Padli prvé tresty. Jeden muž schvaľoval atentát na premiéra, druhý sa vyhrážal ministrovi a poslancom

Okresný súd v Banskej Bystrici v tzv. superrýchlom konaní poslal na tri mesiace do väzenia muža, ktorý schvaľoval útok na premiéra Roberta Fica. Informoval o tom v nedeľu na facebooku generálny prokurátor Maroš Žilinka. Muž skandoval nenávistné heslá pred nemocnicou, v ktorej sa Fico zotavuje zo zranení utrpených pri stredajšom atentáte.

19.05.2024 18:19 , aktualizované: 20:19
Silové rezorty o bezpečnostnej situácii na Slovensku
Video
Zdroj: ta3

Rozsudok je podľa prokurátora právoplatný. Žilinka uviedol, že Ivan Č. sa dopustil trestného činu tým, že deň po útoku pred nemocnicou za prítomnosti desiatok ľudí kričal k davu: „Tu leží Fico!“, „Nech skape!“, „Nech zdochne!“, „Mali ho doraziť!“, „Dobre mu tak, mali ho streliť do hlavy!“ a ďalšie výroky.

Vyhrážky ministrovi a poslancom

Do preventívnej väzby smeruje aj muž, ktorého zadržala NAKA ešte pred pár dňami. Obvinený sa mal vyhrážať ministrovi vnútra a dvom poslancom Národnej rady SR. Súd ho poslal do väzby pre možné pokračovanie v trestnej činnosti. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

O zdravotnom stave Roberta Fica 4. deň po atentáte
Video

„Prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava III podal návrh na vzatie do väzby obvineného I. M. pre trestný čin nebezpečného vyhrážania, a to v súvislosti s tromi skutkami – vyhrážkami proti dvom poslancom NR SR a ministrovi vnútra SR. Sudca Mestského súdu Bratislava I sa s návrhom prokurátora stotožnil,“ priblížila.

Šutaj Eštok: Proti každému, kto schvaľuje streľbu na Fica, tvrdo zakročíme. Atentát je mementom aj pre politikov
Video
Zdroj: TV Pravda

Polícia zatiaľ identifikovala takmer 50 vyjadrení na sociálnych sieťach, z ktorých vyplýva podozrenie z verejného schvaľovania trestného činu alebo jeho páchateľa. Celkovo preveruje takmer 90 informácií a podnetov o schvaľovaní trestného činu alebo nenávistných prejavov vo virtuálnom svete. Informoval o tom minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na nedeľnej tlačovej konferencii.

Premiér Fico je po atentáte mimo ohrozenia života. Jeho stav je ale vážny, rekonvalescencia si vyžiada dlhý čas, povedal v nedeľu novinárom zástupca nemocnice v Banskej Bystrici.

Pellegrini o okrúhlom stole: Ešte zrejme nedozrel čas
Video
Zdroj: Peter Pellegrini
chyba
Viac na túto tému: #Maroš Žilinka #atentát na Roberta Fica