Štyri dni po atentáte na Fica: Premiér je mimo ohrozenia života. Jeho stav je však naďalej vážny

Premiér Robert Fico (Smer) je mimo ohrozenia života. Jeho stav je naďalej vážny. V nedeľu o tom informoval vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer).

19.05.2024 11:22 , aktualizované: 12:30
debata (66)
O zdravotnom stave Roberta Fica 4. deň po atentáte, informujú Milan Urbáni a Robert Kaliňák
Video

„Na základe ranného konzília lekárov môžeme konštatovať, že pacient je momentálne mimo stavu ohrozenia života. Jeho stav je naďalej veľmi vážny a potrebuje dlhú dobu a pokoj na rekonvalescenciu. Pevne veríme, že všetko pôjde dobrým smerom,“ uviedol námestník nemocnice Milan Urbáni.

Pellegrini Čítajte viac Pellegrini o okrúhlom stole: Ešte zrejme nedozrel čas. Danko a Kaliňák to vítajú, opozíciu to mrzí

Vicepremiér doplnil, že prevoz predsedu vlády do inej nemocnice v najbližšom období nie je plánovaný ani možný. Vzhľadom na stabilný zdravotný stav premiéra s pozitívnou prognózou avizoval, že ďalšie dni bude o situácii informovať nemocnica v pravidelných stanoviskách.

Rozhodovanie o väzbe na ŠTS v Pezinku...
Rozhodovanie o väzbe na ŠTS v Pezinku...
+34Na snímke novinári čakajú pred Špecializovaným...

Kaliňák nevidí v súvislosti s atentátom na premiéra Fica dôvod na odstúpenie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) z funkcie. „Výzvy na jeho odstúpenie vnímam ako nepochopenie celej situácie,“ zhodnotil Kaliňák v nedeľu.

Sudca poslal atentátnika do väzby, rozhodnutie nie je právoplatné
Video

Opatrenia na upokojenie situácie v spoločnosti podľa vicepremiéra budú postupne predstavovať. „Aby sme mohli nastaviť novú úroveň vzťahov v rámci politiky Slovenskej republiky, musíme urobiť komplexnú sebareflexiu spoločnosti. Musíme analyzovať, čo sa stalo,“ myslí si. Podľa prvotných vyjadrení po atentáte sa podľa neho mnohí nepoučili. Zdôrazňuje potrebu diskusie. Odmieta zľahčovanie situácie.

Ako atentátnik vystrelil na premiéra Fica
Video
Zdroj: TV Prievidza

Podpredseda vlády súhlasí s vyhlásením zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho, že na okrúhly stôl politických strán zrejme ešte nedozrel čas. „Okrúhly stôl je jedna z diskusných platforiem. Nie je to štart, ani cieľ. Ja si myslím, že to bol dobrý nápad, ale vzhľadom na tú skutočnosť, ktorú sme aj dnes mali možnosť oznámiť v súvislosti so zdravotným stavom pána premiéra, no tak asi potrebujeme trochu viacej času,“ povedal. V takomto duchu podľa svojich slov v sobotu (18. 5.) hovoril aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Kaliňák dodal, že jedna zo strán, ktorú považuje za príčinu napätia, situáciu nepochopila a opätovne sa plnohodnotne pustila do politického boja rovnakými nástrojmi, ktoré k napätiu prispeli.

Fica privážajú do nemocnice v Banskej Bystrici
Video
Zdroj: ta3

Fico po atentáte podstúpil päťhodinovú operáciu vo fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici. V piatok mu potom lekári pri ďalšom zákroku odstránili odumreté tkanivo zo strelných zranení, ktoré utrpel.

Útočníka, ktorý na Fica strieľal po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej, poslal v sobotu súd do väzby. Strelcovi, 71-ročnému spisovateľovi a aktivistovi Jurajovi Cintulovi za pokus o vraždu hrozí 25 rokov väzenia alebo doživotie.

súd, fico, atentát, cintula, šts Čítajte viac Sudca poslal atentátnika do väzby, rozhodnutie nie je právoplatné
66 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Kaliňák #atentát na Roberta Fica