svedka išlo o „tradičné riešenie vecí“. “Išli sme sem takto von niečo vyriešiť, keď bol nejaký problém, nemyslím si, že všetci vedeli, čo sa bude diať,” ozrejmil. Problémy zvykli podľa jeho slov riešiť buď slovne, alebo fyzicky.

Napriek tomu, že po skutku spálil všetko, čo mal na sebe, sa Mesároš o zážitku nerozprával ani s bratom. S obžalovaným chodil na box, ale nepamätá si, či bol na mieste činu. Svedok priznal, že na druhý deň po vražde bol na futbalovom zápase. Vzhľadom na podozrenia, že skutok spáchali predstavitelia krajnej pravice, prebehla na tribúnach razia.

Svedok opísal, že cítil, že sa niečo deje, snažil sa policajtom ujsť, no chytili ho tajní v civile. Keď ho zadržali, bol s ním príslušník zboru Martin Majerský – ten sa mal pýtať, či má ako policajt ukazovať občiansky preukaz, mali ich nechať tak. Majerský krátko nato odišiel zo zboru. Zopakoval, že o skutku sa nerozprával, pamätá si len dve ležiace osoby na zemi, pričom tá nehybná mala dlhé vlasy.

“Vždy som sa tváril, že nič, nikdy som sa nepriznal, že som bol na mieste činu, ani ma to nezaujímalo,” podotkol.

Daniel Tupý si prevzal na NAKA spis o vražde svojho syna
Video
Archívne video.
Puškár,  Tupý Čítajte viac Kto zabil Daniela Tupého? Obžalovaný Puškár vyčkáva a takticky mlčí. Ešte nie je ten čas, hovorí po 19 rokoch

Priznal však, že pri jednom rozhovore s bratom, po tom čo boli prepustení zo zadržania, sa mal od neho dozvedieť, že vrahom má byť Puškár. Svedok bratovi odkázal, že nič o tom nevie. Puškárovi veľmi záležalo na tom, odkiaľ sa to mal brat dozvedieť. “Domnievam sa, že túto informáciu mal od Malíčka,” ozrejmil s tým, že informácie čerpal aj z výpovedí podozrivých.

Kľúčový svedok

Z pohľadu obžaloby kľúčový svedok Vladimír Malíček pred súdom už v kauze vraždy študenta Tupého vypovedal v novembri minulého roka. V rámci svojej výpovede opísal okolnosti útoku, na následky ktorého Tupý zomrel.

Pred súdom vypovedal v podstate v zhode so zisteniami orgánov činných v trestnom konaní. Priznal, že bol súčasťou partie, ktorá na bratislavskom Tyršovom nábreží v novembri 2005 napadla skupinu osôb, ktorej súčasťou bol aj Tupý. Potvrdil tiež, že v partii bol aj obžalovaný advokát Adam Puškár.

Svedok zároveň pripustil, že Tupého tiež niekoľkokrát udrel. Priznal, že sám nosil otvárací nôž, podľa vlastných slov ho však používal na údery.

Adam Puškár Čítajte viac Svedok ukázal, ako bili Tupého. Paškvil, tvrdia advokáti Puškára. Rodina ho chce vidieť na lavici obžalovaných
Obžalovaný Puškár o výpovediach svedkov v kauze vraždy Daniela Tupého
Video
Archívne video.

Bol aj doma, aj na Tyršovom nábreží

Druhým svedkom bol Martin Nosko, ktorý si nepamätá nič – ani v akom aute bol, s kým bol, ani kde bol. O skutku sa údajne dozvedel až z médií a priznal len, že boli fanúšikmi Slovana.

Zástupca rodiny Tupých Roman Kvasnica však narazil na logický spor v Noskovej výpovedi. Kým v roku 2006 hovoril na výsluchoch, že počas osudnej noci bol doma, od roku 2023 je známe, že bol v jednom z troch áut, ktoré bolo na Tyršovom nábreží. Nosko sa aj napriek tomu tvári, že neklame.

Polícia vlani v marci rozbehla rozuzľovanie beštiálneho útoku a vraždy študenta Tupého, pričom zadržala osem osôb, zväčša z niekdajšej neonacistickej kliky slovanistických chuligánov Ultras Slovan Pressburg.

Jediné meno, ktoré Nosko spomína, je Marek Takáč, v “náckovskej“ scéne známy pod prezývkou Alarm. Marek bol šoférom jedného z áut, ktoré dopravilo skupinu sympatizantov pravicového extrémizmu 4. novembra 2005 na nábrežie. V januári pred súdom vypovedal, že s obžalovaným bol v kamarátskom vzťahu, na detaily skutku si nepamätá. Nosko sa s Takáčom kamaráti až dodnes.

Na otázku obžalovaného, aby svedok uviedol obsah rozhovoru s Ľubomírom Mesárošom po prepustení, uviedol, že v podstate sa mu snažil objasniť obsah svojej výpovede a tiež povedal, že ich prepustili preto, lebo mal prezradiť, že sa odohralo stretnutie v Devínskej Novej Vsi. “Tam okrem iného uviedol, že som tam bol aj ja, ale ja o žiadnom stretnutí neviem," dodal svedok.

Rodinní príslušníci

Ako tretia predstúpila pred súd zamestnankyňa Puškárovej advokátskej kancelárie Varonika Paraničová. Tá je presvedčená, že po desiatich rokoch spolupráce má s Puškárom rodinný pomer. Sudca to najskôr zatrhol no nakoniec uznal, že vypovedať nebude, pretože je skoro ako rodinná príslušníčka.

Následne prišla pred súd manželka Puškára – Patrícia Puškárová. Vypočúvanie dopadlo rovnako ako pri Paraničovej.

Čo hovorí obžaloba?

Podľa obžaloby Adam Puškár 4. novembra 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave spolu s ďalšími osobami napadol osemčlennú skupinu ľudí, v ktorej bol aj študent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Daniel Tupý. Toho nožom viackrát bodol do ramena, stehna, hrudníka a chrbta, na následky čoho Tupý zomrel.

Na skutku sa podľa obžaloby podieľala aj osoba, ktorá doteraz nebola stotožnená. Obžalovaný Puškár pred súdom vyhlásil, že je nevinný.

Ešte v decembri 2023 sudca Mestského súdu Bratislava I rozhodol o prepustení obžalovaného z väzby. V tejto súvislosti mu uložil rôzne obmedzenia vrátane monitoringu elektronickým zariadením.

Krajský súd v Bratislave rozhodnutie o prepustení obžalovaného potvrdil v januári tohto roka.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Daniel Tupý #Vražda Daniela Tupého