Pellegrini o okrúhlom stole: Ešte zrejme nedozrel čas. Danko a Kaliňák to vítajú, opozíciu to mrzí

Ukazuje sa, že na okrúhly stôl politických strán zrejme ešte nedozrel čas. Uviedol to v nedeľu zvolený prezident Peter Pellegrini, ktorý stretnutie parlamentných strán zvolal spolu s úradujúcou hlavou štátu Zuzanou Čaputovou po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer).

19.05.2024 10:45 , aktualizované: 15:25
Pellegrini: Na okrúhly stôl politických strán zrejme ešte nedozrel čas
Video
Zdroj: Peter Pellegrini

„Ak dnes politická scéna nie je pripravená na vzájomné zmierenie, buďme naň pripravení my všetci. Sme jeden národ, jedno spoločenstvo, jedno Slovensko. A k upokojeniu môže každý z nás prispieť svojím vlastným dielom už dnes. Bez ohľadu na to, či tak učinia aj ostatní, bez ohľadu na to, akú politickú stranu podporujeme,“ uviedol Pellegrini v stanovisku zaslanom médiám.

O zdravotnom stave Roberta Fica 4. deň po atentáte, informujú Milan Urbáni a Robert Kaliňák
Video
Zdroj: ta3
ŠTS, Kaliňák Čítajte viac Prísne opatrenia a sľub atentátnika. Súd ho poslal do väzby: Fica čakajú kľúčové hodiny, politici sa hádajú

Budúci prezident pripomína, že účelom zvolaného stretnutia parlamentných politických strán mala byť snaha dospieť k dohode na základných pravidlách slušného politického správania sa a vyzvať svojich voličov na zdržanlivosť a upokojenie. „Posledné dni a tlačové konferencie nám však ukázali, že niektorí politici jednoducho nie sú schopní základnej sebareflexie ani po takejto tragédii. Akoby nepochopili, že práve ich doterajšie kroky, vyjadrenia a nechutné útoky – nie na konkurenčné politické myšlienky, ale na ich nositeľov – zásadne prispeli k napätiu v našej spoločnosti,“ komentoval Pellegrini.

Spoločné vyhlásenie Čaputovej a Pellegriniho: Situáciu musíme upokojiť
Video
Zdroj: FB/Zuzana Čaputová

Prezidentka považuje možnosť stretnutia za otvorenú

Novozvolený prezident je presvedčený, že upokojenie slovenskej spoločnosti nesmie padať na jednotlivcoch, ktorí si šírenie zla a nenávisti zvolili za svoju politickú cestu. „Zmierenie národa je náročný proces a beh na dlhú trať. A ja vás chcem ubezpečiť, že som pripravený všetkými silami prispieť k tomu, aby bol tento zápas nakoniec pre Slovensko víťazným,“ deklaroval. Naďalej sa chce obracať na politické strany, mienkotvorné osobnosti, spoločenské organizácie aj na médiá, aby konali vo vedomí zodpovednosti za krajinu a ľudí, ktorí v nej žijú.

Atentát na premiéra Roberta Fica
Video
Zdroj: TV Pravda

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že možnosť stretnutia politických lídrov považuje stále za otvorenú. „Je prirodzené, že si jeho príprava vyžaduje nielen čas, ale aj trpezlivosť. V aktuálnej situácii je však najdôležitejšie, aby nastal posun v upokojení situácie. Menej dôležité je, či sa stretnutie uskutoční neskôr alebo na inom mieste,“ dodala.

Kaliňák a Danko odloženie stretnutia vítajú

Minister obrany Robert Kaliňák povedal, že schôdzka lídrov strán po atentáte bol dobrý nápad. „Asi potrebujeme trochu viac času a v tomto duchu som včera hovoril s pani prezidentkou,“ uviedol. Postupne chce koalícia predstavovať kroky na zmierenie spoločnosti. „Pán novozvolený prezident má pravdu, niektoré politické strany nepochopili situáciu. Predtým, aby sme mohli nastaviť novú úroveň vzťahov v rámci politiky Slovenskej republiky, musíme urobiť komplexnú sebareflexiu spoločnosti, musíme analyzovať to, čo sa stalo,“ uviedol s tým, že je potrebné hovoriť s médiami, politickými stranami, mimovládkami.

Vyjadrenia, že premiér si za to môže sám, považuje za absurdné. „Musíme tu situáciu dostať do toho, čo by sme mohli považovať za štandard,“ dodal.

Ako atentátnik vystrelil na premiéra Fica
Video
Zdroj: TV Prievidza

Líder SNS Andrej Danko niekoľkokrát zopakoval, že jediný, kto môže zvolať okrúhly stôl, je Robert Fico, aj preto očakával, že sa v utorok stretnutie konať nebude. Poďakoval sa Petrovi Pellegrinimu, že ustúpil z tejto iniciatívy. Povedal, že momentálne nie je priestor na gestá zmiernenia a že už v pondelok by mala byť porada k mediálnym zákonom.

Predseda SNS hovorí, že si nemôžu sadnúť s Igorom Matovičom za jeden stôl, keď nosil Robertovi Ficovi truhlu. Danko povedal, že bude chcieť presadiť nové pravidlá o tom, čo je novinárska etika, o vzťahoch novinárov a politikov a to, čo je ešte povinný politik od novinárov „strpieť“.

Verím, že okrúhly stôl uspeje

Líder Progresívneho Slovenska zdôraznil, že túto dôležitú iniciatívu víta a stále verí, že uspeje. „Považujem za kľúčové, aby sme zastavili rastúcu vlnu nenávisti, napätia a nevraživosti – spoločným signálom, že hoci naše politické rozdiely a spory pretrvávajú, vieme politickú súťaž viesť normálne, kultúrne a bez nenávisti,“ uviedol. Zdôraznil, že po atentáte na premiéra ihneď navrhli sto dní pokoja. „V prvom rade si ale potrebujeme sadnúť za jeden stôl a rozprávať sa.

Šimečka: Stále verím, že okrúhly stôl bude
Video
Zdroj: PS

„Mrzí ma, že viacerí politici – aj koalície, aj opozície – akoby si neuvedomovali vážnosť situácie, a naďalej prilievajú olej do ohňa. Kreslia obraz kolektívnej viny, akoby za atentát mohli médiá, či opozícia, pričom vedia, že vinným je atentátnik, ktorý bol osamelým vlkom a dnes sedí vo väzbe. To je to posledné, čo teraz potrebujeme,“ do­dal.

SaS to považuje za chybu

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje za chybu, ak príde k zrušenie utorňajšieho okrúhleho stola lídrov koalície a opozície u prezidentky. „Pokiaľ nezačneme spolu vecne a slušne komunikovať, nikdy sa nevymaníme zo špirály nenávisti. Po atentáte na premiéra Roberta Fica je na nás, politikoch, aby sme prinášali do spoločnosti pokoj,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.

Pellegrini o atentáte: Bol to šok, najprv som tomu neveril
Video

Deje sa však podľa neho presný opak. „Niektorí politici nepochopili výzvu tejto napätej doby. Donekonečna rozdeľujú spoločnosť, chrlia nenávisť, osobné útoky či vulgarizmy. Takto sa z miesta nikdy nepohneme,“ uviedol Gröhling. „Chceme byť súčinní pri vytvorení celospoločenského zmieru. Ak nechceme rozhádanú spoločnosť, rodiny či nevraživosť medzi susedmi, bez spoločnej komunikácie to nepôjde,“ dodal. Líder KDH Milan Majerský uviedol, že je pripravený na akékoľvek stretnutie.

Hnutie Slovensko: Koalícia nemá záujem riešiť napätú situáciu

Vládna koalícia zrušením účasti na okrúhlom stole v Prezidentskom paláci dokazuje, že nemá úprimný záujem riešiť napätú situáciu na Slovensku, tvrdí hnutie Slovensko. Informoval o tom hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

„Malá časť vládnej koalície od útoku na premiéra rozpráva o zmierení. Avšak druhá, výrazne väčšia časť neustále útočí na opozičných politikov a médiá,“ komentovalo hnutie. Namieta aj zotrvanie Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) vo funkcii ministra vnútra a nestiahnutie zákona o Slovenskej televízie a rozhlase.

Kaliňák, Šutaj Eštok,  Gašpar Čítajte viac Jednou z verzií vyšetrovania atentátu na Fica je, že útočník nebol osamelým vlkom

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini #Zuzana Čaputová #atentát na Roberta Fica