Stav premiéra Fica je stabilizovaný, klinicky sa zlepšuje. Riaditeľka: Ľudia mu posielajú kvety, dary aj ovocie

Stav premiéra Roberta Fica (Smer) je stabilizovaný. Klinicky sa zlepšuje. Predseda vlády komunikuje. Na sociálnej sieti o tom informovala Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici.

20.05.2024 11:27 , aktualizované: 13:45
Dolinková: Stav premiéra ešte nie je dobrý, napriek tomu, že je stabilizovaný
Video
Zdroj: TASR

Nemocnica informovala, že po po pondelňajšom konzíliu je pacientov stav stabilizovaný. Klinicky sa zlepšuje, komunikuje, zápalové parametre pomaly klesajú. „Pán premiér zostáva naďalej v našej starostlivosti,“ uviedla nemocnica.

Riaditeľka Miriam Lapuníková zopakovala, že s Úradom vlády sa dohodli, že akúkoľvek komunikáciu nebudú riešiť pred kamerami. Médiá sa všetky aktuálne informácie majú možnosť dozvedieť cez ich Facebook. „Toto budem rešpektovať,“ podotkla.

Riaditeľka vysvetlila, že prípadný prevoz premiéra, ak to dovolí jeho stav, je otázkou, ktorá má viacero rozmerov. „Medicínsky a bezpečnostný. Uvidíme, ako sa bude jeho zdravotný stav vyvíjať na základe konzílií. Dôležitá je, samozrejme, tiež vôľa pána premiéra,“ ozrejmila. Reagovala aj na množstvo ľudí, ktorí prišli predsedu vlády podporiť svojou prítomnosťou priamo pred nemocnicou. Nosia mu kvety, darčeky, želajú skoré uzdravenie.

„Je krásne, ako sa ľudia v takejto chvíli vedia zomknúť. Pán premiér dostáva veľa kvetov – stalo sa tak aj včera na pokojnom zhromaždení – za čo sa chcem poďakovať, lebo naozaj bolo veľmi pokojné. Kvietky, ktoré dostal, sme mu odfotografovali a rozdali zdravotnému personálu,“ priblížila Lapuníková.

Robert Kaliňák Čítajte viac Fico vystúpil z tieňa ohrozenia života. Atentátnik nemusel byť tzv. osamelým vlkom: Čo bude ďalej?

„Okrem toho ľudia posielajú pánovi premiérovi aj ovocie. Samozrejme, to nie sú potraviny či darčeky, ktoré mu môžeme v tomto okamihu odovzdať, ale všetci na neho veľmi pozitívne myslia. Aj za neho môžem povedať – veľká vďaka za podporu,“ povedala.

O zdravotnom stave Roberta Fica 4. deň po atentáte
Video

Aktuálne bezpečnostné opatrenia podľa riaditeľky nemajú nijaký vplyv na prevádzkové trasy a plynulosť poskytovania zdravotnej starostlivosti v rámci nemocnice. „Všetci pacienti k nám prichádzajú bez problémov – nie je to problém pre vrtuľníky ani sanitky. Z bezpečnostného hľadiska boli vytvorené koridory v rámci nemocnice inak upravené,“ hovorí. V čase, keď k nim predsedu vlády priviezli na urgent, došlo k čiastkovému odkloneniu záchraniek.

juraj c. strelec Čítajte viac Čo spravilo z milého suseda atentátnika? Psychiater vysvetľuje možné spúšťače

„Išlo len o otázku pár hodín, akútne stavy ale boli navážané naďalej. Od toho času, je tu plynulo poskytovaná starostlivosť, bežný pacient si nič ani nevšimne. Všetko je o bezpečnosti, ktorá teraz naozaj musí byť oveľa väčšia,“ uzavrela.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková popoludní novinárom povedala, že stav premiéra ešte nie je dobrý. Podľa nej zostáva vážny, napriek tomu, že je stabilizovaný. Osobne Roberta Fica zatiaľ nenavštívila. „Je to veľmi citlivá záležitosť. Pravidelne som však v kontakte s pani riaditeľkou aj s podpredsedom vlády a ministrom obrany, s ktorým intenzívne komunikujeme,“ povedala.

fico, atentát na fica, Čítajte viac Bodyguard musí byť sparťanským štítom, ochranka pri atentáte na Fica zlyhala. Jej dôvera pôjde rapídne dole, hovorí Zábojník

„O zdravotnom stave premiéra sme informovaní. Chcem mu zaželať veľa síl a predovšetkým pokoja, ktoré potrebuje na rekonvalescenciu. Zároveň chcem všetkých poprosiť o zhovievavosť,“ doplnila Dolinková veriac, že pozitívna prognóza bude naďalej pokračovať.

Atentát na premiéra Roberta Fica
Video
Zdroj: TV Pravda

K útoku na premiéra došlo v stredu 15. mája po výjazdovom zasadnutí vlády v Handlovej, keď Juraj Cintula na Fica päťkrát vystrelil. Premiér následne absolvoval päťhodinovú operáciu v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici a je vo vážnom stave. Útočníka na mieste zadržali. Polícia ho následne obvinila z úkladnej vraždy z pomsty na chránenej osobe v štádiu pokusu. V prípade dokázania viny mu hrozí trest 25 rokov väzenia až doživotie. Špecializovaný trestný súd ho v sobotu 18. mája vzal do väzby.

chyba
Viac na túto tému: #Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici #Zuzana Dolinková #atentát na Roberta Fica