SaS vyzvala politické strany skončiť s urážkami a rozoštvávaním spoločnosti

Opozičná SaS vyzvala predstaviteľov politických strán, aby skončili s útokmi, urážkami a rozoštvávaním spoločnosti, ktoré pokračujú aj po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer). Vyhlásil to predseda SaS Branislav Gröhling. Zároveň ich požiadal, aby prijali pozvanie na stretnutie do Prezidentského paláca, ktoré by mohlo priniesť upokojenie spoločnosti. Vyzval aj na ukončenie osobných útokov na politikov, verejne činné osoby, novinárov, ako aj občanov.

20.05.2024 11:21 , aktualizované: 13:20
Šutaj Eštok: Vyšetruje sa aj verzia, že páchateľ nebol osamelý vlk
Video

Gröhling pripomenul, že SaS je pripravená ísť na stretnutie lídrov strán, keďže nebolo ešte oficiálne zrušené. „V tomto čase musíme nájsť spôsob, ako spolu komunikovať a ako upokojiť situáciu a spoločnosť,“ povedal na tlačovej konferencii.

Pellegrini o okrúhlom stole: Ešte zrejme nedozrel čas
Video

Šéf SaS je prekvapený, že koaličné strany odmietajú pozvanie od „svojho“ prezidenta. „To je aj signál koaličných strán, ako vnímajú demokraticky zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho. Je mi to veľmi ľúto, že sa k situácii takto postavili,“ uviedol. Poznamenal, že sa spustila lavína ďalšej nenávisti aj obviňovania a niektorí politici aj po útoku na Fica stále burcujú vášne.

Robert Kaliňák Čítajte viac Fico vystúpil z tieňa ohrozenia života. Atentátnik nemusel byť tzv. osamelým vlkom: Čo bude ďalej? juraj c. strelec Čítajte viac Čo spravilo z milého suseda atentátnika? Psychiater vysvetľuje možné spúšťače

Podľa Gröhlingových informácií by sa mala konať v pondelok popoludní koaličná rada. Predpokladá, že v utorok (21. 5.) ráno bude poslanecké grémium a následne má pokračovať rokovanie aktuálnej schôdze NR SR. „Počkáme na vyjadrenie koalície, čo sa týka zajtrajšieho dňa, aj čo sa týka stretnutia u prezidentky,“ uviedol.

Atentát na premiéra Roberta Fica
Video
Zdroj: TV Pravda

Pripravenosť zúčastniť sa stretnutia parlamentných strán s Čaputovou a Pellegrinim deklarovalo aj Kresťanskodemo­kratické hnutie (KDH). „Teraz musíme všetci začať od seba a urobiť všetko pre zmierenie a upokojenie našej spoločnosti," apeluje vo svojom stanovisku predseda KDH Milan Majerský. Dodal, že stretnutie za jedným stolom a stiahnutie kontroverzných návrhov z rokovania NR SR je to najmenej, čo môžu v súčasnej situácii koalícia a opozícia urobiť.

Sudca poslal atentátnika do väzby. Takto Cintulu odvážali zo súdu
Video
18. máj 2024 / Zdroj: TV Pravda

Po minulotýždňovom útoku na premiéra pozvali prezidentka Zuzana Čaputová a zvolený prezident Peter Pellegrini lídrov všetkých parlamentných strán na stretnutie s cieľom upokojiť situáciu a odmietnuť násilie. Pellegrini cez víkend informoval, že na tzv. okrúhly stôl ešte zrejme nedozrel čas. Rovnako to vidí aj podpredseda Smeru Robert Kaliňák, ktorý ideu stretnutia ocenil. Šéf SNS Andrej Danko reagoval, že by bolo falošné hovoriť o tom, že stretnutie by zmierilo spoločnosť. Hlas aj opozičné strany boli pripravené prísť na stretnutie.

chyba
Viac na túto tému: #Branislav Gröhling #atentát na Roberta Fica