Českom sa prehnala supercela, padali štvorcentimetrové krúpy. SHMÚ varuje pred búrkami na väčšine Slovenska

Na väčšine Slovenska s výnimkou Bratislavského kraja sa môžu v pondelok vyskytnúť búrky. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

20.05.2024 12:24 , aktualizované: 16:10
debata
Počasie na týždeň: Upršané, vlhké, ale teplé
Video

Výstraha pred búrkami platí do 21.00 h. Meteorológovia upozorňujú, že intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov.

Pre viaceré okresy Slovenska platí výstraha pred povodňou

Vo viacerých okresoch na Slovensku platí v pondelok poobede hydrologická výstraha prvého stupňa pred povodňou. SHMÚ vydal výstrahy prvého a druhého stupňa.

Pre okresy Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Žarnovica, Banská Štiavnica a Žiar nad Hronom platí výstraha druhého stupňa pred prívalovou povodňou. Rovnako v okresoch Zvolen, Detva, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice-okolie – Hornád, Košice-okolie – Bodva, Levoča a Košice.

Výstrahu prvého stupňa vydali meteorológovia pre okresy Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Žilina – Rajčanka.

Českom sa v noci prehnala supercela. Padali aj štvorcentimetro­vé krúpy

Českom sa v nedeľu prehnala supercela, ktorá priniesla krupobitie a silné nárazy vetra. Búrky potrápili celé územie Českej republiky. Na Nymbursku padali krúpy veľkosti štyroch centimetrov. S odvolaním sa na Český hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval portál idnes.cz.

Krupobitie potrápilo aj Hradecko. V nedeľu meteorológovia varovali, že supercela stále neslabne a hrozia aj krúpy veľkosti viac ako 3 cm. Ďalšiu výraznejšiu bunku zaznamenali na Táborsku, kde okrem krúp udreli aj nárazy vetra.

Záplavy v Nemecku

Pred víkendom zasiahli búrky aj Nemecko. Po niekoľkohodinovom silnom daždi postihli veľké časti najzápadnejšej spolkovej krajiny Sársko záplavy. Podľa regionálneho úradu pre životné prostredie ide o situáciu, aká nastáva raz za 20 až 50 rokov. Sárske ministerstvo vnútra hovorí o „plošnej povodňovej situácii“ s ťažiskom na juhovýchode krajiny.

Nemecká meteorologická služba DWD uviedla, že na niektorých miestach napadlo viac ako 100 litrov zrážok na meter štvorcový za necelých 24 hodín. Ide o masívny dážď, na ktorý rieky a infraštruktúra nie sú zariadené, povedala podľa agentúry DPA meteorologička DWD.

Zaplavené regióny v sobotu navštívil nemecký kancelár Olaf Scholz. Ťažko postihnuté bolo mesto Saarbrücken v spolkovej krajine Sársko a po pretrhnutí hrádze v meste Quierschied bola odstavená tamojšia elektráreň.

Povodne potrápili aj belgickú provinciu Liege, kde úrady zaznamenali stovky volaní o pomoc. Záchranné zložky predovšetkým odčerpávali vodu zo zaplavených budov. V holandskej provincii Limburg museli evakuovať dva kempingové tábory pred stúpajúcou vodou. Varovanie pred povodňami vydali aj v regióne Mosela na severovýchode Francúzska, kde v dôsledku prudkého dažďa stúpli hladiny riek.

debata chyba
Viac na túto tému: #SHMÚ